Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2020/12/3342613-.jpg
    [1] => 640
    [2] => 335
    [3] => 
)
        

Olga Tokarczuk jest jedną z najbardziej znanych i cenionych polskich pisarek, eseistek i poetek, która dodatkowo zajmuje się pisaniem scenariuszy. Jest także laureatką Nagrody Nobla za rok 2018 w dziedzinie literatury. Bez wątpienia jest to obecnie jeden z największych i najbardziej spektakularnych sukcesów w polskiej literaturze.

Olga Tokarczuk – życie i twórczość

Olga Tokarczuk urodziła się 29 stycznia 1962 r. w Sulechowie, a wychowywała się w Kielnicy. Jest absolwentką psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. W czasie nauki była aktywną wolontariuszką, a potem pracownicą poradni zdrowia psychicznego. Jak sama przyznaje, bardzo duży wpływ na kształt jej twórczości mają prace szwajcarskiego malarza, będącego jednocześnie psychologiem, psychiatrą i naukowcem, Carla Junga.
Debiut Olgi Tokarczuk miał miejsce w 1979 r., kiedy to pod pseudonimem Natasza Borodin miała szansę na opublikowanie swoich opowiadań. Pierwszą jej powieścią była natomiast wydana w 1993 r. ”Podróż ludzi Księgi”, która została bardzo ciepło przyjęta nie tylko przez czytelników, ale także przez krytyków, którzy książkę często określali mianem nowoczesnej paraboli. W swoim dorobku pisarka ma wiele powieści, tomików poezji, zbiorów opowiadań oraz esejów. Poza licznymi polskimi nagrodami literackimi oraz Nagrodą Nobla, Olga Tokarczuk odznaczona została również:

• Srebrnym Medalem ”Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (rok 2010),
• Medalem Senatu RP (rok 2019).

”Prowadź swój pług przez kości umarłych” to kryminalna powieść autorstwa Tokarczuk, która doczekała się swojej ekranizacji, za którą odpowiedzialna była sama Agnieszka Holland.

“Bieguni” – najpopularniejsza powieść Olgi Tokarczuk

Tokarczuk Olga, Bieguni, Wydawnictwo Literackie 2014

Bez wątpienia najpopularniejszą publikacją, która wyszła spod pióra Olgi Tokarczuk, jest powieść ”Bieguni” wydana w 2007 r. To pierwsza polska książka, którą uhonorowano Międzynarodową Nagrodą Bookera, a także Literacką Nagrodą Nike. ”Bieguni” to powieść o zależności pomiędzy życiem a śmiercią. Jest to wyjątkowe dzieło, pozbawione jakichkolwiek schematów i sztywnych ram. Na próżno szukać w niej spójnej fabuły. Książka stanowi luźny zbiór opowiadań i przemyśleń, które często są nie tylko bardzo poruszające, ale też niosą ze sobą głęboki przekaz. Jest to niezwykła i inspirująca podróż po różnych miejscach, ale również po odmiennych okresach czasu.

”Czuły Narrator” – nowość Olgi Tokarczuk

Tokarczuk Olga, Czuły narrator, Wydawnictwo Literackie 2020

”Czuły Narrator” to najnowsza powieść polskiej noblistki Olgi Tokarczuk, która swoją premierę miała 12 listopada 2020 r. Jednocześnie jest to pierwsza książka wydana przez pisarkę po przyznaniu jej Literackiej Nagrody Nobla. Śmiało można powiedzieć, że jest to jedna z najbardziej osobistych powieści autorki, bowiem zaprasza ona czytelników do jej świata i twórczości, osadzonych we współczesnym świecie. Wnętrze skrywa w sobie 12 esejów i wykładów, które w ciekawy i być może dla niektórych nieco zaskakujący sposób ukazują kulisty twórczości pisarki. Teksty ukazują jak wygląda proces podążania za stworzeniem fabuły, a również przedstawia motywacje i światopoglądowe ideały Olgi Tokarczuk. Wszystkie teksty są premierowe. Dodatkowo w książce została umieszczona słynna już mowa noblowska, którą Tokarczuk wygłosiła 7 grudnia 2019 r. w Akademii Szwedzkiej w Sztokholmie. Przemowa noblistki była bardzo szeroko komentowana i analizowana, wzbudzając wiele pozytywnych emocji i odczuć, szczególnie wśród osób silnie związanych ze środowiskiem literackim.

Olga Tokarczuk jest jedną z najbardziej oryginalnych i niekonwencjonalnych polskich autorek, oferujących swoim czytelnikom wyjątkową sztukę, pełną niebanalnych, a zarazem niezwykle ważnych przemyśleń. ”Czuły Narrator” to powieść wyjątkowa, pełna rozważań, ale również bardzo osobista, ze względu na ukazane kulisy działalności pisarki. Pomimo odniesień do zaplecza własnej twórczości, bez problemu rozpoznamy w tym dziele styl i kunszt, z którego słynie pisarka.

Olgi Tokarczuk i czytelnictwo w Polsce

Przyznanie Oldze Tokarczuk Nagrody Nobla w dziedzinie literatury było w Polsce dość dużym wydarzeniem, po którym praktycznie wszyscy postanowili zagłębić się w jej twórczość. Nie ma wątpliwości co do tego, że jest to niezwykle prestiżowe na całym świecie wyróżnienie, a jego laureaci tworzą coś unikatowego i wyjątkowego dla literatury. Nagrodzenie Olgi Tokarczuk sprawiło, że czytelnictwo w Polsce wzrosło, choć przyrost ten z pewnością nie należy do najbardziej imponujących. Natomiast twórczość noblistki spotkała się z na tyle dużym zainteresowaniem, że plasowała się ona w ścisłych czołówkach najbardziej poczytnych autorów ostatniego roku. Natomiast jej książki były rozchwytywane w bibliotekach i księgarniach.

Opinia: Monika Olszewska

Zdjęcie główne: Olga Tokarczuk, fot. Łukasz Giza

recenzja Przeczytaj również: TOP 7 polskich pisarzy grozy, których musisz znać! Dlaczego czytamy horrory?

recenzja Przeczytaj również: Recenzja książki Calypso – David Sederis

recenzja Przeczytaj również: Słynni Nobliści – dlaczego warto czytać ich literaturę

Udostępnij:


2024 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content