Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2020/08/90298733_2782826658449274_8287078963147177984_o.jpg
    [1] => 640
    [2] => 427
    [3] => 
)
        

Wielkimi krokami zbliża się tegoroczna – choć przesunięta z powodu COVID-19 – edycja poznańskiego festiwalu. Na kilka tygodni przed rozpoczęciem Ethno Portu przyglądamy się programowi i słuchamy artystów, którzy zagrają w Centrum Kultury ZAMEK.

Historia Ethno Portu sięga roku 2008, to właśnie wtedy odbyła się pierwsza edycja. – Na początek znaleźliśmy piękną, choć zaniedbaną przestrzeń nad rzeką w centrum miasta, gdzie postanowiliśmy zorganizować spotkanie artystów grających muzykę etniczną z publicznością. Dbałość o jakość tego spotkania, towarzyszącą mu atmosferę i oprawę od początku była najważniejszym zadaniem. Obawialiśmy się jednak o frekwencję – wspominają organizatorzy. Frekwencja dopisała, co natchnęło twórców festiwalu pozytywną energią i wiarą w słuszność podjętych działań.

W 2013 roku nadszedł trudny moment dla organizatorów, ponieważ zapadła decyzja o przeniesieniu Ethno Portu z terenu nad rzeką do Centrum Kultury ZAMEK. Było to ogromne wyzwanie logistyczne, ale koniec końców zakończyło się sukcesem, a tym samym udało się nasycić chłodne mury ciepłą, wybuchową a niekiedy nostalgiczną i zadumaną energią przywiezioną do Poznania przez artystów pochodzących z różnych zakątków świata.

W ciągu ostatnich 11 lat przez Ethno Port przewinęło się 120 zespołów i wykonawców z całego świata, z czego około jedna trzecia z nich to artyści polscy. Stali bywalcy poznańskiego festiwalu doskonale wiedzą, że jeden z czerwcowych weekendów jest zarezerwowany dla Ethno Portu. W tym roku z wiadomych przyczyn festiwal został przesunięty na 4 – 6 września 2020 r.

PROGRAM:

4.09. piątek
g. 18 | Sutari
Dziedziniec Zamkowy, bilety: 25 zł
g. 20 | Fanfara Awantura

Sala Wielka, bilety: 25 zł
g. 22 | 20-lecie Domu Tańca – Kapela Dudziarzy Wielkopolskich / Przodki / Noiseband

Dziedziniec Zamkowy, bilety: 25 zł

5.09. sobota
g. 18 | Kapela Timingeriu
Dziedziniec Zamkowy, bilety: 25 zł
g. 20 | Mehehe
Sala Wielka, bilety: 25 zł
g. 22 | Releasead Sounds Trio
Dziedziniec Zamkowy, bilety: 25 zł

6.09. niedziela
Białoruś na Ethno Porcie
Wystąpią: Nasta Niakrasava (BY), Koło Jana, Vorsoba/Porakh (BY)
Dziedziniec Zamkowy g. 18.00

Wydarzenie Ethno Port Poznań Festival 2020 na naszej stronie: www.proanima.pl/wydarzenia/ethno-port-poznan-festival-2020-2/

Na rozgrzewkę przegląd artystów z tegorocznego lin-up’u:

Ethno Port Poznań

FANFARA AWANTURA

„Prawdziwie Polskie Techno” to nowy garnitur orkiestry dętej Fanfara Awantura, kojarzonej dotychczas z estetyką bałkańsko-punkową. Jak mówią artyści: „po wielu latach udawania Cyganów, zdecydowaliśmy się na swoisty coming-out i objawienie prawdziwie nafutrowanego, techno-polo-futurystycznego oblicza”.

Tradycyjna na pozór orkiestra dęta zaskakuje biegłością w stylach Rave, Psytrance, Progressive, Minimal czy Detroit Techno, choć zagrane z klubową werwą utwory na motywach polki czy walcerka zdradzają, że muzycy obeznani są zarówno z muzyką Gorana Bregovica, Brandt Brauer Frick, jak i rozwibrowanym tanecznie jazzem gigantów z The Comet Is Coming.

Projekt „Prawdziwie Polskie Techno” powstał na specjalne zamówienie Radiowego Centrum Kultury Ludowej w Polskim Radiu. Na potrzeby jubileuszowego koncertu z okazji 25-lecia tej instytucji, lider zespołu Michał Fetler skomponował siedem autorskich wariacji melodii ludowych z obszaru południowo-wschodniej Polski. Zestawił w nich stylistykę techno i muzyki elektronicznej z brzmieniem Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Zbrojnych oraz kapeli ludowej, wspartej brzmieniem ekstatycznych syntezatorów.

Skład zespołu: Michał Fetler − saksofon basowy, saksofon barytonowy, saksofon altowy / Asia Glubiak − perkusja / Kacper Grzanka − trąbka, sakshorn altowy, sakshorn tenorowy / Daniel Karpiński − perkusjonalia / Kuba Królikowski − syntezatory Polivoks, Maestro, Minilogue, Nord / Piotr Mełech − klarnet B, klarnet basowy / Michał Pijewski − saksofon barytonowy, saksofon altowy / Jacek Pohl − trąbka, sakshorn tenorowy, MPC / Maciej Słoniewski − saksofon tenorowy / Zbigniew Wilk – tuba

Ethno Port Poznań

KAPELA TIMINGERIU

Kapela Timingeriu to zespół powstały z potrzeby doświadczania muzyki w konkretnym miejscu, czasie i kontekście. Muzykowanie jest pretekstem do żywego i otwartego spotkania. Zespół odnajduje się zarówno na dużych, jak i kameralnych scenach, bierze udział w spektaklach teatralnych, cyrkowych, kabaretach i innych nietypowych wydarzeniach kulturalnych.

Grają i śpiewają żywiołową, prowokującą do tańca interpretację muzyki cygańskiej, bałkańskiej i żydowskiej, tworząc nieskrępowaną atmosferę zabawy. Początki grupy sięgają 2009 roku. Od tamtej pory zespół urósł o kolejnych amatorów muzycznych przygód, podróżując z instrumentami po całej Polsce i za granicą − stopem, barką, na rowerach lub samochodem.

Skład zespołu: Katarzyna Kapela Timingeriu − skrzypce, śpiew / Jakub Kurek − trąbka / Jędrzej Kuziela − instrumenty perkusyjne / Mikołaj Nowicki − kontrabas / Mateusz Rybicki – klarnet / Ewa Timingeriu − klarnet, śpiew / Jacek Timingeriu − akordeon, śpiew

Ethno Port Poznań

MEHEHE

Etno-ambientowy duet tworzą artystki znane z wieloletniej obecności na polskiej scenie folkowej. We wspólnym projekcie nawiązują do tradycji szeptuch i magii ludowej, sięgając po historie, które zachowały się w wyliczankach, tekstach kupalnonockowych, zdaniach magicznych oraz w opisach rzeczy, o których nie mówi się w świetle dnia. Teksty utworów zaczerpnięte zostały ze zbiorów Oskara Kolberga oraz opracowań etnograficznych poświęconych zabobonom, demonologii oraz praktykom magii ludowej. Stały się one dla duetu inspiracją do niezwykle interesujących muzycznych poszukiwań. Zapętlone w looperze dźwięki złóbcoków, kankli, basowego wilka, azjatyckiego kaszgaru i szamańskiego bębna służą za tło dla, przenoszących słuchaczy w tajemniczy świat wiejskiej magii, akustycznych ludowych instrumentów, wrzecion, szeptów, krzyków i śpiewu.

Skład zespołu: Helena Matuszewska – złóbcoki, kaszgar, bęben szamański, looper, wrzeciona, szepty, zaklinania, śpiew / Basia Songin − wilcze basy, kankle, bęben szamański, looper, wrzeciona, szepty, zaklinania, śpiew

Ethno Port Poznań

SUTARI

Znane ethnoportowej publiczności trio tworzą artystki poruszające się na pograniczu muzyki i teatru. Eksperymentując z brzmieniami, wplatają w śpiew różnorodne techniki wydobywania dźwięków, dopełnione oryginalnym zestawem instrumentów. W czerwcu tego roku ukazała się nowa płyta „Siostry Rzeki”, o której artystki tak opowiadają:

„Rzeka jest szlakiem dla podróżujących, źródłem wody i pokarmu, domem dla wielu gatunków zwierząt, naturalną granicą. Z rzeką wiąże się wiele obyczajów, wierzeń, rytuałów i opowieści. Jest miejscem wypoczynku, świętowania i obcowania z tajemnicami. Rzeka to żyły Matki Ziemi. Rzeki całego świata splatają się w najcenniejszy warkocz życiodajnej siły, który wart jest naszego szacunku i opieki. Nasza planeta jest dla nas ważna. Całym sercem wspieramy i dołączamy się do działań ekologicznych, mających chronić przyrodę i wszelkie życie na Ziemi. Z tego też powodu tytuł naszej płyty nawiązuje do wspaniałej akcji ekologiczno-artystycznej Siostry Rzeki.

Płyta Siostry Rzeki to dialog z tradycjami ludowymi splecionymi wokół tematów natury, wolności, kobiecości i siostrzeństwa. Opowieść o drzemiącej w nas wewnętrznej sile, która daje szansę na zmianę naszego losu. Album dedykujemy Matce Ziemi oraz wszystkim tym, którzy pracują dla ochrony naszego wspólnego środowiska”.

Skład zespołu: Kasia Kapela − wokal, skrzypce, kankle, bębny ramowe, perkusjonalia / Asia Kurzyńska − wokal, skrzypce, bęben ramowy, perkusjonalia / Basia Songin − wokal, Wilk, Sowa, bębny ramowe, perkusjonalia, looper

Ethno Port Poznań

RELEASED SOUNDS TRIO

Trzynaście lat czekaliśmy na tę chwilę. Maciej Rychły, ethnoportowy przewodnik zapowiadający w niezwykły sposób kolejne festiwalowe koncerty, pojawi się na scenie jako muzyk! Wraz z Elisabeth Seitz i Mateuszem Rychłym zaprezentują, doskonalony przez lata program (również w ramach zamkowej rezydencji), na który złożą się kompozycje pochodzące z dwóch albumów „Uwolnione dźwięki” oraz „Muzyka Świętych Jezior”. Idea projektu polega na odkodowaniu zapisów nutowych odnalezionych na wybranych, tworzących historię europejskiego malarstwa, obrazach lub czerpiących inspiracje z gotyckich kafli znalezionych na dnie gnieźnieńskiego jeziora.

Maciej Rychły pisze: „Ludzie widzą świat. Dlatego mogą być malarzami. Ludzie słyszą świat. Dlatego mogą być muzykami. Malarze są w tej szczęśliwej/nieszczęśliwej sytuacji, że obraz kiedyś namalowany trwa. Dzieła poprzedników stają się „malarstwem historycznym”, a współcześni artyści szukają nowych rozwiązań dla własnej twórczości. Muzycy są w tej szczęśliwej/nieszczęśliwej sytuacji że, niezależnie od czasu powstania, dzieło muzyczne po każdym wykonaniu ‘rozpada się’. Muzyka musi być ciągle przywoływana na nowo”.

Skład zespołu: Maciej Rychły – flety, instrumenty pasterskie / Mateusz Rychły – instrumenty strunowe / Elisabeth Seitz − psałterium

Ethno Port Poznań

20-LECIE DOMU TAŃCA – KAPELA DUDZIARZY WIELKOPOLSKICH / PRZODKI / NOISEBAND

Dom Tańca to idea i przestrzeń, do której w Poznaniu od dwudziestu lat zaprasza Jacek Hałas i inni muzycy zachwyceni pięknem tradycyjnej kultury. Celem ich aktywności jest tworzenie wspólnoty − tej ulotnej, jednorazowej, rodzącej się w zbiorowym ruchu, ale także tej trwalszej, zacieśniającej więzi, odwołującej się do świata dawnych, zbiorowych obrzędów. Podczas wydarzeń organizowanych przez poznański Dom Tańca doświadczyć można najbardziej archaicznych form celebracji grupowego spotkania, jakimi są tańce korowodowe, a także spróbować swoich sił w oberku, polce czy wiwacie.
Obchodzony podczas Festiwalu Ethno Port Poznań jubileusz 20-lecia Domu Tańca Poznań będzie okazją do spotkania z surową, spontaniczną, wyrastającą z naturalnego rytmu życia muzyką wiejską.

wystąpią:
Kapela Dudziarzy Wielkopolskich
Przodki
Noiseband

Ethno Port Poznań

Festiwal Ethno Port Poznań, Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu i Miasto Poznań zapraszają na koncert solidarności ze społeczeństwem białoruskim!

Od kilku tygodni z ogromnym niepokojem obserwujemy wydarzenia, które dzieją się za naszą wschodnią granicą. Podziwiamy odwagę, determinację i mądrość Białorusinek i Białorusinów. Oburza nas przemoc i okrucieństwo, będące odpowiedzią władzy na pokojowe protesty obywateli, pragnących żyć w państwie bez dyktatury. W Polsce, pomimo upływu 40 lat od pamiętnego Sierpnia ’80, szczególnie dobrze rozumiemy sytuację, w jakiej znaleźli się nasi sąsiedzi. Swoją solidarność z walczącymi o demokrację ludźmi manifestujemy podczas ulicznych demonstracji.

Organizowany przez Centrum Kultury ZAMEK festiwal Ethno Port Poznań, we współpracy z Miastem Poznań postanowił wyrazić wsparcie dla dążeń społeczeństwa białoruskiego w języku, którym posługuje się najlepiej – języku muzyki. W ramach tegorocznej edycji festiwalu (przeniesionej z powodu pandemii z czerwca na pierwszy weekend września) zaprasza więc na spotkanie z brzmieniami pochodzącymi z terenów położonych po drugiej stronie granicznego Bugu. Podczas koncertu, białoruscy (Nasta Niakrasava oraz duet akordeonowy Vorsoba / Porakh) i polscy (Koło Jana) artyści, zaprezentują swój repertuar oraz wykonają utwory i pieśni towarzyszące protestom, w tym białoruską wersję „Murów”. Planowana jest też zbiórka dla BY_help – https://www.facebook.com/BYhelpBY/ https://www.belarus97.pro/pol.

Nasta Niakrasava – białoruska wokalistka i badaczka kultur ludowych. Pochodzi z Polesia białoruskiego. W Mińsku ukończyła dyrygenturę chóralną i historię sztuki. Od 11 lat mieszka w Polsce, gdzie ukończyła muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim. W swojej twórczości odwołuje się do białoruskiej muzyki ludowej. Jest jedną z pierwszych młodych artystek białoruskich, która z tradycyjnymi pieśniami a cappella wyszła na profesjonalną scenę. Laureatka międzynarodowych festiwali i konkursów. Znana z takich projektów muzycznych jak: zespół Kviecień, który rekonstruuje ludowe pieśni i tańce białoruskie, zespół FolkRoll, który w sposób awangardowy podchodzi do interpretacji poezji ludowej, zespół R.U.T.A., w którym za pomocą tradycji tworzy sztukę zaangażowaną, ostatnie pięć lat śpiewa razem z Jackiem Kleyffem jego pieśni autorskie.

Vorsoba / Porakh – improwizowany dialog dwóch akordeonów zatopiony w elektronicznych brzmieniach. Na scenie spotkają się dwaj białoruscy muzycy: Alaksandr Porakh i Aleksey Vorsoba. Pierwszy jest producentem muzycznym, reżyserem dźwięku, kompozytorem i akordeonistą. Urodził się w Mińsku, Akademię Muzyczną ukończył w Bydgoszczy. Mieszka w Polsce, pracuje w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Aleksey Vorsoba natomiast komponuje, aranżuje, gra na instrumentach klawiszowych i akordeonie, jest pedagogiem i członkiem Białoruskiego Związku Działaczy Muzycznych. Dwukrotnie otrzymał stypendium Ministra Kultury Rzeczypospolitej Polskiej Gaude Polonia. Vorsoba jest założycielem Mińsk Improvisers Orchestra oraz szkoły muzyki improwizowanej. Jak mówią sami artyści: „​​Ten koncert oraz wyjątkowe wydarzenie​ – jest wyrazem solidarności z pokojowymi protestami na Białorusi przeciw fałszerstwu wyborów prezydenckich i niebywałej przemocy ze strony władzy”.

Niedzielny koncert rozpocznie polski zespół Koło Jana z Poznania, wykonujący muzykę inspirowaną folklorem słowiańskim. „Śpiewamy pieśni “korzenne”, czyli nawiązujące do tradycji przodków oraz dawnych obrzędów. Nasza muzyka opowiada historie, które chociaż pochodzą z różnych zakątków Europy, pokazują, jak wiele mamy ze sobą wspólnego. Wszyscy podobnie kochamy, cierpimy i tęsknimy – za miłością i za wolnością, dlatego chcemy okazać nasze muzyczne wsparcie Białorusinom, którzy walczą o lepsze jutro. Жыве Беларусь!” – opowiadają o swym występie muzycy Koła Jana.

 

🟧 Poprzedni wpis autora: Wywiad z Anną Moniuszko – dyrektorem artystycznym cyklu „Muzyka Mistrzów

🟧 Przeczytaj: Recenzja pyty Kwiat Jabłoni – Mogło być nic

Udostępnij:


2024 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content