Array
(
  [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2021/08/Mary-Spolsky_cover_Easy-Resize.com_.jpg
  [1] => 640
  [2] => 480
  [3] => 
)
    

Jeszcze kilka lat temu mało kto o niej słyszał. I choć już wtedy zdobywała nagrody na przeróżnych festiwalach i przeglądach to dopiero piosenka pt. ,,Miło było Pana poznać” pozwoliła jej dać się poznać szerszej publiczności. I tak jest do dzisiaj, czyli o tym, kim jest jedna z najbardziej utalentowanych artystek na polskiej scenie muzycznej i jak wyglądają jej niesamowite występy.

Mery Spolsky
fot. mat. prasowe

Wszechstronność kariery

Zanim cała Polska zaczęła nucić ,,Miło było dostać, od pana bukiet kwiatów; trzeba przyznać umie pan zaskoczyć, w umysł wskoczyć” Marysia zdobyła już kilka nagród i zachwyciła niejedno festiwalowe jury. Od najmłodszych lat uczęszczała do szkoły muzycznej, a zanim przyjęła swój pseudonim “Mery Spolsky” występowała w dwóch zespołach. Jednak to od 2014 roku rozpoczęła się jej kariera, już solowa. Jej najważniejsze osiągnięcia to, np. nagroda za najlepszy debiut od Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych na 52. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu czy nagroda główna i nagroda publiczności podczas festiwalu Pejzaż bez Ciebie.

W 2016 roku podpisała muzyczny kontrakt z wytwórnią Kayax, na której czele stoi Kayah. Był to zdecydowanie dobry krok, ponieważ później wszystko potoczyło się błyskawicznie. Tytuł przeboju roku w plebiscycie Radia Kampus dla ,,Miło było Pana poznać”, a przede wszystkim jednak wydanie debiutanckiego albumu o tym samym tytule. Doprowadziło to do dwóch nominacji do Nagrody Muzycznej ,,Fryderyk” w kategoriach “Album roku – elektronika” i “Fonograficzny debiut roku”.

Druga płyta, o nazwie ,,Dekalog Spolsky”, została wydana w 2019 roku. We wrześniu tamtego roku fanki i fani mieli okazję usłyszeć po raz pierwszy utwór ,,Bigotka” i tym razem zaczęto podśpiewywać ,,Zemsta jest słodka jak bigotka; Zjadam ją ze smakiem; Ze swoim nowym”. Co ciekawe, ta piosenka została nagrana, kiedy Mery wraz ze swoim producentem wyjechała na Podlasie, aby tam właściwie “odciąć się od świata” i napisać nowe teksty. W kolejnych miesiącach okazało się, że Kayah jest nie tylko niejako szefową Mery, ale również artystką, z którą stworzyła duet. Nagrały razem piosenkę pt. ,,Królestwo kobiet”, która nawiązywała do nowego telewizyjnego serialu. Jednak oprócz tego stała się jednym z hymnów strajków kobiet, które przeszły przez Polskę w ubiegłym roku. Od marca 2020 roku prowadzi również swoją autorską radiową audycję pt. ,,Alfabet Spolsky”. Nie sposób nie wspomnieć o innym wielkim sukcesie artystki. Albowiem w 2021 roku na półkach księgarń pojawiła się jej debiutancka powieść pt. ,,Jestem Marysia i chyba się zabiję dzisiaj”, która, podobnie jak płyty, odniosła wielki sukces. Podczas wywiadu z Karolem Paciorkiem na jego kanale pt. ,,Imponderabilia” artystka została zapytana m.in. o to, jak stworzyć hit odpowiada, że musi być to zabieg nieplanowany. Nie da się, w procesie tworzenia, być pewną sukcesu. Jest to kompletnie automatyczne.

Mery Spolsky
fot. mat. prasowe

Mery Spolsky podczas Letnich Brzmień w Poznaniu

Zanim wyszła na scenę pod nią czekało jedynie kilkadziesiąt osób. Reszta rozłożona na kocach czy leżakach w cieniu. Wystarczyły jednak pierwsze dźwięki, pierwsze słowa wypowiedziane przez artystkę do mikrofonu, aby tłum ruszył do wspólnej zabawy. I tak było już do końca występu. I choć jej zespół składa się jedynie z jednego członka to nie ma się zdecydowanie wrażenia niedosytu. Mery Spolsky wykonała swoje największe hity, ale również mniej znane piosenki. Wybrzmiała m.in. ,,Mazowiecka kiecka”, ,,Liczydło” czy ,,Sorry from the Mountain”. Ciekawym aspektem koncertu były również przemowy skierowane ku widowni. Artystka mówiła o samoakceptacji czy miłości. I to wszystko sprawiło, że słuchaczki i słuchacze wyszli z koncertu wręcz odmienieni, bo jak śpiewa Mery ,,Każda dziewczyna ma wierzyć w siebie”!

Mery Spolsky
fot. mat. prasowe

Kontakt z publicznością

Na wielką uwagę zasługuje również aktywność artystki w mediach społecznościowych. Rzadko spotyka się kogoś tak zaangażowanego w kontakt z fanami. Zazwyczaj komunikacja nie przebiega wzajemnie. Dany artysta udostępnia swój wizerunek, informuje o swoich poczynaniach, a obserwujący komentują czy piszą prywatne wiadomości, które najczęściej pozostają bez odpowiedzi. Zupełnie inaczej jest w przypadku Mery Spolsky. Dla wielu jest to jedna z jej największych zalet. Artystka reaguje na wszystko, co dobitnie pokazuje jej świetną relację z odbiorcami jej muzyki; odpisuje na prywatne wiadomości, komentarze, oznaczenia czy relacje z koncertów. Nie jest to oczywiście jej jedyna aktywność. Mery bowiem często występuje w projektach innych artystek czy artystów i wtedy również angażuje się w relację z docelową grupą osób. Choć ktoś mógłby powiedzieć, że przecież nie jest to nic dziwnego i powinna być to część pracy każdej osoby publicznie to patrząc na polską scenę muzyczną, to właśnie Mery jest wyjątkiem. Wyjątkiem, za którym inni powinni podążyć.

Mery Spolsky
fot. mat. prasowe

Czy warto posłuchać piosenek Mery Spolsky? Wsłuchać się w teksty? Zdecydowanie! Ale jeszcze cenniejsze jest pójście na jej koncert i naładowanie się energią, którą ta dziewczyna przekazuje. Niezbędne do odhaczenia na liście polskich artystek, które zdecydowanie warto znać.

Natalia Rogowska – studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej w Poznaniu, pasjonatka literatury, polityki i spraw społecznych. Działa również w studenckim radiu Meteor.

Piotr Czajkowski

🟧 Przeczytaj: Trio Mandili – na czym polega fenomen zespołu?
🟧 Przeczytaj: BrainStorm: Trzeba iść swoją drogą [WYWIAD] 
🟧 Przeczytaj: Letnie Brzmienia w Poznaniu

👉 Znajdź ciekawe wydarzenia kulturalne w naszej >>> wyszukiwarce imprez <<<

Udostępnij:


2022 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.