Podbili świat piosenką Maybe. Teraz promują nową płytę, na której znajduje się inspirująca piosenka Feel. Udowodnili, że dobra muzyka obroni się sama. Specjalnie dla Was niesamowity łotewski zespół BrainStorm!

Proanima.pl: Pytanie na rozgrzewkę: Skąd wzięła się nazwa BrainStorm?
Janis „Magic” Jubalts: Nasza nazwa – BrainStorm – pojawiła się przypadkowo. Ciotka Kaspara przyjechała ze Stanów Zjednoczonych i przyszła na nasz koncert. Kaspers zapytał ją potem jak jej się podobało. A ona odpowiedziała, że to było „jak burza mózgów”. Kaspers zadzwonił do Renarsa i powiedział: Ona stwierdziła, że jesteśmy jak burza mózgów! I spodobało nam się to. Żartujemy, że najpierw w zespole było więcej „burzy”, a teraz jest etap „mózgu” (śmiech).

BrainStorm na skuterze
BrainStorm to najpopularniejszy łotewski zespół muzyczny grający pop-rock

Proanima.pl: Nagrywacie właśnie nowy album. Singlem promującym jest piosenka Feels z ciekawym, wręcz intrygującym teledyskiem. Opowiedzcie trochę o klipie i wyjaśnijcie skąd pomysł na animację?
Kaspers Roga: Wybraliśmy dla tego klipu styl anime, ponieważ świetnie pasuje do teledysków. Zdecydowaliśmy się na ten rodzaj klipu, bo uwielbiamy eksperymentować, a nigdy wcześniej nie próbowaliśmy tego stylu. 14 lat temu mieliśmy jeden animowany klip do piosenki Lonely Feeling, a ten jest drugim animowanym wideoklipem BrainStorm.
Pomysł wziął się z tekstu piosenki i według mnie pojawił się od razu, może był to znak od Wszechświata. Pracowało przy tym pięćdziesięciu animatorów z całego świata, a stworzenie klipu zajęło im 8 miesięcy.
Przesłanie jest bardzo proste: powinieneś stawić czoła swoim lękom, być odważnym i walczyć z nimi. I wygrać. Kilka lat temu, będąc w domu, zobaczyłem jak moja córka bawi się zabawką – niepełnosprawną dziewczynką na wózku inwalidzkim. I najpierw pomyślałem „Och, co to jest!? Dlaczego bawi się takimi zabawkami?”. I wtedy zdałem sobie sprawę, że to jest chore, że w ogóle myślę w ten sposób. Kilka lat później, kiedy pojawił się „Feels”, zrozumiałem, że to świetna okazja, aby móc pokazać ludziom w teledysku zarówno dzieci zdrowe, jak i te niepełnosprawne, które nie mają tyle szczęścia w tym życiu, a przez swoją niepełnosprawność mają wiele ograniczeń. Mamy nadzieję, że nasz film pomoże zintegrować zdrowe dzieci i inne mniejszości społeczne.


Piosenka Feels promuje nowy album BrainStorm

Proanima.pl: Rozmawiając z Wami musimy zapytać o piosenkę Maybe. Czy spodziewaliście, że to będzie aż taki hit?
Renars Kaupers: Uważamy, że ta piosenka była błogosławieństwem z góry. Najpierw wydaliśmy inny utwór Online jako główny singiel i wtedy zostaliśmy zaproszeni przez Polską Telewizję na koncert. Powiedziano nam wtedy, że nasz utwór robi tutaj furorę, jednak wcale nie Online, a Maybe! Wtedy zdecydowaliśmy zmienić główny singiel, skoro ktoś w polskich mediach zdecydował, że Maybe jest lepsza. I wyszedł międzynarodowy hit. To było magiczne!


BrainStorm światową sławę zdobył piosenką Maybe

Proanima.pl: Gracie wspólnie już ponad 30 lat. Który z koncertów wspominacie najlepiej i dlaczego?
BrainStorm: Jeśli wybrać jeden, to koncert z Rolling Stones w Pradze, na którym występowaliśmy jako support. To był bardzo słoneczny dzień, 80 tys. widzów, bardzo mili i rozmowni Rolling Stones. Wspólne zdjęcie zawsze przypomina nam ten wyjątkowy koncert.
Oczywiście pamiętamy też nasz koncert w Mežaparks, który okazał się pierwszym łotewskim koncertem z rekordową liczbą ponad 40 tys. widzów! I jeszcze pierwszy koncert BrainStorm w naszej szkole, kiedy w stresie śpiewaliśmy dla naszych kolegów i koleżanek 4 piosenki w kółko – bo nie mieliśmy więcej (śmiech).
Do tego nasz ostatni koncert kilka tygodni temu w Rosji, w Omsku na Syberii też był bardzo emocjonujący! To był koniec trasy koncertowej w Rosji, bardzo się cieszyliśmy, że ta trasa się udała i żaden koncert nie był odwołany przez pandemię. W Omsku po ostatniej piosence wszyscy wstali ze swoich miejsc i klaskali bardzo długo. Wzruszyliśmy się.

 BrainStorm znany jest również jako Prata Vetra
BrainStorm znany jest również jako Prāta Vētra

Proanima.pl: Kiedy planujecie trasę koncertową po Europie i kiedy można się Was spodziewać w Polsce?
Janis Magic Jubalts: Na pewno przyjedziemy do Polski, jednak przez pandemię nie wiemy czego możemy oczekiwać w najbliższym czasie. Na razie ustalamy trasę koncertową na 2022 r. Mamy nadzieję, że wszystko się uda, a zaplanowane festiwale i koncerty się odbędą.

Proanima.pl: Jesteście znanym i doświadczonym zespołem. Co możecie doradzić młodym muzykom na początku ich kariery?
Maris Mihelsons: Po pierwsze, to samo co nam kiedyś doradzili doświadczeni muzycy: nie słuchać nikogo i iść swoją drogą, być oryginalnym, nie naśladować kogoś, mieć swój styl. Po drugie, dużo ćwiczyć na instrumencie, ponieważ to jest konieczne dla każdego muzyka, który chce osiągnąć sukces. Ja byłem bardzo leniwy na początku, jednak w porę zrozumiałem, że ćwiczenia są podstawą dobrej gry.
Janis Magic Jubalts: Bardzo trudne pytanie. Jestem samoukiem, do wszystkiego dochodziłem sam. Jednak w dzisiejszych czasach źródeł informacji jest bardzo dużo: warsztaty online, prywatne zajęcia, filmy na YouTube. Dlatego nie polecam długiej drogi, którą ja kiedyś poszedłem. Wybierzcie krótszą, korzystajcie ze wszystkich możliwości. Nauczyciel jest zawsze potrzebny – trzeba tylko znaleźć „swojego” mentora.

Proanima.pl: Pytanie na które nie znosicie odpowiadać? Uzasadnijcie proszę 😈
Maris Mihelsons: Długo o tym myślałem i doszedłem do wniosku, że nie ma takich pytań, ponieważ rozmowa o naszej muzyce jest przyjemnością. I nawet jeśli pytania się powtarzają, to nie jest problem, bo opowiadamy o naszej twórczości różnym ludziom. Osoby natomiast, które z nami rozmawiają, są zainteresowane tematem i bardzo się cieszymy z tego powodu. Dlatego nie bójcie się zadawać jakichkolwiek pytań członkom zespołu BrainStorm!

Proanima.pl: Dziękujemy za znakomitą rozmowę!
Specjalne podziękowania dla Pani Jany Lewandowskiej za pomoc w kontakcie z zespołem BrainStorm 🥰.

Spodobał Ci się nasz wywiad z BrainStorm?

🟧 Przeczytaj również:  Czy słyszałeś muzykę do serialu Kajko i Kokosz?
🟧 Przeczytaj również:  Jak Branicki stworzył Wersal Północy
🟧 Przeczytaj również10 koncertów, na które musisz pójść w 2021 r. !!!

 

Fryderyk Chopin

 

Udostępnij:

FacebookTwitter


2021 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.