Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2021/10/dEPECHE-MODE1-1400x788.jpg
    [1] => 640
    [2] => 360
    [3] => 1
)
        

Depeche Mode to grupa muzyczna światowej sławy, która została założona w Wielkiej Brytanii, a dokładniej w Basildon pod koniec lat 70., wykorzystując rewolucję w muzyce elektronicznej, które przyniosło nowe dziesięciolecie. Zespół całkiem niedawno obchodził okrągłą 40. rocznicę istnienia, a od samego początku na czele zespołu stoi wokalista David Gahan. Towarzyszą mu Andrew Fletcher oraz Martin Gore.

Depeche Mode zaistnieli rzecz jasna jako „grupa popowa”. Kiedy założyciel wytwórni płytowej Mute Records zobaczył ich w 1980 roku, uderzyło go to, że:

 – (…)to były po prostu dzieciaki, a wtedy dzieciaki nie grały muzyki elektronicznej. Brali się za to głównie ludzie po szkołach artystycznych, a Depeche Mode w ogóle nie mieli styczności z tego rodzaju estetyką. Po prostu grali pop na syntezatorach i to był strzał w dziesiątkę – Steve Malins – „Depeche Mode- Black Celebration”.

Rzeczywiście, DM zaczynali swoją przygodę z muzyką jako dzieciaki. W dniu założenia zespołu członkowie grupy mieli ledwo po 18 lat. Kto mógłby się spodziewać, że dziecięca miłość do muzyki przerodzi się w żywą legendę rocka i grupę, która na swoim koncie ma miliony sprzedanych płyt?

Trudno jednoznacznie określić styl muzyczny, w jakim tworzy DM, gdyż tak naprawdę wszystko zależy od okresu ich twórczości. Zaczynali jako zespół undergroundowy, a następnie przeszli do głównego nurtu, dzięki Vincentowi Clarckowi, który pisał im piosenki. Uwielbiał elektroniczne brzmienie z utworu Electricity zespołu Orchestral Manoeuveres in the Dark i właśnie tak brzmiało Depeche Mode. Kilka lat później Clark opuścił zespół. Na jego miejsce wszedł Alan Wilder i okazało się, że zespół może odnieść sukces bez głównego autora piosenek. Kapela wykorzystała umiejętności producenckie Wildera, który dysponował bardzo szeroką wiedzą muzyczną, dając DM dynamizm i unowocześniając brzmienie. Interesujący jest fakt, że do dziś grupa inspiruje muzyków grających techno, pop czy metal. Ich celem było pokazanie światu, że nie potrzeba gitar czy perkusji, żeby tworzyć muzykę – DM grali po prostu po swojemu.

Historia zespołu Depeche Mode

Ich pierwszym singlem było Dreaming of me, który znalazł się na 57. miejscu brytyjskiej listy przebojów. Depeche Mode wydali debiutancką płytę w 1981 roku pod tytułem Speak & Spell, na której znalazł się między innymi nieśmiertelny utwór Just Can’t Get Enough. Płyta zebrała zróżnicowane recenzje w prasie: Melody Maker opisał go jako „wspaniały”, Rolling Stone nie szczędził słów krytyki, zaś singiel promujący płytę znalazł się na 10. miejscu brytyjskiej listy przebojów. Następnie w 1982 roku grupa wypuściła A Broken Frame, zaś po premierze albumu DM wyruszyło na pierwsze światowe tournée. Po czym przenieśli swoją twórczość do Berlina Zachodniego, w ślad za Davidem Bowiem. W 1983 roku światło dzienne ujrzało Construction Time Again, na którym znalazł się ich kolejny przebój — Everything Counts. Tu słychać drastyczną zmianę brzmienia, na co wpływ miał styl muzyczny Berlina Zachodniego.

We wczesnych latach Depeche Mode zaistniało tylko w Europie i Australii. To się zmieniło za sprawą następnego singla People are People wydanego w marcu 1984, który zajął drugie miejsce w Irlandii, czwarte w Wielkiej Brytanii i pierwsze w Niemczech, a w połowie 1985 roku utwór został zauważony w USA, gdzie zajął trzynastą pozycję. To właśnie ta płyta zapewniła im ogólnoświatową sławę. Trafiła do ludzi lirycznym przesłaniem, że ludzie są tylko ludźmi. Na następnej płycie Some Great Reward zespół znów zabrzmiał inaczej. Utwór Master and Servant jest zdecydowanie cięższy muzycznie i brzmi znakomicie w wykonaniu zespołu, który z taką czułością śpiewał I Just Can’t Get Enough. Płyta Some Great Reward podbiła USA, zaś sam zespół stał się muzyczną potęgą, na której twórczości będą się wychowywać całe pokolenia nastolatków.

W lipcu 1985 roku Depeche Mode po raz pierwszy wystąpili w Polsce. Rok 1986 to rok wydania pierwszej płyty o mroczniejszym brzmieniu niż pozostałe – Black Celebration. Singiel A Question Of Time zdobył serca wielbicieli muzyki gotyckiej i alternatywnej.  Następna płyta pochodząca z 1987 roku, Music for the Masses, była owocna w nowe przeboje. Ten album był bardziej melodyjny i przebojowy. Płyta z mniej komercyjnym zamiarem, paradoksalnie odniosła jeszcze większy sukces niż poprzednie. Jej światowa sprzedaż wyniosła 2 miliony egzemplarzy. Tytuł „Muzyka dla Mas” miał być żartem. Zespół był pewien, że takie brzmienie nie trafi do wielu odbiorców. To nie był udany dowcip i DM osiągnęło odwrotny skutek. Single Strangelove, Never Let Me Down Again i Behind the Wheel znalazły się w pierwszej dziesiątce list przebojów w takich krajach jak Kanada, Brazylia, Niemcy, RPA, Szwecja i Szwajcaria. Lata 1987–1988 zespół spędził na kolejnym światowym tournée, obejmującym 101 koncertów.

Na płycie Violator z 1990 roku ukazały się kolejne hity światowej sławy – Personal Jesus oraz Enjoy the Silence, który zajął szóste miejsce w Wielkiej Brytanii oraz ósme w USA. Violator sprzedało się aż w 4 milionach egzemplarzy! Wielu muzycznych znawców twierdzi, że Enjoy the Silence to ich najlepsza piosenka. Doceniona zostaje melodia i progresja akordów w tym utworze, która bardzo powoli narasta, zachowując swoją energię i brzmienie oraz wokal Gahana, który okazuje się być jedwabisty z przyjemną głębią. Rok 1993 to czas albumu Songs of Faith and Devotion. W tym czasie zmienił się krajobraz muzyczny. Pojawił się grunge z takimi zespołami jak Pearl Jam czy Nirvana, które zawładnęły falami radiowymi. DM na tej płycie podkręciło swoje brzmienie i dodało gitary. W roku 1997 DM wydał Ultra – płyta zadebiutowała na miejscu pierwszym w Wielkiej Brytanii oraz piątym w USA. Ukazały się także single Barrel of a Gun, It’s No Good, Home i Useless. W 1998 roku ukazał się singel Only When I Lose Myself.

Depeche Mode w 2001 roku wypuścili płytę Exciter z singlem Free Love. W 2005 roku pojawiło się Playing the Angel – album zajął pierwsze miejsce na listach w siedemnastu krajach. Na singlach ukazały się Precious, A Pain That I’m Used To oraz Suffer Well. Zespół udał się w trasę Touring the Angel, obejmującą Amerykę Północną i Europę. Po raz pierwszy grupa odwiedziła Rumunię i Bułgarię. W 2009 roku nagrali płytę Sounds of the Universe. Promowano go piosenką Wrong, która pokazała, że jeszcze na wiele ich stać, a zespół nadal ma pomysł na siebie. W 2013 przyszedł czas na Delta Machine z utworem Heaven. Zespół wyruszył w kolejną trasę koncertową – występ Depeche Mode w Polsce miał miejsce 25 lipca na Stadionie Narodowym w Warszawie, na który sprzedano ponad 53 tys. biletów.  W 2017 roku premierę miał album Spirit z piosenką Where’s the Revolution. W 2020 roku Depeche Mode włączono do Rock and Roll Hall of Fame.

Nazwa zespołu 

Pomysłodawcą nazwy „Depeche Mode” jest David Gahan. Pomysł narodził się w jego głowie po przeczytaniu francuskiego magazynu modowego. Nazwa grupy została zmieniona z “Composition of sound”.

Subkultura

Grupa ma miliony fanów na całym świecie, zwanych depeszami. Obecnie liczba obserwujących fanpage grupy na portalu społecznościowym Facebook wynosi ponad siedem milionów osób. Depesze to nie jest grupa osób mających od 40 do 60 lat – wbrew pozorom fani są bardzo zróżnicowani wiekowo, gdyż Depeche Mode podbija również serca współczesnej młodzieży. Wśród nich popularne są zloty organizowane w Polsce i na świecie. Ideą tych spotkań jest wspólna zabawa przy dźwiękach zespołu i integracja z fanami z różnych zakątków świata.

Najbliższe koncerty i zloty fanów w Polsce

Jeśli mieliście szczęście, to udało się Wam zdobyć bilety na edycję koncertów „Tribute to Depeche Mode”.  Trasa potrwa aż do lipca 2022. W zależności od daty koncertu ceny różnią się od siebie. Im bardziej odległy termin koncertu, tym mniej zapłacimy. Dla przykładu na wejście na najbliższy koncert, czyli 21 sierpnia 2021 trzeba przeznaczyć 608 złotych, natomiast wejściówka na koncert 8 lipca 2022 roku kosztuje 200 zł. Niestety w najbliższym czasie Depeche Mode nie odwiedzi Polski, a także nie planuje żadnej trasy, która uwzględniałaby chociażby Warszawę. Za to już niedługo będzie można spotkać się z innymi fanami zespołu! Grafik zlotów na sierpień i wrzesień prezentuje się następująco:

Data / miasto / tytuł wydarzenia:

  • 21.08.2021        Poznań / Noc fanów Depeche Mode
  • 27.08.2021        Gdańsk  Moloteka / czyli DM na Plaży
  • 28.08.2021        Wrocław / Depeche Mode Party
  • 28.08.2021        Gdańsk / Just Can’t Get Enough Event
  • 04.09.2021        Elbląg / Ogólnopolski Zlot Fanów Depeche Mode
  • 11.09.2021         Łódź / Ogólnopolski Zlot fanów DM 40 lecie zespołu
  • 17.09.2021         Gdańsk / Speak&Spell TheRepairDeprtment
  • 25.09.2021        Toruń / FAME-Festiwal Alternatywnej Muzyki Elektronicznej, XXX-lecie F/C Depeche Mode – Work Hard Toruń
  • 25.09.2021         Wrocław / Depeche Mode Party

Ciekawostki dla wiernych fanów:

🔸 Depeche Mode sprzedali ponad 100 milionów płyt na całym świecie. Ich sukces docenił magazyn “Q”, który umieścił ich na liście “50 zespołów, które zmieniły świat”.

🔸 Zanim zespół zaczął funkcjonować pod nazwą Depeche Mode, Clarke i Fletcher utworzyli grupę No Romance. Inspirowali się wówczas ciężkim rockowym graniem The Cure.

🔸 Clarke usłyszał, jak Gahan śpiewał przebój Davida Bowiego Heroes w lokalnym pubie. To właśnie wtedy David otrzymał propozycję dołączenia do zespołu. Nie miał wówczas pojęcia, że podejmie najważniejszą decyzję w swoim życiu.

🔸 Muzycy Depeche Mode, aby zarobić na instrumenty, imali się różnych prac zarobkowych. Gore pracował jako urzędnik bankowy, a Fletcher jako agent ubezpieczeniowy.

🔸 W lipcu 1985 roku Depeche Mode po raz pierwszy wystąpił w Polsce. Natomiast ostatnio zespół odwiedził Polskę 5 lipca 2018 roku i gościli na festiwalu Open’er w Gdyni.

🔸 Ich pierwszym singlem było Dreaming of me.

 

Tekst: Aleksandra Dąbkowska

🟧 Przeczytaj: Warsaw Animation Film Festival 2021 – relacja Marty Chrzczanowicz: część 1
🟧 Przeczytaj: Maria Peszek: Ave Maria – recenzja płyty
🟧 Przeczytaj: Trio Mandili – na czym polega fenomen zespołu?

👉 Znajdź ciekawe wydarzenia kulturalne w naszej >>> wyszukiwarce imprez <<

Jan Bułhak

Udostępnij:


2024 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content