Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2021/07/stanislaw-lem-od-czego-zaczac1.jpg
    [1] => 640
    [2] => 432
    [3] => 
)
        

Stanisław Lem – najczęściej tłumaczony polski autor i jeden z najbardziej znanych pisarzy powieści science fiction. O jego fenomenie świadczy przede wszystkim przewidywanie przeszłości, o której pisał w swoich dziełach. Jego przeogromna wiedza na temat techniki czy ewolucji życia zaowocowała ponad setką książek. A które z nich są tymi najbardziej popularnymi, w których treść warto się zagłębić?

1. Opowieści o Pilocie Pirxie

Ja się tu chyba powieszę – pomyślał. Nie wpadło mu do głowy, że wobec braku ciążenia nawet takie wyjście nie jest możliwe.

Jeden z najbardziej popularnych zbiorów opowiadań, które napisał Stanisław Lem. Kreację głównego bohatera, a zarazem narratora przyjmuje tytułowy Pirx – pilot. Dojrzewa on wraz z biegiem wydarzeń i zawsze udaje mu się wyjść cało z trudnej sytuacji. Celem opowiadań jest uświadomienie odbiorcom, że ludzie mają szansę wygrać z kosmosem. Sam autor opisuje te opowieści jako niezbyt szczęśliwe. Mówi, że opowiastki o dzielnym Pirxie posiadają zawężoną perspektywę, on zaś pojawia się w izolacji, bez rodziny i bliskich. Lem przyznaje, że nie zamierzał pisać całego zbioru, a najwyżej dwa opowiadania. Później jednak nie było już możliwości poszerzenia tła historii, byłoby to nienaturalne. Choć mówił, że podobają mu się jedynie dwa fragmenty: ,,Ananke” i ,,Terminus” to czytelnicy mają na ten temat zgoła inne zdanie. Podjęto się nawet ekranizacji czy adaptacji scenicznej.

Stanisław Lem
Stanisław Lem, Opowieści o pilocie Pirxie, Wydawnictwo Literackie

2. Solaris

Człowiek wyruszył na spotkanie innych światów, innych cywilizacji, nie poznawszy do końca własnych zakamarków, ślepych dróg, studni, zabarykadowanych ciemnych drzwi.

,,Geniusz Lema w czystej postaci”, ,,Żałuję, że tak późno sięgnęłam po twórczość Lema” czy ,,Najwybitniejsza powieść Lema” to tylko niektóre z opinii, które można znaleźć pod opisem tej książki. A o czym właściwie opowiada Solaris? Podejmowany jest tutaj temat kontaktu z czymś, co nieodkryte, tajemnicze, nieznane, wręcz fascynujące. Dużo uwagi poświęcone jest oceanowi, a dokładniej – przeprowadzonych  nad nim badaniom. Co ciekawe, dało to początek osobnej gałęzi wiedzy – solarystyce. To właśnie od tej powieści, która aktualnie przetłumaczona jest na wiele języków, rozpoczął się ogrom popularności Stanisława Lema. Aż trzy razy różni reżyserowie zdecydowali się przenieść powieść na duży ekran.

3. Bajki robotów i Cyberiada

Głupstwo rozmnożone nie przestaje być głupstwem, potęguje się tylko jego śmieszność.

Akcja dzieje się w kosmosie. Lem zdecydował się w tej powieści na połączenie dwóch gatunków: bajki i science fiction. Dzięki temu utwór czytany jest zarówno przez młodszych czytelników, jak i starszych, którzy odnajdują w Bajkach robotów (często wydawanych jako jeden zbiór opowiadań z Cyberiadą) nieodkryte wcześniej znaczenia. Jest to kolejny zbiór w twórczości Stanisława Lema, w którym zawartych jest 16 opowiadań. Jako bohaterów i zarazem narratorów autor wybrał tytułowe roboty. Co ciekawe, między innymi dzięki popularności, którą Lemowi przyniosły Bajki robotów, aż dwa obiekty w przestrzeni kosmicznej zostały nazwane jego nazwiskiem. Jednym z nich jest planetoida, drugie to polski satelita naukowy.

4. Dzienniki gwiazdowe

Ludzie nie pragną nieśmiertelności – podjąłem po chwili. – Nie chcą tylko, po prostu, umierać. Chcą żyć, profesorze Decantor. Chcą czuć ziemię pod nogami, widzieć chmury nad głową, kochać innych ludzi i myśleć o tym. Nic więcej.

Ijon Tichy – główny bohater poznaje przeróżne pozaziemskie istoty. Podczas ogromu przygód z tym związanych dowiaduje się, że obce cywilizacje wcale tak bardzo nie różnią się od ludzi. Stanisław Lem poświęcił wiele lat na napisanie tego cyklu opowiadań. Pierwsza część pochodzi z początku lat pięćdziesiątych XX wieku, a ostatnie opowiadanie zostało wydane w 1999r. W krakowskim Teatrze Groteska podjęto się nawet adaptacji teatralnej. 20 maja 2017r. premierę miał spektakl pt. Dzienniki gwiazdowe w reżyserii Adolfa Weltschka. To nie jedyny spektakl na podstawie tej opowieści. Inny miał miejsce w Teatrze Telewizji i nosił tytuł Przypadek Ijona Tichego.

Marek Piekarczyk w kampanii promocyjnej spektaklu w Teatrze Groteska.

5. Astronauci

Był to człowiek, z którym – ze wszystkich ludzi na świecie – najlepiej mi się milczało. Rozumiałem go, że tak powiem, plecami skórą, wiedziałem, czego chce, co ma na myśli, nie patrząc w jego stronę. Od samej jego obecności stawałem się silniejszy.

Jedna z najsłynniejszych powieści Stanisława Lema opowiadająca o podróży międzyplanetarnej. Utwór porusza wiele tematów, które przewijają się w większości powieści science fiction, np. obce cywilizacje, które mogą zagrozić gatunkowi ludzkiemu czy próby kontaktu z innymi, obcymi. Co ciekawe, akcja powieści dzieje się na początku XXI wieku, czyli ponad 50 lat później niż została wydana. Opowieść nadal jest jedną z najczęściej czytanych przez wielbicieli science fiction, a 60. rocznica wydania Astronautów została upamiętniona nawet przez Google, które zdecydowało się na zmianę swojego loga na takie inspirowane motywami z książki.

Stanisław Lem
Stanisław Lem, Astronauci, Wydawnictwo Literackie

Bezpłatne e-booki Lema

Biblioteka Narodowa w tym roku zdecydowała się na udostępnienie darmowych e-booków z utworami twórcy książek science fiction. Stworzyli specjalny portal polona.pl, gdzie znajduje się ta wyjątkowa cyfrowa kolekcja. Z pewnością jest to idealna pora na ściągnięcie jakiegoś utworu i zapoznanie się z twórczością tego niesamowitego artysty. A może okaże się, że jego dzieła staną się tymi ulubionymi?

TOP 5 KSIĄŻEK STANISŁAWA LEMA:
1. Opowieści o Pilocie Pirxie
2. Solaris
3. Bajki robotów
4. Dzienniki gwiazdowe
5. Astronauci

Natalia Rogowska – studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej w Poznaniu, pasjonatka literatury, polityki i spraw społecznych. Działa również w studenckim radiu Meteor.

Stanisław Lem

 

🟧 Przeczytaj: Rumunia. Pęknięte lustro Europy, w które chce się zajrzeć
🟧 Przeczytaj: Podróż na Diunę, czyli powrót do Lyncha
🟧 Przeczytaj: Anna Ciarkowska opowiada o Dewocjach!

Stanisław Lem

Udostępnij:


2024 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content