Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2024/04/pilka.png
    [1] => 640
    [2] => 640
    [3] => 
)
        

Sport stanowi nieodłączny element kultury masowej i niejednokrotnie gromadzi setki tysięcy widzów, łaknących sportowych emocji. Jednak sport może stanowić również zalążek do dyskusji na ważne społeczne tematy. Jednym z nich może być pozycja kobiet w społeczeństwie, ponieważ wątki feministyczne współcześnie przejawiają się w wielu dyscyplinach.

Mistrzostwa Świata Piłki Nożnej Kobiet 2023

Latem tego roku miały miejsce Mistrzostwa Świata Piłki Nożnej Kobiet, które odbywały się w Australii i Nowej Zelandii. Przy okazji tego wydarzenia, mieliśmy okazję po raz kolejny przekonać się, że kobiety robią dla siebie w piłce nożnej coraz więcej miejsca. Wskazuje na to przede wszystkim rosnąca popularność tego sportu.

Zeszłoroczne mistrzostwa przyciągnęły przed ekrany telewizorów oraz na krzesełka stadionów miliony kibiców. Wynik ten jest imponujący, ponieważ popularność mistrzostw kobiecych rośnie z każdą kolejną odsłoną wydarzenia niemal dwukrotnie. Teraz młode dziewczyny, które marzą o karierze piłkarki, mają już sporo tzw. role models, za którymi mogą podążać i traktować je jako autorytety w świecie kobiecej piłki. Takie piłkarki jak Lauren James czy Alexia Putellas mają coraz większy wpływ na kształt damskiego futbolu i starają się być również istotnymi głosami w kampaniach społecznych, poruszając ważne problemy.

Rosnąca świadomość feminizmu w sporcie

Dzięki takim postaciom oraz organizacji rozgrywek piłkarskich, feminizm staje się bardziej widoczny także w środowisku sportowym, wydawałoby się, że dość mocno zmaskulinizowanym. Piłka nożna w pierwszej kolejności nie kojarzy się przecież z dziewczynami. Jednak łamanie takich stereotypów i uwolnienie się od schematów może być niezwykle wartościowe dla całego społeczeństwa. Poprzez popularyzację i ułatwianie dostępu dziewczynom do różnych dróg rozwoju, będą miały one łatwiejszą drogę do pokonania, aby zacząć uprawiać zawodowo sport, który jest dla nich prawdziwą pasją.

Problemy, z którymi mierzą się piłkarki

Wydawać by się mogło, że wiele zostało już poczynione, aby sport był możliwie zrównoważony i niedyskryminujący. Także w środowisku piłki nożnej, między innymi dzięki międzynarodowym regulacjom FIFA. Aczkolwiek wciąż pozostają pewne problemy, na które nie znaleźliśmy jeszcze rozwiązania. Z jakimi wyzwaniami spotkają się kobiety, które zdecydują się na karierę piłkarki?
– Nierówności płacowe, tzw. gender pay gap – nawet w odniesieniu do najpopularniejszych piłkarek, które przyciągają rzesze fanów,
– utrudniony powrót do profesjonalnego sportu po zdecydowaniu się na założenie rodziny oraz posiadanie dziecka,
– niższe dofinansowania i nagrody w rozgrywkach na najniższych szczeblach, czasem nawet dziesięciokrotnie niższe niż w przypadku rozgrywek juniorskich chłopców,
– niechęć klubów piłkarskich do wypłacania wynagrodzenia należnego za okres urlopu macierzyńskiego, pomimo przepisów regulujących tę kwestię.

Role społeczne

Większość problemów z którymi muszą mierzyć się kobiety w zawodowym sporcie, związana jest z trudnością pogodzenia kilku ról społecznych jednocześnie. Od kobiet oczekuje się bycia matkami (i to dobrymi) i żonami, co koliduje w istotny sposób z absorbującą karierą sportową. Jednocześnie nasze społeczeństwo, kształtowane przez normy kulturowe, wciąż nie wiąże kobiet z rolą profesjonalnych piłkarek.
Kobiety, które chcą i próbują pogodzić ze sobą kilka ról społecznych jednocześnie napotykają istotne problemy, które zostały wspomniane przeze mnie już wyżej. W perspektywie macierzyństwa, niestety często kobiety muszą decydować się tylko na jedną z ról – albo pozostaną w sporcie profesjonalnym albo zostaną matkami. Priorytety życiowe kobiet w piłce nożnej non stop poddawane są próbom. Można zaryzykować stwierdzeniem, że mężczyźni w sporcie nie muszą mierzyć się z takimi dylematami. Jednocześnie, zatrudniając mężczyzn kluby czy stowarzyszenia nie muszą martwić się o ich spadek formy lub całkowitą rezygnację ze sportu, w przypadku gdyby zdecydowali się na założenie rodziny.

Rozwiązanie problemów

Widzimy zatem, że choć piłka nożna kobiet zyskuje na popularności, to ta dyscyplina sportu wciąż mierzy się z wieloma nierównościami uwarunkowanymi płciowo. Jednakże rosnąca coraz to bardziej jego popularność, może jednocześnie stanowić lekarstwo na te bolączki. Wraz z dalszą popularyzacją piłki nożnej kobiet, problemy te będą coraz bardziej widoczne – a tym samym – ich rozwiązanie będzie stawało się coraz ważniejsze także dla części społeczeństwa niezwiązanej ze sportem profesjonalnym czy piłką nożną.

Artykuł: Dominika Przydacz

Artykuł został napisany w ramach Akademii Dziennikarstwa Obywatelskiego w Kulturze

Check out our other articles in english i українська!

Przeczytaj również: Top 6 podcastów o literaturze!
Przeczytaj również: TOP 3 Podcastów o sztuce!
Przeczytaj również: “Gruby” – recenzja książki. Chuda opowieść o grubych problemach
Przeczytaj również: Randka Undergroundowa: Nowe spojrzenie na przestrzeń kulturalną Białegostoku
Przeczytaj również: Nowe oblicze slashera – gatunkowa dekonstrukcja i społeczne zaangażowanie
Przeczytaj również: Kos – recenzja. To nie jest film o Kościuszce

Udostępnij:


2025 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content