Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2023/08/Mural-z-Sulikiem-Pro-Anima-1400x933.jpg
    [1] => 640
    [2] => 427
    [3] => 1
)
        

W dniu 15 sierpnia 2023, przy ulicy Kawaleryjskiej 70, o godzinie 18:00 odbyła się uroczystość odsłonięcia muralu gen. bryg. Nikodema Sulika – Patrona 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego.

Ceremonia miała nie tylko charakter patriotyczny, lecz była ważnym wydarzeniem w życiu naszej Fundacji. W maju 2023 r. Fundacja Pro Anima wzięła udział w Otwartym Konkursie Ofert ogłoszonym przez Ministra Obrony Narodowej, na realizację zadania publicznego w formie powierzenia w zakresie: Podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej pod nazwą: MUR,ALE HISTORIA WOJSKA POLSKIEGO.

Przyznano nam częściowe finansowanie przedsięwzięcia w kwocie 55 000 złotych, w ramach realizacji projektu „Wszystko z myślą o Polce – Mural gen. bryg. Nikodema Sulika – Patrona 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego”. Dzięki temu mogliśmy się przysłużyć szerzeniu pamięci o gen. bryg. Nikodemie Suliku, który mimo odegrania kluczowej roli w polskiej historii walki o niepodległość, bywa zapomnianym generałem. Przeszedł do historii jako dowódca Wileńskiego Okręgu Związku Walki Zbrojnej i legendarny dowódca 5 Kresowej Dywizji Piechoty – jako ,,kresowy generał” oraz jako „tata” – bo tak nazywali go jego żołnierze. Tak, jak podczas swojego wystąpienia mówił Pułkownik Paweł Lachowski „Wszyscy znają generała Andersa, ale tatą rysiem, wzorem dla żołnierzy, był właśnie generał Nikodem Sulik. Kochany przez żołnierzy. Niezłomny.” Warto dodać, że gen. bryg. Nikodem Sulik jest szczególnie ważną postacią dla naszego regionu, ponieważ urodził się i wychował właśnie na Podlasiu. Tutaj także został pochowany. Dokładniej, jego ciało spoczywa na rodzinnym cmentarzu w Kamiennej Starej (niedaleko Sokółki), u boku żony i syna.

Na uroczyste odsłonięcie muralu nie bez powodu wybrano dzień 15 sierpnia. Jest to wielkie święto Wojska Polskiego, rocznica Cudu nad Wisłą, ale też tego dnia przypadała 130 rocznica urodzin gen. bryg. Nikodema Sulika. Co więcej – tego dnia, również 15 sierpnia w 1941 r., został on ułaskawiony od kary śmierci i uwolniony z więzienia NKWD. On sam uważał, że był to cud. Wierzył bowiem bardzo głęboko w szczególną opiekę Najświętszej Maryi Panny, której Święto Wniebowzięcia przypada także w dniu 15 sierpnia.

Goście zostali powitani przez konferansjerkę Justynę Szulc. Swoimi przemówieniami ceremonię uświetnili:

  • Mariusz Perkowski – Prezes Zarządu Fundacji Pro Anima,
  •  Magdalena Pietraszko – autorka i koordynatorka artystyczna projektu,
  •  Płk. Paweł Lachowski – dowódca 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego imienia gen. bryg. Nikodema Sulika,
  •  Dariusz Piontkowski – sekretarz stanu Ministerstwa Edukacji i Nauki,
  •  Bohdan Paszkowski – wojewoda podlaski,
  • Tomasz Madras – I. wicewojewoda podlaski,
  • Marek Jedynak – dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku,
  • Katarzyna Ancipiuk – dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej,
  • Bogusława Szczerbińska – II. wicewojewoda podlaski.

Mural z Sulikiem odsłonięcie sierpień 2023

Wśród zgromadzonych należy wyróżnić licznych reprezentantów rodziny gen. bryg. Nikodema Sulika oraz trębacza Mateusza Januszczyka, który dbając o część artystyczną, zagrał utwór pt. „Czerwone maki pod Monte Cassino”. Nie można zapomnieć o dzielnych żołnierzach 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego imienia gen. bryg. Nikodema Sulika, którzy mimo upału, dumnie i wytrwale stali na baczność w dwuszeregu w pełnym umundurowaniu.

Mural ma stanowić uhonorowanie patriotycznej postawy gen. bryg. Nikodema Sulika. Dumnie wyprostowany żołnierz, zwrócony w stronę polskiej flagi, to właśnie gen. bryg. Sulik. Takie ukazanie bohatera miało na celu oddanie jego miłości do Polski. Na muralu umieszczono także wizerunek rysia. „Rysiami” nazywano 13 Pułk Piechoty, którego dowódcą był Nikodem Sulik w latach 1941- 1942. Ryś to symbol wojska, a jego przymiotami są waleczność, czujność, skuteczność, determinacja i bezszelestne działanie. Ponadto 18 Białostocki Pułk Rozpoznawczy również jest zwany „Rysiami”, a w czerwcu 2023 roku, otrzymał oficjalne imię patrona gen. bryg. Nikodema Sulika. Polska flaga, spływająca przez narożne budynku, symbolizuje zarówno patriotyczny cel, jak i również granice polskości. Dodatkowo mural ma zachęcać młodzież, do pogłębiania swojej wiedzy historycznej i zainteresowania losami ważnych dla Polski postaci. Dzieło zostało uzupełnione cytatem z wypowiedzi generała: „Wszystko, co robimy, robimy z myślą o Polsce”. Taki właśnie był: wszystko, co robił, robił z myślą o Polsce.

„Bohater dzisiejszego wydarzenia to tak naprawdę trochę zapomniana postać naszej historii. Dzięki wysiłkom między innymi Pana Pułkownika (Pawła Lachowskiego), dowódcy 18 Pułku Rozpoznawczego, ta pamięć stopniowo jest przywracana. Ten mural na pewno będzie także istotnym elementem, który każe każdemu, kto go zobaczy, zastanowić się kim była postać widniejąca na tym muralu” – mówił Dariusz Piontkowski, Sekretarz Stanu Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Odsłonięcie muralu było ważnym wydarzeniem w kultywowaniu naszej narodowej tożsamości i pielęgnowaniu pamięci o bohaterach naszej przeszłości. Była to okazja do podziękowania bohaterowi, który przez całe życie ofiarnie służył Polsce oraz do przekazania ważnych wartości młodemu pokoleniu.

“Życiorys gen. Sulika stanowi przykład niezłomności, czystości intencji, odwagi w obliczu wroga, odpowiedzialności za swoich ludzi, niezachwianej wiary w wyzwolenie ojczyzny, w wartości chrześcijańskie. Jego wychowanie, mądrość, umiłowanie Polski stanowią piękny przykład do naśladowania. Niósł w sobie polskość i nie zaparł się jej ani w niewoli, podczas tortur ani na obcej ziemi w okresach tułaczki i niedostatku” – wyjaśniała Magdalena Pietraszko, autorka i koordynatorka artystyczna projektu.

Po przemówieniach Szanownych Gości nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi, do którego zaproszono – Mariusza Perkowskiego, Pułkownika Pawła Lachowskiego, Magdalenę Pietraszko, reprezentanta rodziny gen. bryg. Nikodema Sulika, Dariusza Piontkowskiego, Bohdana Paszkowskiego, Tomasza Madrasa oraz Majora Krzysztofa Ługowskiego. Następnie przyszedł czas na pamiątkowe zdjęcia, do których zaproszono wszystkich zgromadzonych. Mieliśmy też okazje porozmawiać z członkami rodziny Sulików, którzy licznie zjawili się na odsłonięciu muralu ich krewnego.

“Bardzo podoba mi się mural Nikodema Sulika. Nasz generał prezentuje się na nim dostojnie, a przy nim ryś, który ma niesamowite spojrzenie. Jestem zaszczycony, że tak samo się nazywam” – dodał z dumą Nikodem Sulik (lat 12) mieszkaniec miejscowości Kamienna Stara.

Natomiast jeden z najstarszych członków rodziny, tak ocenia dzieło Fundacji Pro Anima:

“Mural jest wspaniały. Postać generała jest oddana bardzo realistycznie. W naszej rodzinie bardzo się wszyscy cieszymy, że Nikodem Sulik został tak pięknie uhonorowany w Białymstoku. Jechaliśmy samochodem i widzieliśmy z ulicy postać salutującego generała. Jest to naprawdę godne upamiętnienie” – mówi ze wzruszeniem Jan Sulik.

Rodzina Sulików otwarcie muralu 15 sierpień 2023
Rodzina Sulików licznie przybyła na otwarcie muralu – 15 sierpień 2023

Było to popołudnie pełne wrażeń i patriotycznych uniesień. Każdy Polak powinien znać historię swojego kraju. Właśnie pamięć o przeszłości narodu, sprawia, że wzmacniamy swoją narodową identyfikację. Wierzymy, że należy dbać o to, by pamięć o wybitnych jednostkach, które w szczególny sposób przesłużyły się Polsce, a taką postacią z całą pewnością był gen. bryg. Nikodem Sulik. Ponadto wiedza ta powinna być przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Korzystając z okazji, chciałabym Państwa serdecznie zaprosić do wzięcia udziału w edukacyjnej grze terenowej pt. „Sulikowe ścieżki”, która odbędzie się jeszcze tej jesieni. Zostanie ona przeprowadzona z udziałem i przy wsparciu żołnierzy z 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego imienia gen.bryg. Nikodema Sulika. Inicjatywa jest skierowana szczególnie do dzieci i młodzieży, ponieważ zależy nam na kształceniu ducha patriotyzmu od najmłodszych lat, ale tak naprawdę każdy może wziąć w niej udział. Na naukę dziejów Ojczyzny nigdy nie jest za późno! Jeśli moje zachęty Państwu nie wystarczą, to dodam jeszcze, że w nagrodę dla zwycięzców nasz Pułk obiecał przejażdżkę wozem bojowym! Wszystkie szczegóły zostaną wkrótce opublikowane w mediach społecznościowych Fundacji Pro Anima, dlatego wszystkich zainteresowanych zachęcamy do monitorowania naszego profilu na Facebooku i w kalendarzu wydarzeń na Portalu Promocji Kultury Proanima.pl.

W imieniu Fundacji Pro Anima chciałabym bardzo serdecznie podziękować:

  • – Ministerstwu Obrony Narodowej za obdarzenie nas zaufaniem i dofinansowanie projektu,
  • – Fundacji Enea za dofinansowanie wkładu własnego, dzięki któremu mogliśmy przystąpić do projektu realizacji muralu,
  • – Dowództwu i Żołnierzom 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego im. Gen. bryg. Nikodema Sulika za wielkie zaangażowanie i wsparcie na każdym z etapów przedsięwzięcia,
  • – Mieszkańcom i Zarządowi Wspólnoty Mieszkańców nieruchomości przy ul. Kawaleryjskiej 70 za entuzjastyczne przyjęcie pomysłu i błyskawiczne podejmowanie decyzji,
  • – Administratorowi Wspólnoty Mieszkaniowej firmie „Posesja” za profesjonalne, szybkie działania i serdeczność,
  • – Instytutowi Pamięci Narodowej za udostępnienie opracowań historycznych,
  • – Wykonawcom muralu, artystom z firmy Wallart.

Bez Państwa pomocy osiągnięcie wspólnego celu, byłoby niemożliwe. Mamy nadzieję, że dalsza współpraca będzie przebiegać pomyślnie. Dziękujemy!

Mural gen. Nikodema Sulika w Białymstoku
Mural gen. Nikodema Sulika w Białymstoku

 

Autor: Aleksandra Dąbkowska
Fot. Szymon Martysz

Spodobała Ci się nasza relacja z odsłonięcia muralu Sulika? Check out our other articles in english i українська!

Przeczytaj również: Mural generała Nikodema Sulika w Białymstoku
Przeczytaj również: Mural hetmana Branickiego w Białymstoku
Przeczytaj również: Białystok – co warto zobaczyć? Śladami Jana Klemensa Branickiego
Przeczytaj również: Pan Lodowego Ogrodu – opinie – recenzje
Przeczytaj również: Wpływ muzyki na rozwój dziecka
Przeczytaj również: Puste niebo Radek Rak – opinie
Przeczytaj również: Jan Klemens Branicki i jego inwestycje na Podlasiu

 


Dofinansowano ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach konkursu  MUR,ALE HISTORIA WOJSKA POLSKIEGO (06/2023/WD/DEKiD/MON) „Wszystko z myślą o Polsce — Mural gen. bryg. Nikodema Sulika, patrona 18 Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku”.


Plakat gen. Sulik - Białystok

Udostępnij:


2024 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content