Seriale uważane są za najpopularniejszą formę, jaką odbiorcy wybierają w wolnym czasie. Dzięki krótkim odcinkom wiele osób ma możliwość codziennego śledzenia losów bohaterów serialu. Forma ta jest także doskonała dla twórców, którzy w zależności od wydarzeń, czy nagłego przypływu weny twórczej mogą zmieniać scenariusz, a także rozpisywać kolejne odcinki czy sezony. Nic więc dziwnego, że z roku na rok przybywa wiele nowych tytułów. Oglądanie seriali jest często sposobem na spędzenie wolnego czasu, a także na odprężenie się i zresetowanie myśli po całym tygodniu pracy.
Nie da się ukryć, że wiele osób ogląda seriale ze względu na kręgi zainteresowań osób, z którymi na co dzień ma do czynienia. Chęć nie odstawania od ogółu społeczeństwa, a także możliwość wymienienia się swoimi spostrzeżeniami sprawia, że seriale cieszą się taką popularnością. Dla wielu osób obejrzenie serialu jest znacznie wygodniejszym rozwiązaniem niż przeczytanie książki, dlatego wciąż słyszymy o kolejnych rekordach, jakie zdobywają kolejne tytuły pojawiające się, chociażby na Netflixie.
Od tego wszystko się zaczęło
Historia seriali rozpoczęła się początkiem XX wieku, kiedy to do kin trafiły pierwsze filmy seryjne, a wśród nich seria o Nicku Carterze. Wraz z biegiem lat, forma przedstawiania fabuły w formie krótkich odcinków gromadziła coraz większe rzesze odbiorców i zyskiwała na popularności. Kolejne tytuły powstawały w zaskakującym tempie, a ekspansja na seriale poszerzała się o kolejne kraje z miesiąca na miesiąc. W latach 20. XX wieku krążyły gotowe schematy, według których producenci tworzyli swoje seriale. Nie da się ukryć, że do dziś zauważyć można pewne podobieństwa wśród poszczególnych seriali. Chociaż zdarzały się etapy, kiedy owa twórczość telewizyjna była bardziej lub mniej doceniania, nie wpłynęło to negatywnie na motywację twórców i od lat tworzą oni kolejne serie telenoweli. Odkąd wkroczyliśmy w XXI wiek, seriale są doceniane przez coraz szersze grono odbiorców, co mocno przekłada się na ilość nowych produkcji, szczególnie w Stanach Zjednoczonych.
To zna każdy, czyli Top 5 seriali
Wśród tysięcy tytułów seriali, które powstawały przez ostatnich kilkadziesiąt lat, znaleźć możemy klasyki, które zna każdy. Dbałość o szczegóły podczas produkcji kolejnych odcinków, a także niesamowita fabuła sprawiły, że mimo upływu wielu lat, wciąż są chętnie oglądane przez kolejne pokolenia. Któż z nas nie zna?:
1. Miasteczko Twin Peaks
Serial ów, trzykrotnie zdobył nagrodę Złotego Globu, dwukrotnie nagrodę Emmy, oraz Saturny, a także wielokrotnie nominowany był do wielu prestiżowych konkursów. Miasteczko Twin Peaks był jednym z chętniej wybieranych seriali w latach 90. XX wieku. Każdy z odcinków serialu ukazuje jeden dzień, a akcja w większości rozgrywa się w okolicach Waszyngtonu. Serial ten inspirowany był morderstwem 20-letniej Hazel Drew w 1908 roku. Nic więc dziwnego, że fabuła serialu skupia się wokół śledztwa prowadzonego przez agenta FBI, dotyczącego morderstwa licealistki.
2. Z Archiwum X
5 nagród Złotego Globu, 14 zwycięstw Emmy, 8-krotne podium w konkursie Satelity, a także 11 innych nagród oraz aż 112 nominacji. Takim właśnie dorobkiem pochwalić może się serial Z archiwum X. Fabuła serialu opiera się o niewyjaśnione sprawy, które trafiają do Archiwum X Federalnego Biura Śledczego, prowadzonego przez parę agentów FBI. Mulder zacięcie wierzy w istnienie zjawisk paranormalnych, zaś Jego towarzyszka Scully, z zawodu naukowiec, mocno sceptycznie podchodzi do badanych spraw.
3. Przyjaciele
Przyjaciele to serial, który nie tylko zdobył wiele nagród i nominacji, ale także był jednym z popularniejszych tytułów na całym świecie. Serial emitowany był w ponad 100 krajach, a ostatni odcinek, tylko w Stanach Zjednoczonych obejrzało ponad 51 milionów widzów. Przyjaciele to serial z gatunku komediowego, który opowiada o przygodach grupy przyjaciół, mieszkających na nowojorskim Manhattanie.
4. Zagubieni
Serial Zagubieni, mimo iż jest dość współczesnym tytułem, niejednokrotnie był już nagradzany i nominowany w ogólnoświatowych konkursach. Fabuła do serialu została oparta na motywach powieści Władca much, serialu Gilligan’s Island, filmu Cast Away: Poza światem, a także reality show Survivor. Serial przedstawia losy rozbitków samolotu pasażerskiego na jednej z tropikalnych wysp, która skrywa wiele tajemnic.
5. Gra o tron
Jeden z bardziej nagradzanych seriali, pochwalić może się nagrodą Złotego Globu, a także 121 innymi nagrodami, a także aż 311 nominacjami. Serial fantasy twórców Benioffa i Weissa, jest filmową adaptacją serii powieści Pieśń lodu i ognia. Akcja Gry o tron rozgrywa się na fikcyjnym kontynencie Westeros, a cała fabuła odwzorowuje kolejne motywy powieści. Serial już wkrótce doczekać ma się prequela pod nazwą House of the Dragon.
Współczesne formy oglądania seriali
Obecne czasy pozwalają na obejrzenie seriali nie tylko w formacie codziennym, ale także na zakupienie wcześniejszego dostępu do treści. Platformy takie jak Netflix czy Player pozwalają na obejrzenie zarówno nowych odcinków, jak i całych sezonów seriali, które miały swoją premierę miesiące czy lata temu. Dzięki takim możliwościom wiele młodych osób decyduje się na tzw. binge-watching, czyli serialową libację. Polega ona na zarezerwowaniu sobie określonej ilości czasu na oglądanie seriali. Czasem jest to weekend, czasem tydzień, zdarza się, że niektórzy poświęcają nawet miesiąc.
Fenomenem tego rozwiązania jest oglądanie kolejnych odcinków sezonu, a następnie kolejnych sezonów serialu. Z pozytywnych stron bingowania można wymienić między innymi zachowanie ciągłości oglądanej treści, a co za tym idzie dogłębne przeanalizowanie każdego wątku, a także roli każdej postaci. Niestety, dość częstym skutkiem nadmiernego oglądania, jest uzależnienie się.
Marzena Sokołowska
Przeczytaj: Wywiad ze Stefanem Wesołowskim – twórcą muzyki do serialu Kajko i Kokosz
Przeczytaj: Kajko i Kokosz – dlaczego warto oglądać?
Przeczytaj: Przyszłość po rozpadzie – recenzja serialu „Plemiona Europy”