Choć prawdopodobnie większość z nas wciąż dochodzi do siebie po czerwcowych i lipcowych temperaturach, na zewnątrz powoli czuć już zbliżającego się ducha jesieni. Na tego ducha rada jest jedna – zawsze niezawodna: literatura. Jest to także naprawdę dobry czas na to, by sięgnąć po twórczość polskich pisarek. I choć poniższe zestawienie może w kilku wypadkach wydać się dość oczywiste, to może również zaskoczyć, zainteresować i skłonić do sięgnięcia po nowe, nieznane wcześniej pozycje.
Polskie pisarki – TOP 10:
-
Ałbena Grabowska
Pisarka z wykształceniem medycznym – jest specjalistką neurologii i epileptologii, absolwentką Akademii Medycznej w Warszawie. W 2004 roku uzyskała stopień doktora nauk medycznych. Siedem lat później zadebiutowała w świecie literackim powieścią Tam, gdzie urodził się Orfeusz, opowiadającą o bułgarskich Rodopach (pisarka ma korzenie polsko-bułgarskie). Nadal czynnie pracując w zawodzie, Grabowska napisała i wydała ponad dwadzieścia pozycji, z czego najpopularniejszym tytułem jest bez wątpienia trylogia Stulecie winnych (2014-2015), na którego podstawie powstał serial obyczajowy pod tym samym tytułem.
Audiobook książki Ałbeny Grabowskiej
-
Katarzyna Bonda
Jak sama mówi, są tylko dwa tematy, o których warto pisać: to jest miłość i śmierć. Kryminał zazwyczaj zawiera oba te elementy. Nazywana przez wielu królową polskiego kryminału autorka jest również dziennikarką oraz scenarzystką. Jako pisarka zadebiutowała w 2007 roku powieścią pod tytułem Sprawa Niny Frank, która stała się pierwszą z serii książek o Hubercie Meyerze, a przy tym pierwszą na polskim rynku pozycją, której głównym bohaterem jest profiler śledczy. Książka ta – podobnie, jak cała seria – zyskała aprobatę czytelników oraz krytyków (nominacja do Nagrody Wielkiego Kalibru). Bonda jest bez wątpienia jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich autorek – swoją pozycję na polskim rynku literackim przypieczętowała serią Cztery żywioły Saszy Załuskiej (Pochłaniacz, Okularnik, Lampiony, Czerwony pająk). W 2020 roku na podstawie prozy Katarzyny Bondy powstał serial telewizyjny Żywioły Saszy. Ogień, którego pierwszy odcinek zgromadził przed telewizorami aż 977 tysięcy oglądających.
Zapowiedź serialu Żywioły Saszy na podstawie prozy Katarzyny Bondy
-
Joanna Chmielewska
Właściwie Irena Barbara Kuhn, gdyż “Joanna Chmielewska” było jej pseudonimem literackim. Urodzona w 1932 roku autorka jest uznawana za jedną z najpopularniejszych współczesnych pisarek polskich. Jej proza określana jest mianem komedii kryminalnej bądź kryminału ironicznego. Powieści Chmielewskiej szybko zyskiwały w Polsce status bestsellerów, również w Rosji stała się jedną z najbardziej cenionych autorek zagranicznych. Była autorką nie tylko powieści dla dorosłych, lecz także książek dla dzieci i młodzieży. Stworzyła również kilka słuchowisk radiowych. Wśród najważniejszych książek Joanny Chmielewskiej wymienia się między innymi: Wszystko czerwone (1974), Całe zdanie nieboszczyka (1972) czy Lesio (1973). W 2004 roku została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski; zmarła w 2013 roku w Warszawie, pozostawiając po sobie ponad sześćdziesiąt niezapomnianych pozycji.
-
Elżbieta Cherezińska
Jest absolwentką wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej. Jako pisarka specjalizuje się w powieści historycznej – wśród podejmowanych przez nią tematów znajdują się między innymi czasy piastowskie (Gra w kości, 2010), epoka rozbicia dzielnicowego (bestsellerowa Korona śniegu i krwi, 2012) czy czasy II wojny światowej (Legion, 2013). Do jednych z najważniejszych książek Cherezińskiej należy Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dziennik Etki Daum – utrzymana w formie dziennika powieść o realiach życia w łódzkim getcie. Autorka działa również aktywnie w sieci, gdzie prowadzi bloga poświęconego swoim książkom.
-
Katarzyna Puzyńska
Na polskim rynku wydawniczym zdobyła popularność serią kryminałów o wsi Lipowo – jak sama jednak pisze na swojej stronie internetowej – Lipowo, miejsce akcji sagi, jest fikcyjną wsią (…). Tworząc książkowe Lipowo, inspirowałam się istniejącą naprawdę miejscowością – moim ukochanym Pokrzydowem (choć zapewniam, że nikt tam nikogo nie morduje!). W serii tej ukazało się łącznie trzynaście książek; ostatnia z nich, Martwiec, wydana została w lipcu 2021 roku. W 2018 roku ukazała się także pierwsza książka Puzyńskiej z serii Policjanci, ze sprzedaży której wspierana jest Fundacja Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. Autorka jest również aktywna w serwisie YouTube, gdzie prowadzi cykl wideo MiniSzkoła Pisania, dzieląc się z widzami swoimi doświadczeniami pisarskimi.
-
Olga Tokarczuk
Polska noblistka, pisarka, poetka, autorka scenariuszy, feministka, aktywistka, absolwentka psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. Olga Tokarczuk jest bez wątpienia jedną z najważniejszych – jeśli nie najważniejszą – postacią na polskim rynku literackim. O swojej twórczości tak powiedziała w wygłoszonej 7 grudnia 2019 roku w Sztokholmie przemowie noblowskiej: Piszę fikcję, ale nigdy nie jest to coś wyssanego z palca. Kiedy piszę, muszę wszystko czuć wewnątrz mnie samej. Muszę przepuścić przez siebie wszystkie istoty i przedmioty obecne w książce, wszystko, co ludzkie i pozaludzkie, żyjące i nieobdarzone życiem. Do najważniejszych powieści Tokarczuk zaliczane są m.in. Księgi Jakubowe (2014), Prawiek i inne czasy (1996), Prowadź swój pług przez kości umarłych (2009) oraz Bieguni (2007).
-
Małgorzata Sobczak
Rozpoznawalność na polskim rynku literackim przyniosła jej seria Kolory zła, z czego pierwsza część – Czerwień – została wydana w 2019 roku. Małgorzata Oliwia Sobczak jest z wykształcenia kulturoznawczynią i dziennikarką; jako pisarka zadebiutowała w 2015 baśnią Mali, Boli i Królowa Mrozu (jak mówi opis książki, jest to pozycja “dla wszystkich, którzy kochają lub kochali”). W 2017 roku ukazała się jej powieść Ona i dom, który tańczy, w której przenosi czytelników w rejony swoich rodzinnych Żuław. W tym roku światło dzienne ujrzała trzecia, ostatnia już książka z serii Kolory zła – Biel, w której autorka opisała dalsze losy znanego z poprzednich części trylogii prokuratora Leopolda Bilskiego.
-
Dominika Słowik
Choć na jej koncie widnieją dopiero dwie literackie pozycje – Atlas: Doppelganger (2015) oraz Zimowla (2019), Dominika Słowik jest już laureatką tak znaczącej nagrody, jak Paszport “Polityki”. Uważana za jedną z najciekawszych autorek swojego pokolenia, Słowik zachwyciła swoim debiutem (Atlas: Doppelganger), będącym – jak można przeczytać w opisie książki – skrzyżowaniem Maconda z Ulicą Krokodyli. Za swoją powieść Zimowla Słowik uhonorowana została natomiast nagrodą Odkrycie Empiku za rok 2019.
-
Katarzyna Grochola
Choć bez wątpienia największą popularność przyniosły jej książki Nigdy w życiu (2001) oraz Ja wam pokażę (2004) – obie zresztą przeniesione na ekran – Katarzyna Grochola jest autorką wszechstronną. Napisała ponad dwadzieścia powieści i zbiorów opowiadań, na swoim koncie ma również teksty dramaturgiczne (doceniony na Festiwalu “Dwa Teatry” spektakl radiowy Kot mi schudł) oraz współpracę nad scenariuszami do takich seriali, jak M jak Miłość czy Na dobre i na złe. Jestem najpopularniejszą pisarką w tym kraju, bez względu na to, czy mnie ktoś lubi, czy nie lubi – mówiła o sobie sama Grochola. Jedno jest pewne – jej książki są bestsellerami, a łączna liczba sprzedanych egzemplarzy przekroczyła pięć milionów.
-
Anna Kańtoch
Znana pod pseudonimem “Anneke” pisarka jest absolwentką orientalistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zadebiutowała w 2004 roku opowiadaniem Diabeł na wieży, rozpoczynającym serię utworów o Domenicu Jordanie. Twórczość Anny Kańtoch to przede wszystkim kryminały oraz fantastyka; pisarka jest laureatką nagrody Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction dla najbardziej obiecującego młodego twórcy (2007). Wśród wartych przeczytania pozycji można wymienić między innymi Światy Dantego (2008) czy Wiarę (2017).
-
BONUS: Katarzyna Nosowska
Nazwisko znane przez Polki i Polaków od wielu lat, jednak do 2018 wiązane bardziej z muzyką, niż literaturą – wtedy to bowiem światło dzienne ujrzała pierwsza książka Katarzyny Nosowskiej pod tytułem A ja żem jej powiedziała…, czyli zbiór felietonów, poruszających tematy wszelakie – od wpływu mediów społecznościowych na życie człowieka aż po problemy osobiste, z którymi mierzy się każdy i każda z nas.
Wokalistka Heya – która od 1992 roku zdążyła zawładnąć polską sceną muzyczną i stać się jedną z najważniejszych postaci na polskiej scenie rockowej – w swojej pierwszej książce rozbraja szczerością, błyskotliwością, autentyzmem. A także ciepłem i czułością, z którymi przekazuje czytelnikowi swoje przemyślenia. W 2020 wydana została druga książka Katarzyny Nosowskiej – Powrót z bambuko. Mniej tu zabawy, więcej – rozliczenia się z własną przeszłością, własnymi słabościami, przyzwyczajeniami, nawykami i przekonaniami, wyniesionymi z rodzinnego domu. Obie książki uważam za pozycje obowiązkowe w każdym domu. Obie – za majstersztyki na współczesnym rynku literackim.
Artykuł: Aleksandra Myslek
Spodobał Ci się nasz artykuł?
Przeczytaj również: Tomasz Kozioł z najnowszym horrorem! Po tej książce nie zaśniecie!
Przeczytaj również: Krajewski na kryminalną nudę!
Przeczytaj również: Idealne książki na każdą porę roku!
Przeczytaj również: Jak czytać Wiedźmina?
Znajdź ciekawe wydarzenia kulturalne w naszej >>> wyszukiwarce imprez <<<