Artykuły, Muzyka, Opinie

Subiektywny wybór płytowy 2020 według Proanima.pl

Autor: Redakcja Proanima.pl | Data dodania: 08.01.2021
proanima.pl

Wybraliśmy dla Was pięć albumów, które zrobiły na nas duże wrażenie!

Znienawidzony przez wielu miniony 2020 rok zapisał się już w historii jako niezwykle trudne doświadczenie dla nas wszystkich. Zamknięcie, izolacja odebrały artystom ich naturalne środowisko – działalność koncertową, która częściowo przeniosła się do Internetu, ale nie zabrało to twórcom możliwości dalszego komponowania i nagrywania płyt, o czym świadczą znakomite ubiegłoroczne premiery.

Subiektywny wybór płytowy 2020 według Proanima.pl

 

Gil Scott-Heron – „We’re New Again – a Reimagining by Makaya McCraven” | XL Recordings

-W 2020 roku minęła 9. rocznica śmierci Gila Scotta-Herona – amerykańskiego wokalisty, muzyka i poety. Przypomnijmy, że w 2010 roku, po szesnastu latach przerwy, ukazał się jego ostatni album studyjny zatytułowany „I’m New Here”. Amerykański perkusista Makaya McCraven odczytał w wyjątkowy sposób kompozycje Herona, nadając im nowe życie – Łukasz Komła.

 

Beverly Glenn-Copeland – „Transmissions: The Music of Beverly Glenn​-​Copeland” | Transgressive Records

-Amerykański wokalista zaczynał od śpiewu operowego w latach. 60. XX wieku, zasłuchując się w Bachu i Mozarcie, później nadszedł etap folkowych piosenek, a w latach 80. fascynacja muzyką elektroniczną. Beverly Glenn-Copeland zniknął na kilka dekad z branży muzycznej i został odkryty na nowo dopiero w roku 2010 roku przez japońskiego kolekcjonera płyt. W 2018 roku zaczął grać pierwsze koncerty, które spotkały się z ogromnym zainteresowaniem wśród młodej publiki. Głosu Copelanda nie da się pomylić z żadnym innym! Niezwykły, dostojny i pełny ciepła! – Łukasz Komła.

EABS – “Discipline of Sun Ra” | Astigmatic Records

Wybór Sun Ra i jego Arkestry, jako muzycznego punktu odniesienia nie specjalnie zaskakuje. Jeden z najbardziej kontrowersyjnych i barwnych pianistów w historii muzyki jazzowej, inspiruje kolejne pokolenia, nie tylko dźwiękami, które tworzył, ale także niespotykaną aurą, wrażliwością. „Discipline of Sun Ra” to kilkadziesiąt inspirujących minut. Muzycy zespołu EABS są w znakomitej formie i po raz kolejny udowadniają, że są świetnymi instrumentalistami, a za każdym przedsięwzięciem, którego się podejmują stoi pomysł. Każdy kolejny album wrocławskiego EABS jest jak karta magnetyczna, otwierająca przestrzenie, których jeszcze nie znamyUla Nowak. Cała recenzja „Discipline of Sun Ra” na Proanima.pl

Kapela ze wsi Warszawa – „Uwodzenie” | Karrot Kommando

Oddajmy się więc teraz w ręce elegancji, swobodnie płynących skrzypiec i melodii ludowych. Niebagatelne znaczenie mają też instrumenty, które brzmią tu wielce dokładnie, a w połączeniu z wokalami dają mantryczno-uwznioślające chwile jak w „Potopielce” czy „Kołysce”. Pięknie brzmi ten album. Niesie w sobie lekkość i ekologiczne przesłanieJarosław Szczęsny. Cała recenzja „Uwodzenia” na Proanima.pl 

 

aint about me – aint about me | Self-released

Projekt aint about me powstał z inicjatywy Łukasza Polowczyka (wokalista, kompozytor, poeta, promotor, nauczyciel, artysta dźwiękowy) i Jana Wagnera (niemiecki producent, pianista, kompozytor). Słowo mówione (spoken word) Polowczyka doskonale towarzyszy muzyce elektronicznej skomponowanej przez Wagnera. Gęsta, niska i wywołująca dreszcze barwa głosu Łukasza rozbudza zmysły, a poezja ukryta w słowach porusza do głębi nasz wewnętrznych wszechświatŁukasz Komła.

Cała audycja !pod powierzchnią! do odsłuchania w Polskim Radiu Białystok po kliknięciu w zdjęcie:


🟧 Osoby zainteresowane muzyką czytały również: Kulturalne podsumowanie 2020 – Jana Brożka

🟧 Przeczytaj: Kwiat Jabłoni – Mogło być nic (recenzja)

🟧 Przeczytaj: Przegląd polskich niezależnych wytwórni płytowych – cz. 2

Udostępnij:

FacebookTwitter


Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.