Myśląc o gatunku science fiction od razu przychodzi na myśl Diuna Franka Herberta czy twórczość Stanisława Lema. W naszym zestawieniu przedstawiamy jednak nie autorów, a trzy autorki piszące science fiction, ich trzy całkowicie inne wizje świata oraz jedną antologię napisaną z perspektywy kobiet. Sprawdźcie sami!
Magdalena Świerczek-Gybroś
Magdalena Świerczek-Gybroś jest badaczką twórczości Stanisława Lema. Bez żalu rzuciła pisanie doktoratu na rzecz redagowania fantastyki. Jest odpowiedzialna m.in. za antologię Nowoświaty na Rok Lema czy za antologię fantastyczną Ja, legenda. Została wielokrotnie nagrodzona w konkursach poetyckich i prozatorskich.
Opowiadanie Openimnder zostało nominowane do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. W 2019 roku zostało ono wydane jako powieść nakładem wydawnictwa Sine Qua Non. To socjologiczne science fiction z motywami postapo i cyberpunku. Mamy rok 2076. Polska jest zniszczona w wyniku wojny, a następnie odbudowana – zostaje przyłączona do bloku zachodniego. Obywatele Zachodu nie wyznają żadnej religii, są stale podpięci do sieci i szczepieni przeciwko złu. Wschód uważają za miejsce przerażające, a zamieszkujące tam osoby za godne współczucia. Zadaniem Nikodema, który szkoli się na tytułowego openmindera, czyli wojownika umysłu, nie jest walka ze Wschodniakami, lecz ich nawrócenie. Wojownicy umysłu to żołnierze pilotujący Mechy w częściowo wirtualnej rzeczywistości.
Akcja Openmindera rozgrywa się głównie na terenach skażonego Krakowa. Autorka bawi się konwencją, a bogactwo nawiązań i odniesień sprawi, że książka spodoba się zarówno fanom twórczości Lema, jak i miłośnikom anime czy Obcego.
Magdalena Kucenty
Z wykształcenia jest magistrem inżynierem telekomunikacji, z zawodu – pisarką. Zadebiutowała w 2015 roku na łamach czasopismach Smokopolitan. Od tego czasu jej publikacje znalazły się w wielu antologiach i czasopismach fantastycznych. Trzykrotnie została nominowana do Nagrody im. Janusza A. Zajdla.
Jej debiutancka powieść pt. Zodiaki. Genokracja ukazała się w lutym 2021 roku nakładem wydawnictwa Uroboros. To biopunkowa wizja świata po globalnej zagładzie. Społeczeństwo jest rozwarstwione, panuje system kastowy, a każdy człowiek ma swoją metrykę. W zakładach inżynierii genetycznej Zodiak tworzeni są postludzie o niezwykłych umiejętnościach, jednak na drabinie społecznej nie ma dla nich miejsca. Są wyłącznie obiektem doświadczalnym, oznaczonym i skatalogowanym według swoich właściwości.
Młody Capricorn (wersja gamma, stabilna) nie kwestionuje reguł rządzących jego światem. Posłusznie wykonuje powierzone mu zadania, odgrywając rolę szczura laboratoryjnego. Z pozoru nie obchodzi go nic oprócz rozwijania własnych umiejętności. Żywiołowa Pisces (wersja alfa, niestabilna) nie ma zamiaru stosować się do wyznaczonych zasad. Aby pomóc Capriemu, nie cofnie się przed niczym – kłamstwem, oszukiwaniem, a nawet zabijaniem. Sparaliżowany Virgo (wersja beta, niekompletna) jest więźniem we własnym ciele. Nie słyszy, nie widzi, nie może ruszyć nawet palcem. Mimo to czuwa nad Gemini, bo z połączeniem do sieci nie musi nigdzie iść, aby być wszędzie. Nierozłączne Gemini (wersja beta, stabilna) dwoją się i troją, aby zapewnić reszcie Zodiaków lepszą przyszłość. Są gotowe poświęcić dla nich wszystko.
Martyna Raduchowska
Martyna Raduchowska jest absolwentką psychologii i kryminologii, neurobiologii poznawczej oraz psychologii śledczej. Z zapałem zagłębia tajniki ludzkiego mózgu oaz profilowania osób zaginionych i nieznanych sprawców zbrodni. Zadebiutowała opowiadaniem Cała prawda o PPM w antologii Kochali się, że strach.
Jest autorką cyklu Czarne Światło (Łzy Mai, Spektrum) wydane nakładem wydawnictwa Uroboros. W latach 30. XXI wieku technologia jest wszechobecna. Ludzkie ciało i umysł można upgrade’ować wedle uznania – sztuczne organy, domózgowe szczepy czy implanty. Oczywiście, jeśli kogoś na to stać. Biednym pozostaje tylko reinforsyna. Dla ludzi to geniusz w pigułce, dla androidów natomiast szansa na odczuwanie emocji. Nie wszyscy jednak są entuzjastami technologii. Na pewno nie jest nim Jared Quinn, porucznik wydziału zabójstw, którego w trakcie Buntu zdradziła jego własna replikantka, Maya. Gdy wraca do pracy w policji, ma zasadę – żadnych cyborgów i androidów. Tymczasem po New Horizon grasuje zabójca nieuchwytny dla policyjnych systemów. Dla Quinna to jak wygrana na loterii. Oznacza to bowiem powrót do tradycyjnych metod śledczych. Ofiarą jest młoda kobieta. Widział ją już. W swoich koszmarach.
W kontynuacji Łez Mai pt. Spektrum technologia rozdarła miasto na pół. W powszechnym użyciu są androidy – prawie doskonałe kopie człowieka, wyposażone w sztuczną inteligencję, niesamowicie szybkie i zdolne do błyskawicznej regeneracji, są o wiele bardziej wytrzymałe niż ich pierwowzór, ale i o wiele bardziej niebezpieczne.
Lem z perspektywy kobiet
Niezwyciężone. Antologia opowiadań science fiction to zbiór dziewięciu opowiadań science fiction zainspirowanych twórczością Stanisława Lema. Tytuł nawiązuje do jednej z najsłynniejszych powieści pisarza pt. Niezwyciężony, gdzie ważnym motywem jest przezwyciężanie własnych słabości i przekraczanie granic.
W antologii autorki i autorzy – Magdalena Świerczek-Gryboś, Marta Kisiel, Magdalena Kucenty, Krystyna Chodorowska, Ewa Białołęcka, Jakub Żulczyk, Jakub Szamałek, Bartek Biedrzycki, Romuald Pawlak – interpretują lemowskie światy i ukazują je z perspektywy kobiet. To prawdziwa kosmiczna podróż pod znakiem hard science fiction, ale i science fantasy, gdzie magia łączy się z nauką.
Czytelnik zobaczy obyczajową wizję życia po zmianach klimatycznych i apokalipsie, cyberpunkowy obraz triumfu megakorporacji czy socjologiczne fantazje o osiągnięciu przez człowieka długowieczności.
Tekst: Natalia Zoń – specjalistka ds. sztuk widowiskowych. Miłośniczka teatru, a szczególnie musicali. Gdy akurat nie jest w teatrze, czyta i pisze o kulturze. Wielbicielka dobrej muzyki, szczególnie tej odtwarzanej z winyli.
Spodobał Ci się nasz tekst o najlepszych autorkach science-fiction? Zobacz nasze inne artykuły, również po angielsku i ukraińsku!
Przeczytaj również: Fantasy – najlepsze polskie autorki
Przeczytaj również: Systemy magii w fantastyce
Przeczytaj również: Love, Death and Robots – recenzja intrygującej krótkometrażowej antologii
Przeczytaj również: Różnice nie do przeskoczenia wg Caroline Perez – ,,Niewidzialne kobiety”
Przeczytaj również: Podziemny krąg Davida Finchera – analiza narracji
Znajdź ciekawe wydarzenia w naszej