Artykuły, Sztuka, Newsy, Opinie, Historia

Muzea na całym świecie udostępniły swoje rzeźby. Wydrukuj je w 3D za darmo!

Autor: Łukasz Komła | Data dodania: 07.05.2021
wydruk 3D

Baza online słynnych rzeźb czy choćby przedmiotów codziennego użytku pochodzących z odległych epok historycznych aż po współczesność osiągnęła 18 tys. rekordów! Trójwymiarowe modele rzeźb można pobrać za darmo i wydrukować przy użyciu drukarki 3D! Często niedostępna sztuka jest teraz na wyciągnięcie ręki!  

Sztuka w Twoim domu!

Inicjatorem tego wyjątkowego projektu jest organizacja Scan the World, która wspólnie z najważniejszymi muzeami i instytucjami kultury na świecie, w tym galeriami sztuki, domami aukcyjnymi, a nawet prywatnymi kolekcjonerami od kilku lat rozbudowuje bazę dzieł sztuki i nie tylko. Scan the World nieustannie rozwija współpracę przy tym przedsięwzięciu z Google Arts and Culture.

Wśród muzeów, które biorą udział w tym projekcie znajdziemy takie instytucje jak:

  • Muzeum Brytyjskie w Londynie
  • Luwr i Muzeum Rodina w Paryżu
  • Metropolitalne Muzeum Sztuki w Nowym Jorku
  • Państwowe Muzeum Sztuki w Kopenhadze
  • Muzeum Anatomii Uniwersytetu Edynburskiego
  • Szwedzka Narodowa Galeria Sztuki w Sztokholmie

Seria zeskanowanych modeli, która powstała w efekcie współpracy z różnymi muzeami została również udostępniona w Google Arts and Culture i można ją oglądać za pomocą nowatorskiej przeglądarki 3D typu open source stworzonej przez Google. Modele da się przeglądać w wyszukiwarce Google oraz w rzeczywistości mieszanej na telefonie lub komputerze. Każdy obiekt ma aktywne linki kierujące do konkretnej strony obiektu na platformie MyMiniFactory, skąd można pobrać modele 3D i je wydrukować! Bazę można łatwo filtrować szukając obiektów choćby po dacie powstania, miejscu pochodzenia, wymiarach, czy stylistyce do której należą.

wydruk 3d

Zeskanowane dzieła zostały bardzo dokładnie opisane przez muzealnych kustoszy, badaczy i miłośników kultury z uwzględnieniem oryginalnych wymiarów obiektywów, a także z podaniem ilości materiału potrzebnego do wykonania wydruku. W parametrach znalazły się również informacje o tym jak długo zajmie nam wydrukowanie obiektu w określonej drukarce 3D.

Całą bazę można obejrzeć na stronie Scan the World: www.myminifactory.com/scantheworld

Dziedzictwo kulturowe jest ważne dla badań historycznych i edukacji, a także dla budowania poczucia tożsamości wśród społeczności. Dokumentując przeszłość, dziedzictwo kulturowe przybiera zarówno formę fizyczną, jak i niematerialną, na którą składają się przedmioty, pomniki, wierzenia, rytuały i tradycje.

Scan the World gromadzi historie ludzi i muzeów, aby podzielić się różnymi poglądami na temat znaczenia i wpływu kultury, pomagając zróżnicować nasze osobiste podejście do sztuki. Ponieważ różne osoby będą miały bardzo różne doświadczenia i wartości w ramach własnej kultury, ta sieć zapewnia bezpieczną przestrzeń do dzielenia się i odkrywania kultury, bez względu na to, skąd ona pochodzi wyjaśniają twórcy Scan the World.

drukarka 3D

wydruk 3D

drukarka 3D

wydruk 3D

wydruk 3D

wydruk 3D

 

wydruk 3D

🟧 Przeczytaj: Sztuka w przestrzeni publicznej
🟧 Przeczytaj: Nowe technologie w instytucjach kultury – o fablabach i mejkerach słów kilka
🟧 Przeczytaj: Less is more, czyli oszczędność jest w cenie

Udostępnij:

FacebookTwitter


2021 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.