To był rok mniejszych wydawców. Ich godna podziwu postawa i odważne decyzje wydawnicze spowodowały, że rynek czytelniczy stał się bogatszy. Choć czasu na czytanie nie przybywa, to można wyrwać się z tyranii dużych wydawnictw i poświęcić ciekawej lekturze. Uprzedzam, że będzie więc subiektywnie i tylko w zakresie, który udało się ogarnąć.
Chyba najbardziej zaskoczyło mnie wydawnictwo Cyranka. Pierwsza książka pojawiła się w 2019 roku, ale mijający rok jest najbardziej przełomowy. Wszystko z powodu porywającej książki „Dryfując do Betlejem” Joan Didion (później doczekaliśmy się wznowień innych książek autorki wydanych przez Relację), czyli klasyki światowego reportażu, w końcu przetłumaczonej na polski. W Cyrance pojawiła się również druga książka Doroty Kotas „Cukry” oraz wspaniały debiut Łukasza Barysa „Kości, które nosisz w kieszeni”.
Z przeszłości skorzystało także wydawnictwo Filtry, drukując wyjątkowe „Przywiązania” Vivian Gornick. Równocześnie dało ono pola polskim autorom: Grzegorzowi Uzdańskiemu („Wypiór”) oraz Łukaszowi Zawadzie („Wydatki”). Przede wszystkim jednak wydali oni kapitalną „Anomalię” Hervé Le Telliera.
Jak co roku, uwagę należało skierować też w kierunku katalogu wydawnictwa Nisza. Stamtąd napłynęły do nas choćby „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” Mateusza Pakuły oraz „Furtka przy dozorcy” Waldemara Bawołka.
W mojej ocenie jednak rok należał do Książkowych Klimatów. Wrocławski wydawca konsekwentnie przeszukuje europejski region, odnajdując rzeczy będące w cieniu dla polskiego czytelnika. Absolutną koniecznością czytelniczą jest proza mołdawsko-rumuńskiej pisarki Tatiany Tibuleac i jej powieści „Lato, gdy mama miała zielone oczy”. Z tegorocznego katalogu warto zwrócić uwagę jeszcze na „Rzeszot” Bartosza Sadulskiego, „Requiem dla nikogo” Złatko Enewa oraz „Śmierć w cichym zakątku życia” Olivera Bottiniego.
Warto też przypomnieć, że rok 2021 był dwudziestym piątym rokiem działalności Wydawnictwa Czarne, które rok w rok wydaje dla nas pozycje niezmiernie interesujące i opisujące wyczerpująco nasz świat dookoła. A teraz przejdziemy już do samego podsumowania.
📚 Książkowe podsumowanie roku 2021:
Polska:
5. „Kości, które nosisz w kieszeni” Łukasz Barys, Cyranka
4. „Czarnolas” Jaga Słowińska, Korporacja Ha!art ➡️ wywiad z Jagą Słowińską
3. „Przewóz” Andrzej Stasiuk, Wydawnictwo Czarne
2. „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” Mateusz Pakuła, Nisza
1. „Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna” Filip Zawada, Znak ➡️ wywiad z Filipem Zawadą
Świat:
5. „Sny o pociągach” Denis Johnson, Wydawnictwo Czarne
4. „Anomalia” Hervé Le Tellier, Filtry
3. „Lato” Ali Smith, W.A.B.
2. „Shuggie Bain” Douglas Stuart, Wydawnictwo Poznańskie ➡️ recenzja
1. „Lato, gdy mama miała zielone oczy” Tatiana Tibuleac, Książkowe Klimaty
Subiektywne Książkowe podsumowanie roku 2021 przygotował Jarosław Szczęsny – entuzjasta muzyki oraz literatury albo na odwrót. Pisze również na Nowamuzyka.pl.
Przeczytaj: Wydawnictwo Czarne obchodzi 25-lecie!
Przeczytaj: Michał Protasiuk: Mam nadzieję, że w porę przyjdzie opamiętanie
Przeczytaj: Anna Ciarkowska – unikam dawania rad [WYWIAD]
Znajdź ciekawe wydarzenia kulturalne w naszej >>> wyszukiwarce imprez <<<