Mural Izabeli Branickiej – największej Dobrodziejki Białegostoku


Izabela Branicka

 

Kobieta najbardziej zasłużona dla Białegostoku – Izabela Branicka nie doczekała się dotąd godnego upamiętnienia ani w postaci pomnika ani nazwy ulicy – zmieńmy to!

Fundacja Pro Anima pragnie zaprosić zwłaszcza Panie do udziału w przedsięwzięciu, o którym będzie głośno. Startujemy z realizacją projektu, który rozpalił naszą wyobraźnię 😊 Stworzymy mural dedykowany Izabeli Branickiej, dzięki której Białystok rozkwitł i zaczął być znany jako XVIII-wieczne centrum kulturalne. Pomóżcie nam w realizacji tego marzenia.

Ile spośród nas-białostoczanek robi dobre rzeczy: działa na rzecz społeczności, zdrowia, daje innym pracę, buduje, dba o dobro naszego miasta? Pomyślcie chwilę nad tym, że wiele z nas pozostanie cichymi twórczyniami dobrobytu i piękna. Izabela Branicka przez całe życie inwestowała w edukację, zdrowie i bezpieczeństwo poddanych, a także w artystów. Dzięki niej Białystok zasłynął z wysokiego poziomu kultury i sztuki. Doceńmy ją i pokażmy, że i o nas warto pamiętać! Prócz wrażliwości na piękno i rozmachu w otaczaniu się nim, Izabela Branicka miała także dobre serce. Dbała o najuboższych, sieroty i chorych. Dzięki niej edukacja i dobroczynność na stałe zagościły w naszym mieście.

Bardzo dbamy o naszych Mecenasów Kultury. Staramy się o nich mówić dużo i głośno – a mural jest to forma przekazu, która viralowo rozchodzi się w internecie, którą mogą podziwiać wszyscy bez ograniczeń. Jest to zatem świetna okazja, aby pochwalić się swoją firmą jako Sponsor i pozostawić swoje logo na ścianie, jako swój podpis, na długie lata. Pas przeznaczony pod logotypy naszych sponsorów znajdzie się na dole malowidła, będzie miał wysokość około 2 m i zostanie zabezpieczony powłoką antygraffiti.

Mural będzie zawierał kod QR kierujący do strony, na której znajdą się informacje o Izabeli Branickiej, muralu i naszych Sponsorach.
Mamy już projekt – stworzony przez Hannę Miullier z firmy Wallart.
Realizację planujemy najpóźniej do końca 2023 r.
Ozdobimy ścianę bloku przy ul. Broniewskiego 9 w Białymstoku, a malowidło zajmie elewację od strony Alei Solidarności – w świetnie wyeksponowanym miejscu – tysiące osób będzie mogło go podziwiać przez wiele lat, każdego dnia w drodze do domu i pracy.

Projekt Izabeli Branickiej wykonany przez Annę Muller z Wallart

Kim jest dla nas Izabela? To kobieta z klasą, otaczająca się pięknem, doceniająca sztukę, muzykę na najwyższym poziomie artystycznym. Była urodzoną dyplomatką – osobą, na której imieninach spotykali się najmożniejsi ówczesnych czasów, na dworze której zapadały istotne dla Polski decyzje. Była siostrą króla Stanisława Poniatowskiego, żoną magnata, hetmana Jana Klemensa Branickiego, który był również pretendentem do tronu, dla uczczenia którego nasza Fundacja wraz z przedsiębiorcami stworzyła niedawno mural przy Antoniukowskiej 48. Zobaczcie, co myślą o nim nasi sponsorzy i mieszkańcy miasta!


Przeczytaj artykuł o Izabeli Branickiej na naszym portalu.


Czyż nie byłoby wspaniale, gdyby na pytanie o to, kim był Jan Klemens Branicki, białostoczanie mogli odpowiedzieć – „Po pierwsze – był mężem Izabeli Branickiej”?

 

Ponieważ Fundacja pragnie uhonorować kobiety i podkreślić ich wielką rolę w tworzeniu naszej rzeczywistości (np. realizujemy Kampanię Promującą Twórczość Polskich Pisarek „Nie tylko Konopnicka”), uznaliśmy, że nie wolno nam zapomnieć o tak wspaniałej kobiecie, współtwórczyni Białegostoku. Jest ona naszą inspiracją. Na każdym kroku – pomimo upływu stuleci – można się natknąć na jej dokonania.
Chcielibyśmy, aby szczególnie Panie – wrażliwe, ceniące piękno i przedsiębiorcze wzięły udział w tym projekcie. Na hucznym otwarciu będzie bardzo kobieco i nie może zabraknąć Pań.

Pod malowidłem znajduje się miejsce na loga naszych Mecenasów Kultury

Proanima.pl Szlak Białostockich Murali

 


Open Education Group BiałystokMural - Hotel Traugutta 3 Białystok - logoMural - Aneks Białystok - logoMural Białystok - logo MapeiAgnella - logo

Nasi Mecenasi Kultury – Odpowiedzialni Przedsiębiorcy z Klasą


Koordynatorka projektu – Magdalena Pietraszko / Fundacja Pro Anima, tel. (+48) 604 571 600, m.pietraszko@proanima.pl

2024 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content