Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2021/04/Przeglad-polskich-niezaleznych-wytworni-plytowych-–-cz.-4.png
    [1] => 550
    [2] => 550
    [3] => 
)
        

Poznaj dziesięć kolejnych polskich niezależnych wytwórni płytowych.

 

Nasiono Records to jedyna w swoim rodzaju psychodeliczna wizytówka Trójmiasta – artystyczny kolektyw w ramach którego działają muzycy, mistycy, literaci, wariaci i Kolumbowie najróżniejszych roczników. Różni ich bardzo wiele (płeć, wiek, zawód, status majątkowy, fascynacje artystyczne, erotyczne i kulinarne), ale mamy wspólną ideę i cel: nagrywamy, wydajemy i promujemy muzyczne projekty z Trójmiasta i okolic.

Tę ideę konsekwentnie realizują od lat. A przy tym nie ogranicza ich żadna stylistyka. Wydają noise’owe eksperymenty, rockowe piosenki, psychofolk, spoken word, shoegaze, space-rock i siermiężnego punka. Znają i akceptują każdą niszę na muzycznej scenie. Wiedzą gdzie znajduje się zejście do undergroundu. I – co najważniejsze – jak trafić na backstage.

Niektórzy twierdzą, że jesteśmy gangiem. Inni – że członkami sekty. Jeszcze inni są przekonani, że musi nas łączyć coś znacznie głębszego i mroczniejszego, niż zwykłe koleżeństwo. No cóż – wszyscy oni… mają rację: Jesteśmy Nasionem. Jeśli ktoś dołącza do Nasiona, to wiedz że coś się dzieje!

Historia Nasiona ginie w mroku dziejów. Nazwa ta pojawiała się przy okazji różnych wydawnictw już w latach 90. ubiegłego wieku. Jednak dopiero w 2010 roku ojcowie-założyciele kolektywu powołali do życia stowarzyszenie „Nasiono”, które błyskawicznie zaczęło przyciągać ku sobie nowych interesujących artystów.

Czym się zajmują? Przede wszystkim nagrywaniem i produkcją studyjną. Ponadto projektowaniem okładek i plakatów, wydawaniem płyt, organizacją koncertów, nagrywaniem wideoklipów, szeroko pojętą promocją oraz (jak każdy porządny gang) pozyskiwaniem środków z funduszy państwowych i prywatnych.

Wydali dotąd ponad 70 płyt. Mają też na koncie cztery samplery – płyty-składanki promujące zespoły związane z Nasionem. Płyty te były kolportowane zarówno w Polsce, jak i za granicą (drugi z samplerów był m.in. insertowany do miesięcznika Lampa – X/2011). Wszystkie też zyskały wiele pozytywnych recenzji.

Obecnie w ramach kolektywu działają m.in.: Asia i Koty, Ampacity, The Shipyard, Kiev Office, The Sunlit Earth, Popsysze, Karol Schwarz All Stars, Rara, Mordy, Marla Cinger, Szelest Spadających Papierków, Mananasoko, Folder, Dat Rayon.

N_Coded to mała warszawska wytwórnia założona przez Piotra Michałowskiego (aka Nmls), której działania skupiają się na muzyce elektronicznej. A jak czytamy w opisie, celem wydawcy jest publikowanie nie tylko muzyki godnej uwagi, ale także głębokiej i harmonijnej.

Opus Elefantum Collective to niezależna wytwórnia działająca od roku 2016. Jej współzałożyciele to członkowie elektronicznej grupy Vysoké Čelo – Janusz i Maciej Jurga. Jak sami podkreślają – najpierw był zespół, a potem katalog. Założenie labelu wiązało się pierwotnie z potrzebą szybkiego i sprawnego wydania własnej muzyki. Sukces, który odniosła pierwsza wydana w tej oficynie płyta – „Liście na Księżycu”, przyczynił się do rozwoju tego projektu. Maciej i Janusz, motywowani dobrym przyjęciem albumu, podjęli współpracę z Michałem i Tomaszem, którzy łącznie pod sumptem Opusa wypuścili trzy projekty – Zguba, Widziadło oraz Foghorn. To właśnie wtedy Opus Elefantum stało się pełnoprawnym labelem.

Dziś jest to rozpoznawalna nazwa na polskim rynku muzyki niezależnej. Jednak artyści z tej grupy podkreślają, iż – wspomniany wyżej – Opus Elefantum stara się być bardziej kolektywem, niż standardowym i konwencjonalnym wydawcą muzycznym. Idea przyświecająca tej inicjatywie wiąże się z synergiczną współpracą wszystkich członków kolektywu. Chodzi o wzajemną pomoc, wspólne szukanie muzycznych ścieżek i obopólne inspirowanie się. Kolektyw koncentruje się także wokół konkretnych brzmień i gatunków. W Opusie znaleźć można przeważnie muzykę ambientową, a sam katalog prezentuje cały przekrój ambientowych brzmień, od posępnych dronów, przez elektroniczne eksperymenty, po przestrzenne gitarowe piosenki. Jest to jednak spore uproszczenie, gdyż w katalogu Opusa ważne miejsce stanowi również muzyka folkowa, rockowa czy piosenka autorska. W tym momencie na koncie katalogu widnieje 35 wydawnictw, w skład których wchodzą splity, EP-ki, longplaye oraz live-albumy, a w planach na 2020 są kolejne.

outlines to label kasetowy, który działa od 2016 roku. Główną inspiracją dla działalności outlines jest Chicagowski Footwork i jego złożona rytmika oraz tempo (160bpm). W swoich wyborach staram się znajdować producentów i artystów dźwiękowych o nieoczywistym podejściu do tej stylistyki, dzięki którym można ten gatunek spróbować przedstawić w nowej formie. Czasem są to luźne impresje, a niekiedy wręcz rewolucyjne podejścia do materii dźwiękowej. W katalogu outlines pojawili się tacy twórcy jak: DJ Fulltono, AGF, Hubert Zemler, Renick Bell. Obok muzyki równie istotnym elementem jest oprawa graficzna wszystkich kaset, za które odpowiada wrocławska graficzka Iwona Jarosz.

Otake Records to projekt stworzony przez polskiego producenta i DJ-a Piotra Bejnara. Wytwórnia zawdzięcza swoją nazwę wypowiedzi „Otake Polske walczyłem” Lecha Wałęsy tuż po upadku komunizmu w Polsce. – Naszym celem jest promowanie polskich artystów, tworzenie grona przyjaciół na całym świecie, którzy wspierają się w muzyce i życiu. Ta solidarność będzie dla nas sposobem na spełnienie naszych muzycznych marzeń – piszą twórcy wytwórni.

Pawlacz Perski to toruńsko-warszawska wytwórnia kasetowa prowadzona przez Mateusza Wysockiego (aka Fischerle) i Leszka Nienartowicza, której celem jest popularyzacja polskiej muzyki współczesnej. Wydawana jest tam zarówno muzyka eksperymentalna i elektroniczna, jak i improwizowana. Powstał także sublabel pod nazwą Patalax.

Plaża Zachodnia prezentuje muzykę elektroniczną i eksperymentalną. Szerokie poszukiwania nowych form ekspresji od ambientu, przez elektronikę, do noise i free-impro.

Pointless Geometry to niezależna wytwórnia założona w 2015 roku w Warszawie, specjalizująca się w wydawaniu na taśmach eksperymentalnej muzyki elektronicznej, elektroakustycznej i tanecznej, a także zajmująca się projektami audiowizualnymi wypuszczanymi na kasetach VHS.

Pionierska Records – mikro label założony w 2014 roku i działający poza głównym nurtem. Nagrania są tam wydawane na kasetach i dyskietkach. Pionierska skupia się na subkulturach, zapomnianych formatach, obiektach czy odrzuconych mediach. Zero biznesu, po prostu rozpowszechnianie dobrych praktyk, ograniczeń, upcyklingu i wspieranie Ciebie i Twoich działań!

Requiem Records to wydawnictwo Łukasza Pawlaka działające od 1994 roku i stawiające za cel budowanie pomostów między pokoleniami i środowiskami. Sięga do zakamarków Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia – Exclusive Archive Series. Wznawia nagrania polskich zespołów z lat 70., 80. i 90. – Archive Series. „Wyprowadza z salonów” muzykę współczesną, klasyczną, chóralną. Organizowane są koncerty – Zawieje. Wyjątkowy nastrój i artyści na wyciągnięcie ręki. Intymna i kameralna przestrzeń, jedynie dla 21 osób. Cykl w formacie indywidualnych zaproszeń na unikatowe wydarzenia owiane tajemnicą…

Obszerny katalog stylów i nazwisk (ponad 200 wydawnictw – winyle, CD, kasety, ziny) obejmuje m.in. muzykę klasyczną, elektronikę, jazz i awangardę, new wave / post-punk. Publikowane wydawnictwa to nie tylko świetna muzyka, opatrzona autorską grafiką, będącą często artystycznym manifestem twórcy, ale również serie kolekcjonerskie, dostępne w wersjach deluxe.

🟧 Przeczytaj: Przegląd polskich niezależnych wytwórni płytowych – cz. 1
🟧 Przeczytaj: Przegląd polskich niezależnych wytwórni płytowych – cz. 2
🟧 Przeczytaj: Przegląd polskich niezależnych wytwórni płytowych – cz. 3
🟧 Przeczytaj: Muzyczne lato, czyli na co warto czekać?

👉 Znajdź ciekawe wydarzenia kulturalne w naszej >>> wyszukiwarce imprez <<<

Udostępnij:


2024 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content