Array
(
  [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2021/01/Przeglad-polskich-niezaleznych-wytworni-plytowych-–-cz.-II.jpg
  [1] => 550
  [2] => 550
  [3] => 
)
    

W Polsce prężnie działają niezależne wytwórnie i dzięki nim możemy dotrzeć do wyjątkowej muzyki z różnych kręgów gatunkowych. W tej części przedstawiamy 10 kolejnych ważnych oficyn. Poniższa lista została ułożona w porządku alfabetycznym. 

Asfalt Records to niezależna wytwórnia specjalizująca się w nagraniach hip-hopowych. Powstała w 1998 roku w Warszawie z inicjatywy Marcina Grabskiego. W katalogu tego labelu debiutowali m.in. O.S.T.R., Taco Hemingway, Fisz Emade, Otsochodzi, Mięthy i Meek, Oh Why? Nakładem Asfalt Records ukazały się ponadto nagrania takich wykonawców jak Killing Skills, Flirtini, Zorak 3000, Sztigar Bonko, Rasmentalism, DJ Haem, Noon, The Returners, POE, Envee, Afront, Bassisters Orchestra, Tworzywo Sztuczne, Tabasko, Łona, Onar, Inespe, O$ka, Medium, Schafter, Adi Nowak, Tede, Sir Mich.

niezależne wytwórnie

Antidepressive Records to niezależna wytwórnia założona w 2016 roku przez Grzegorza Pleszyńskiego, choć pierwsze płyty zostały opublikowane rok później. Do tej pory w katalogu Antidepressive Records ukazało się pięć albumów (dwa kolejne mają pojawić się jeszcze w tym roku). Ideą wytwórni jest eksperyment; łączenie sztuk wizualnych z dźwiękiem i wynikające z tego połączenia form. Pleszyński w ramach Antidepressive Records współpracował z różnymi artystami wizualnymi, byli to m.in. Ben Patterson, Eric Anderson, Jarosław Kozłowski i Ann Noël z Fluxus, którzy wykonywali pewien rodzaj performance’u za pomocą głosu. Następnie z zaproszonymi muzykami Pleszyński tworzył kolaże dźwiękowe. Wydany w tym roku album “Richard Wasko and Antidepressant Sounds Academy” doskonale odzwierciedla tę ideę, gdzie Waśko czyta namalowane wcześniej swoje teksty na obrazach.

niezależne wytwórnie

Antenna Non Grata – projekt wydawniczy prezentujący efekty fascynacji dźwiękowymi możliwościami wykorzystywania wszelkiego rodzaju anten jako pełnoprawnych instrumentów muzycznych. Szumy, trzaski, głosy, odgłosy. Częstotliwości i przestrzenie pomiędzy częstotliwościami. Radio, TV, theremin, przewód koncentryczny, drut. Muzyka konkretna, elektroniczna, noise…- to tylko preteksty do poszukiwania struktur dźwiękowych, dla których istotnym elementem jest dźwięk oparty na antenowych modyfikacjach.

niezależne wytwórnie

Bocian Records to jedna z najważniejszych polskich wytwórni muzycznych wydających muzykę improwizowaną i eksperymentalną. Label od ponad 10 lat pod kierownictwem Grzegorza Tyszkiewicza konsekwentnie wydaje płyty światowych i polskich muzyków, takich jak Paal Nilssen-Love, Ken Vandermark, Mats Gustafsson, Terrie Ex, Maja Ratkje, Kevin Drumm, Reinold Friedl, Robert Piotrowicz, Konrad Smoleński, Kasper Toeplitz, Jacek Sienkiewicz lub zespół Niwea. Dotychczas nakładem Bocian Records ukazało się kilkadziesiąt tytułów na płytach winylowych, okraszonych prostymi, czarno-białymi grafikami. – Bocian jest wydawnictwem eksperymentalnym, zarówno jeśli chodzi o nietypowe formaty (single), jak i dobór muzyków – mówi o linii programowej wytwórni jej szef, Grzegorz Tyszkiewicz.

niezależne wytwórnie

BAS to interdyscyplinarny kolektyw młodych ludzi organizujący imprezy i wystawy w Warszawie oraz label skupiony na wydawaniu nowej, świeżej muzyki elektronicznej.

  • niezależne wytwórnie

   niezależne wytwórnie

   Coastline Northern Cuts to trójmiejski label powołany do życia w 2018 roku przez Tomka Hoaxa i Marcina Szulca, mający aspiracje do ciągłego rozwoju i wsparcia lokalnej sceny producenckiej. Poza działalnością stricte wydawniczą misja wytwórni opiera się na organizacji i produkcji wydarzeń kulturalnych, bookingu, produkcji wykonawczej, zarządzaniu projektami i wsparciu artystów podczas realizacji nagrań, miksu i masteringu.

   Jak czytamy na stronie wydawnictwa: Prawdą jest, że wiele osób straciło źródło dochodu z dnia na dzień. Dotyczy to nie tylko Artystów, ale też Managerów, różnej maści Ekipy bez których koncerty nie mogą się odbyć oraz Promotorów i Agentów.

   Będąc blisko Artystów wiemy jedno: muzycy nigdy nie przestaną tworzyć i komponować. Wystarczy zobaczyć ile jest streamów z mieszkań albo muzykantów grających na balkonach w trakcie pandemii. A to jest kolejny dowód na to, że w muzyce najważniejsze są emocje, które towarzyszą nam na co dzień – jesteśmy przekonani, że tak też myśli wielu odbiorców – dlatego tym bardziej mobilizuje nas to do działania bo ludzie potrzebują muzyki, nieważne w jakich okolicznościach się znaleźli. Trzeba po prostu dalej robić swoje.

   niezależne wytwórnie

   Dunno Recordings to label prowadzony przez Filipa Lecha, który wydaje nagrania Wojciecha Bąkowskiego, Aldony Orłowskiej, Lutto Lento, Andrzeja Nowaka czy Tropa Macaca.  

   niezależne wytwórnie

   enjoy life to warszawska niezależna oficyna z pokaźnym już dorobkiem fonograficznym, w której znaleźć można albumy m.in. Jakuba Lemiszewskiego, Młodego Kotka, Tomasza Kunickiego, Sierści, Akwizgramu, Paszki i wielu innych projektów polskiego niezalu.

   niezależne wytwórnie

   Fundacja Słuchaj to warszawska inicjatywa fonograficzna skupiająca się na promowaniu i wydawaniu szeroko rozumianej muzyki improwizowanej i jazzowej.

   niezależne wytwórnie

   Założycielem Father And Son Records And Tapes jest Maciek Sienkiewicz, który poszukuje i wydaje różnej maści muzykę elektroniczną, niekiedy bliższą odważnym eksperymentom, a innym razem lgnącą ku rozmaitym odmianom muzyki tanecznej, włącznie z disco.

 • 🟧 Przeczytaj również: Przegląd polskich niezależnych wytwórni płytowych – cz. 1
 • 🟧 Przeczytaj również: Mazowiecka kiecka z królestwa kobiet, czyli o Mery Spolsky
 • 🟧 Przeczytaj również: Recenzja albumu EABS – „Discipline of Sun Ra”

👉 Znajdź ciekawe wydarzenia kulturalne w naszej >>> wyszukiwarce imprez <<<

Udostępnij:


2021 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content