Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2020/12/Cyberpunk77.jpg
    [1] => 640
    [2] => 808
    [3] => 
)
        

Grudzień 2020 r. zapisze się na zawsze na kartach historii gier komputerowych. Po czterech latach wytężonej pracy oraz po kilkukrotnie przesuwanej dacie premiery, wreszcie można zagrać w Cyberpunk 2077. To nie pierwsza polska gra, która podbiła międzynarodowe rynki, jednak żadnej wcześniejszej nie udało osiągnąć się aż takich wyników. Przeczytaj też jakie inne gry odniosły międzynarodowy sukces i jak to przełożyło się na promocję polskiej kultury na świecie. Zobacz jak duży wpływ gier na kulturę miały Cyberpunk 2077 i Wiedźmin.

Najlepsze polskie gry

Ostatnie dni upłynęły pod hasłem Cyberpunk 2077. Nie ma w tym niczego nadzwyczajnego, gdyż CD Projekt Red zdeklasował konkurencję. Nie jest to pierwsza produkcja w wykonaniu tej polskiej firmy. Pięć lat wcześniej, w maju 2015 r. oczy fanów gier zwrócone były na premierę Wiedźmin 3: Dziki gon. Do tej pory sprzedała się ona w ponad 30 milionach egzemplarzy wprowadzając firmę do elity topowych produkcji. Konkurencja jednak też działała, o czym świadczą rozpoznawalne na świecie inne polskie tytuły: Call of Juarez, czy Dying Light produkcji firmy Techland. Chociaż ich sukcesy nie były tak spektakularne jak te CD Projektu to znacznie przyczyniły się do rozwoju polskiej kultury gier. Mówiąc o najlepszych polskich grach, nie można zapominać o produkcji warszawskiego studia The Astronauts – Zaginięcie Ethana Cartera. Wszystkie z wymienionych polskich gier doczekały się wersji na PC oraz na konsole.

Jaki jest wpływ gier na kulturę?

Tworzenie gier komputerowych to lata ciężkiej pracy nie tylko nad grafiką, czy efektami specjalnymi, ale również nad fabułą gry. Aby produkt odegrał znacząca rolę na rynkach międzynarodowych potrzeba zaangażowania, a także sporych nakładów finansowych. Działania twórców pracujących nad nowymi projektami gier, mają nie tylko pozytywny wpływ na wizerunek firmy, ale również na promocję kraju. Światowy sukces gry promuje kraj i przyczynia się do wzrostu zainteresowania jego kulturą.

Ogromny wpływ na kulturę ma umiejscowienie fabuły w kraju, w którym projekt jest realizowany. Niewątpliwy sukces gry na arenie międzynarodowej sprawia, że chęć poznania świata umieszczonego w fabule stale rośnie.

Wiedźmin – wpływ gier na kulturę w Polsce

Wpływ gier na kulturę - Wiedźmin 3: Dziki Gon, CD Projekt Red 2015
Wpływ gier na kulturę – Wiedźmin 3: Dziki Gon, CD Projekt Red 2015

CD Projekt RED w serii gier ukazujących się pod nazwą Wiedźmin oparł swoją fabułę o utwory Andrzeja Sapkowskiego – jednego z czołowych polskich pisarzy powieści fantastycznych. W grze nie zabrakło więc polskich wątków fabularnych, co znacznie przyczyniło się do rozsławienia polskiej kultury na arenie międzynarodowej. Wiedźmin 3: Dziki gon licznie nawiązuje do miejsc historycznych, które odgrywały mniejsze lub większe role w polskiej historii. Wśród wątków kulturowych wykorzystanych w fabule gry znajdziemy między innymi motywy z Mickiewiczowskich “Dziadów“, “Chłopów“ Reymonta czy “Wesela“ Wyspiańskiego. W grze nie zabrakło również odniesień do polskiej kultury muzycznej. Przemierzając kolejne uliczki, napotkać można wiele motywów muzycznych w postaci kultowych piosenek, takich jak “Deszcze niespokojne“, czy “Wesołe jest życie staruszka”.

Nie bez znaczenia na polską kulturę był światowy sukces gry. Trzecia część przygód Wiedźmina zarówno 5 lat temu, jak i dziś ciągle zajmuje wysokie pozycje w klasyfikacjach bestsellerowych gier. Seria Wiedźmina mocno rozsławiła Polskę oraz Andrzeja Sapkowskiego na arenie międzynarodowej, a to przełożyło się zdecydowanie wzrost zainteresowanie naszą literaturą i filmem. Widzimy więc, że wpływ gier na kulturę, a w zasadzie na promocję polskiej kultury jest ogromny.

Cyberpunk 2077- nowe wyzwanie

Cyberpunk 2077, CD Projekt Red 2020

Po sukcesie serii o Wiedźminie, przed twórcami CD Projekt RED poprzeczka została zawieszona bardzo wysoko. Mimo odniesionego sukcesu, twórcy zdecydowali się na zmianę dotychczasowego klimatu. W przypadku Cyberpunk 2077 bazą do powstania stała się bardzo popularna w latach 90-tych gra fabularna o nazwie Cyberpunk 2020. Z tego powodu, premiera musiała mieć miejsce właśnie w tym roku. Akcja gry rozgrywa się w mieście przyszłości, którym rządzą korporacje, a bohater, w którego wciela się gracz, próbuje stawić czoło przeciwnościom losu i niebezpieczeństwom, aby zdobyć implant gwarantujący mu nieśmiertelność. Cyberpunk 2077 to gra z gatunku RPG, dzięki czemu sami możemy wykreować swojego bohatera V na jeden z kilku możliwych sposobów, wybierając nie tylko jego wygląd, ale także cechy charakteru. Dzięki możliwości eksploracji otwartego świata gracz ma możliwość przeniesienia się w wirtualny świat i rozegrania wątków według własnego planu. Oprócz ciekawej fabuły, nie możemy zapomnieć również o kapitalnej muzyce. Wygląda na to, że CD Projekt zadbał o wiele szczegółów.

Polskie gry – czy warto grać?

Nie bez znaczenia dla twórców jest odbiór wypuszczanej przez nich gry. To nie tylko możliwość zwrotu zainwestowanych pieniędzy, czy także zdobycia realnego zysku ze sprzedaży kolejnych egzemplarzy. Zakup gry, nad którą zespół pracował przez wiele lat, jest szczególnym wyróżnieniem. Duże zainteresowanie to nie tylko zastrzyk finansowy, ale też powód do domu z faktu, że uczestniczyło się w czymś wyjątkowym. To pokazuje również, że gracze na całym świecie czekają na kolejne nasze produkcje. Wsparcie polskiego rynku gier komputerowych nakręca dalszą drogę udoskonalania i tworzenia kolejnych części serii. Sukces polskiej firmy, która stworzyła fenomenalne gry, to również liczne kontrakty dla grafików, muzyków, scenarzystów i literatów z całego kraju. Kiedyś Polska kojarzona była głównie z grami niskobudżetowymi. Kilka lat temu na światowe salony wprowadził na Wiedźmin. Teraz miliony ludzi na całym świecie kupuje w przedsprzedaż grę Cyberpunk 2077. Dziś świat gamerów oszalał i przez najbliższe tygodnie będzie odkrywać wszelkie wątki przygotowane przez producenta. To dobry okres dla CD Projekt RED, ale to także przełomowy okres rozwoju współczesnej polskiej kultury. Dlatego z pełną świadomością odpowiadam – Warto grać w polskie gry!

Tekst: Marzena Sokołowska

PRZECZYTAJ NASZE INNE ARTYKUŁY Z UNIWERSUM WIEDŹMINA

 

🟧 Osoby zainteresowane tematyką gier czytały również: Siostra Ratched w natarciu, czyli o tym, czego uczą filmy o szpitalu psychiatrycznym

🟧 Przeczytaj również: 10 książek, których nie możesz przegapić

Udostępnij:


2024 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content