Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2024/04/oklad.jpg
    [1] => 525
    [2] => 700
    [3] => 
)
        

Co łączy Albanię, Kosowo i Polskę? Co jest silniejsze, trauma czy magia? Ile waży skóra? Zaskakująco i wstrząsająco na te pytania odpowiada Małgorzata Rejmer w swojej najnowszej książce, zatytułowanej „Ciężar skóry”.

Autorka „Błota słodszego niż miód” powraca tematycznie na Bałkany, tym razem w formie prozy. Pokazuje Albanię i Kosowo w świetle zwykłych ludzkich problemów, trosk, zobowiązań i niepewności. Dlaczego Bałkany? Powiedzmy sobie wprost – w świetle historii związanej z tym regionem pierwsze o czym myślimy w temacie tego słynnego kotła to wojna, rozlew krwi, nieśmiertelni dyktatorzy i destrukcja marzeń panslawistów. W świetle tych wielkich wydarzeń, zdarza się nam zapominać o tych, którzy na zgliszczach starego systemu i wojennej zawieruchy, budują dziś swoją własną historię i tożsamość. „Ciężary skóry” to nie zbiór historii o bohaterach wojennych, wielkich liderach czy obrońcach pokoju z zachodu. To historie ludzi zwykłych, mierzących się z zupełnie innymi, jednak nie mniejszymi problemami dnia codziennego. Bohaterowie i bohaterki opowiadań Małgorzaty Rejmer obrazują nam ciężary życia targanego traumą, strachem i smutkiem. Mimo to, są to postacie silne, mogące wytrzymać wiele wiedząc, że gdzieś tam za horyzontem, po drugiej stronie ekranu czy we wcieleniu lisicy jest lepiej.

Ciężar skóry – gdzie w tym wszystkim Polska?

Małgorzata Rejmer wybierając lokalizacje niektórych opowiadań w „Ciężarze skóry” zwraca się ku swojej ojczyźnie. Pozwala nam to pamiętać, że o ile powinniśmy być świadomi współczesnych trudów życia w różnych regionach świata, to należy spojrzeć również na nasze własne podwórko. Autorka niejednokrotnie odwołuje się do takich problemów jak wykluczenie, depresja, izolacja w wyniku pandemii czy niespełnione marzenia. Bolączki, których tak bardzo jesteśmy świadomi, które jednocześnie dalej są tak powszechne i niszczące. Rejmer przypomina, że trauma czy strach nie znają pojęcia szerokości geograficznych. Nie jesteśmy tak naprawdę świadomi tego ile osób wśród nas zmaga się przykrościami, które skumulowane potrafią osaczyć z każdej strony. „Ciężar skóry” komunikuje nam o tym, co łączy nas z obcymi, co sprawia że Polska, Albania i Kosowo, zmagają się z tymi samymi niewidocznymi problemami, które wyniszczają jednostki i rodziny od środka.

Ciało

W każdym z opowiadań zawierającym się w „Ciężarze skóry” mamy do czynienia z problematyką ciała. Jego roli, potrzeb, cierpień. Bohaterowie i bohaterki opowiadań często zmagają się z traumą dotyczącą ich ciał. Opowiadania dotyczą sytuacji osób, które często słabsze i marginalizowane, muszą same dociekać na temat życia w tym świecie. Nierzadko pozostawione sobie same, mierzą się z sytuacjami, które dotknąć mogą każdego. Na podstawie swoich doświadczeń, przede wszystkim tych negatywnych i brutalnych, starają się przeciwstawić złu tego świata. Chcą być silniejsze, ale też zauważone, przede wszystkim przez bliskich. Problematyka ciała na pierwszy rzut oka może wydawać się mniej fascynująca niż historia targanego wojnami Półwyspu Bałkańskiego. Nic bardziej mylnego, kiedy zaczniemy zauważać, że „Ciężar skóry” to nie tylko forma pokazania umiejętności literackich autorki. Książka ta niesie również ważny przekaz, dzięki któremu jesteśmy w stanie zauważyć ukryte bolączki innych. Dzięki Małgorzacie Rejmer dostajemy narzędzie poznania, które ukazuje nam, że sytuacja zarówno kilkuletniego chłopaka z wybrzeży Albanii jak i polskiej tłumaczki wymaga takich samych pokładów empatii i zrozumienia. A to wszystko nadal w motywie przewodnim książki, czyli ciała i skóry.

 

Ciężar skóry – czy warto czytać

Książka Małgorzaty Rejmer, to forma opisania problemów ludzkich, bolączek życiowych, ciężaru skóry. Osobiście zalecałbym gotowość na dosadność i brutalność formy i treści w niektórych opowiadaniach, przy jednoczesnej świadomości, że styl ten jest jak najbardziej uzasadniony, a dodaje również historiom wiarygodności i wartości w znaczeniu. Podsumowując już, najnowsze dzieło Małgorzaty Rejmer może być dla niej szansą na płynne wejście do kanonu polskiej prozy. Mając na uwadze jej warsztat i podejmowaną tematykę, zdecydowania na to zasługuje.

„Ciężar skóry” – informacje:
• Autorka: Małgorzata Rejmer
• Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
• Liczba stron: 192
• Oprawa: Twarda
• ISBN: 9788308079164

Recenzja i zdjęcia: Łukasz Wojno

Artykuł został napisany w ramach Akademii Dziennikarstwa Obywatelskiego w Kulturze

Check out our other articles in english i українська!

Przeczytaj również: „Belladonna” Adalyn Grace – recenzja serii
Przeczytaj również: Upadek Númenoru – tolkienowska opowieść o zatopionym królestwie
Przeczytaj również: “Gruby” – recenzja książki. Chuda opowieść o grubych problemach
Przeczytaj również: Randka Undergroundowa: Nowe spojrzenie na przestrzeń kulturalną Białegostoku
Przeczytaj również: Nowe oblicze slashera – gatunkowa dekonstrukcja i społeczne zaangażowanie
Przeczytaj również: Kos – recenzja. To nie jest film o Kościuszce

Udostępnij:


2025 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content