Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2021/05/Przeglad-polskich-niezaleznych-wytworni-plytowych-–-cz.-5.png
    [1] => 550
    [2] => 550
    [3] => 
)
        

W ostatniej części cyklu przygotowaliśmy listę kolejnych znakomitych polskich niezależnych wytwórni płytowych.

wytwórnie płytowe

Recognition Recordings została założona w 1999 roku przez Jacka Sienkiewicza, tym samym to jedna z najstarszych polskich niezależnych wytwórnia wydających w Polsce muzykę elektroniczną.

wytwórnie płytowe

Spontaneous Music Tribune
Współpraca edytorska Multikulti Project i Trybuny Muzyki Spontanicznej trwa już niemal pełne cztery lata. Od początku skoncentrowana jest na prezentacji muzyki swobodnie improwizowanej z Półwyspu Iberyjskiego, ze szczególnym uwzględnieniem stolicy Katalonii – Barcelony i muzyków skupionych wokół idei muzyki kreatywnej.

W ramach Spontaneous Music Tribune Series ukazały się do tej pory 22 albumy. Muzycy szczególnie tu hołubieni, to perkusista Vasco Trilla, trębacz Luis Vicente, saksofoniści – Albert Cirera, Yedo Gibson i El Pricto, kontrabasista  Alex Reviriego, wreszcie gitarzyści Ferran Fages i Diego Caicedo. Na płytach serii spotkać także można m.in. takich muzyków, jak Agusti Fernandez, Axel Dörner, Fred Lonberg-Holm, Tom Chant, Gonçalo Almeida, Ramon Prats, Marcelo Dos Reis, Valentin Ceccaldi, Ziv Taubenfeld, Luis Lopes, Mark Sanders, Olie Brice, Onno Govaert czy Johannes Nästesjö, a także muzyków polskich – Witolda Oleszaka, Dominika Strycharskiego i Zbigniewa Chojnackiego.

Nagrania serii oscylują wokół swobodnej improwizacji, opartej zarówno na jazzowych korzeniach, jak i zupełnie od niej oderwanej. Napotkamy tu zarówno wytłumioną, szorstką kameralistykę, jak i ogień free jazzu, a nawet improwizacje prawdziwie doom metalowe.

wytwórnie płytowe

Wytwórnia Saamleng powstała z inicjatywy Tomka Mirta, a jej obszerny już katalog wypełniają nagrania terenowe nie tylko z różnych stron świata, ale i zarejestrowane na terenie Polski.

wytwórnie płytowe

Szara Reneta to wytwórnia działająca na południu Polski w Bustryku i skupiająca się na nagraniach terenowych i muzyce eksperymentalnej.

wytwórnie płytowe

The Very Polish Cut-Outs w tym roku obchodzi swoje 10-lecie (mają na koncie także zakończenie działalności w 2016 r.). Założyciele labelu – Maciej Zambon i Kacper Kapsa – przez te wszystkie lata przeczesali bardzo dokładnie archiwa polskiej muzyki rozrywkowej z lat 70. i wczesnych 80., wyławiając bądź przypominając wiele zapomnianych perełek, przy tym wypracowując unikalny język edycji tychże odkrytych nagrań sprzed kilku dekad. W ich katalogu znajdziemy Ptaki, Telephones, Eddie C, Beard In Dust (aka Lipellis / TMO), Eltrona Johna, DJ Ducha, Selvy, Pejzaż czy właśnie wydaną wespół z Astigmatics Records płytę Renaty Lewandowskiej – Dotyk (Nagrania odnalezione w archiwum Polskiego Radia 1974-1978).

wytwórnie płytowe

thisisnotarecord to gdański label, w którym znajdziecie płyty zespołu Nagrobki, Adama Witkowskiego, Wolności oraz projektu Woda.

wytwórnire płytowe

Tańce to wytwórnia polskiej muzyki tanecznej i elektronicznej. Silnie zainspirowani kulturą klubową zbudowaną przez czarnych artystów ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Republiki Południowej Afryki czy Brazylii, poszukujemy nowych środków wyrazu wywodzących się z polskiego instrumentarium folkowego, zapomnianych rytuałów oraz odnoszących się do naszych codziennych doświadczeń w narastająco opresyjnej rzeczywistości. Tańce prowadzi Łukasz Warna-Wiesławski.

wytwórnie płytowe

Trofika Records – niezależna mikro wytwórnia powstała w 2014 roku na potrzeby wsparcia Bartka ‘Mesbrutah’ Dzienkiewicza, w celu zbiórki środków potrzebnych na jego rehabilitację. Na początku swojej działalności skupiała się na wydawaniu kompilacji charytatywnych, aczkolwiek wraz z upływem czasu rozwija się i skrupulatnie poszerza swoją działalność o kolejne autorskie wydawnictwa. Prezentuje głównie artystów z kręgów szeroko pojętej muzyki elektronicznej tj house, 2step, techno, acid, chillout, dub, broken beats, d&b, juke czy eksperymenty.

Do tej pory na łamach wytwórni pojawiło się kilkudziesięciu rodzimych i zagranicznych twórców, między innymi: Deckard, Kuba Sojka, Electribalt, Fonika, McLovin, Vitalis Popoff, Fischerle, rsp, Yac, Kadubra + Hatti Vatti, Kwazar + Green Jesus, Rysy, Envee, Jnkp, Praczas, Mech, Deadbeat + Danuel Tate, Janka, Urbański, Chmury, Brendon Moeller, Steam, Normal Bias, Mikkel Metal, Karpesh, Tomasz Guiddo, Kacper Bogacz, Polarny, Piroman, Baasch, Akme, Fiodoroff, UniversalHuman, Xanadu, Mesbrutah…

wytwórnie płytowe

U Know Me Record (założona w 2010 roku jako siostra rapowego JuNouMi Records) to wytwórnia skupiona głównie na szeroko pojętej muzyce elektronicznej. Nie obce są jej jednak muzyczne wycieczki w stronę jazzu, hip-hopu oraz muzyki miejskiej. Skupiamy się na wydawaniu płyt winylowych, których przez ostatnie 10 lat udało się wydać około 60 tytułów. Mimo iż oficyna wydaje wyłącznie polskich artystów, to płyty z logiem UKM dostępne są na całym świecie dzięki zagranicznej dystrybucjiMarcin „Groh” Grośkiewicz.

wytwórnie płytowe

Wytwórnia Krajowa to oficyna zaangażowana. Jej główną misją jest promocja w polskiej przestrzeni muzycznej zjawiska lokalności, nazywanej przez nas „krajowością”. Wydawcy popierają artystów, którzy potrafią odnieść się do rzeczywistości krajowej w sposób kreatywny i frapujący.

Pragniemy wskazać na zasoby jakie znajdują się blisko nas, w sferze kultury i codzienności polskich wsi, miast i miasteczek. Naszą ambicją jest przywrócenie odpowiedniej pozycji i prestiżu gatunkom, które nie boją się czerpać z tego potencjału. Chcemy odczytać na nowo znaczenie terminów „polska piosenka”, „polski rock”, „rodzima scena” – wyjaśniają twórcy.

W planach są następne wydawnictwa, wśród nich zaś projekty będące w najlepszym tego słowa znaczeniu kontynuacją krajowej tradycji muzycznej.

wytwórnie płytowe

Zoharum – wydawnictwo z muzyką eksperymentalną istniejące od 2007 roku. Pierwotnie powstało z myślą o publikowaniu płyt zespołu Bisclaveret. Jednak szybko label rozszerzył swoją formułę i ewoluował w różnych kierunkach. Dzisiaj ich katalog liczy sporo ponad 100 tytułów z muzyką ambient, industrial, experimental, electroacoustic, idm… i cały czas się rozrasta… W większości są to publikacje na nośnikach CD, ale pojawiają się również pierwsze nośniki winylowe, edycje specjalne (z dodatkami i kasetami włącznie). Wydawnictwo nie ogranicza się do jednego stylu, brzmienia, czy kierunku w muzyce. Wybierając do swojego katalogu nowe tytuły, prowadzący nim kierują się wyłącznie własnymi upodobaniami, działając niejako „ponad podziałami gatunkowymi”. Współpracują z wieloma artystami z Polski i z zagranicy.

Publikują zarówno debiutujące projekty, nowe albumy uznanych artystów, jak również odświeżają i przybliżają nowej rzeszy słuchaczy klasyczne i ważne dla historii muzyki eksperymentalnej albumy. Dbają przy tym o ciekawą oprawę wizualną i estetyczną własnych „produktów”.

Poza działalnością wydawniczą, współtworzą razem z Beast of Prey periodyk „Hard Art”, współpracują przy organizacji różnych koncertów, festiwali i wydarzeń artystycznych.

wytwórnie płytowe

Spodobał Ci się nasz artykuł?

🟧 Przeczytaj również: Pasów nie ma, gaz do dechy: recenzja filmu „Titane”
🟧 Przeczytaj również: Filmy japońskie – kino bogate w historię

Poprzednie części cyklu:

🟧 Przeczytaj: Przegląd polskich niezależnych wytwórni płytowych – cz. 1
🟧 Przeczytaj: Przegląd polskich niezależnych wytwórni płytowych – cz. 2
🟧 Przeczytaj: Przegląd polskich niezależnych wytwórni płytowych – cz. 3
🟧 Przeczytaj: Przegląd polskich niezależnych wytwórni płytowych – cz. 4

👉 Znajdź ciekawe wydarzenia kulturalne w naszej >>> wyszukiwarce imprez <<<

Udostępnij:


2024 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content