Ramones, The Clash, The Smiths, Eagles, Bee Gees to muzyczne bandy wszech czasów. Brytyjska seria dokumentalna „Legendy rocka zawiera wywiady, materiały archiwalne i nagrania koncertów, by przybliżyć pięć zespołów, które trwale zapisały się w historii muzyki i  kulturze popularnej. Cykl można obejrzeć bezpłatnie na platformie VOD ARTE.tv. 

Twórcy serii dokumentalnej „Legendy rocka” i krytycy muzyczni analizują kariery kultowych zespołów rockowych. Jak doszły na szczyt? Grupa The Smiths swoim oryginalnym brzmieniem na zawsze zdefiniowała muzykę alternatywną. Ramones byli liderami sceny undergroundowej w latach 70. Wielu nie brało ich na serio, ale oni byli rewolucjonistami i stali się największą punk-rockową kapelą wszech czasów. The Clash to polityczni buntownicy grający rock&rolla, których utwory dotykały tematów najważniejszych dla ówczesnej publiczności. O sobie mówili, że są jedynym liczącym się zespołem i… zbytnio nie odbiegali od prawdy. Z kolei o Bee Gees, Bono z U2 mówił, że słuchając ich, choruje z zazdrości. Eagles byli grupą romantycznych country rockmenów, którzy stali się jednym z najbardziej znanych bandów muzycznych USA w historii.

legendy rocka

FILMY W CYKLU „LEGENDY ROCKA”:

THE CLASH

Dzięki unikalnemu połączeniu inteligencji, wściekłości i poezji The Clash ugruntowali swoją pozycję jako kwintesencja zespołu punk rockowego. Ich wspaniała kariera rozpoczęła się w 1976 roku w zachodnim Londynie. The Clash nadal wywiera wpływ na setki artystów na całym świecie.

legendy rocka

THE SMITHS

W latach 80. XX wieku The Smiths zrewolucjonizowali scenę muzyczną dzięki unikalnemu i nowatorskiemu brzmieniu. Ich cztery albumy zainspirowały całe pokolenie muzyków. Oto przegląd historii angielskiej grupy alternatywnego rocka powstałej w Manchesterze w 1982 roku.

legendy rocka

RAMONES

Bezczelni, ale skazani na to, by stać się żywą ikoną, zdolną wpłynąć na niezliczone współczesne zespoły. Z perspektywy czasu każdy powinien był poważnie potraktować Ramones, kultową grupę punk-rockową powstałą w Queen’s w Nowym Jorku. W czasach, gdy telewizja była zdominowana przez Abbę, ich krótkie energiczne występy oraz niechlujny wygląd były prawdziwy policzkiem dla ówczesnej sceny muzycznej. Znani krytycy muzyczni analizują udaną karierę tego zespołu.

EAGLES

Z pięcioma utworami na szczycie list przebojów, 14 hitami w pierwszej czterdziestce i czterema albumami jako numer jeden, Eagles byli jednym z najbardziej utytułowanych zespołów lat 70. Pod koniec XX wieku ich dwa albumy studyjne Greatest Hits (1971-1975) i Hotel California – znalazły się w pierwszej dziesiątce bestsellerów wszech czasów.

legendy rocka

 

BEE GEES

Dziennikarze i krytycy muzyczni analizują rozwój i sukces Bee Gees. Swój pierwszy kontrakt płytowy podpisali w 1963 roku z wytwórnią Festival Records. W marcu 1978 roku zdobyli dwa pierwsze miejsca na amerykańskich listach przebojów z piosenkami Night Fever i Staying Alive. Po pięciu nagrodach Grammy za Saturday Night Fever Bee Gees stali się światową sensacją, porównywalną po raz pierwszy z sukcesem The Beatles.

Seria „Legendy rocka” jest dostępna bezpłatnie do 31 maja.

 

ARTE.tv to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego ARTE, istniejącego na rynku już od 30 lat. ARTE.tv ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej.

Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE.tv, uruchomiona w listopadzie 2016 roku, obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE – nowoczesne filmy dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce.

Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE.tv można oglądać na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV.

🟧 Przeczytaj: Nie mamy się do czego śpieszyć – wywiad z zespołem Oxford Drama
🟧 Przeczytaj: Przegląd polskich niezależnych wytwórni płytowych – cz. 4
🟧 Przeczytaj: Lana Del Rey – Chemtrails Over the Country Club

Udostępnij:

FacebookTwitter


Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.