Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2021/05/Dzien-dziecka-grafika.png
    [1] => 550
    [2] => 550
    [3] => 
)
        

Choć filmy animowane przeznaczone są głównie dla dziecięcej grupy odbiorców, to ich premiery kinowe przyciągają przed ekrany również masę dorosłych. Najbardziej rozsławione wytwórnie typu Disney, Pixar czy DreamWorks prześcigają się w świetnych pomysłach, które później goszczą w domach ludzi na całym świecie rozbawiając, wzruszając i zmuszając do przemyśleń całe pokolenia.

Granice wiekowe

Trudno określić grupę odbiorców danego filmu. Szczególnie takiego dla dzieci. Jedne są przecież bardziej wrażliwe od innych, przyzwyczajone do pewnych obrazów. Co jednak można zobaczyć w tych najpopularniejszych produkcjach? Wzruszającą śmierć Mufasy w Królu Lwie, wielkie kłótnie sióstr i kłamstwa w Krainie Lodu, poruszające poszukiwania ojca w Gdzie jest Nemo? czy wyskakujące z ciemności zwierzęta w Zwierzogrodzie. Warto więc przed zabraniem dziecka na dany film, który opisany jest jako taki bez ograniczeń wiekowych, poczytać o nim na forum, sprawdzić recenzje czy nawet obejrzeć go najpierw samemu i dopiero zdecydować, czy jest odpowiedni. Bajki mają to do siebie, że niektóre ich fragmenty wprawiają dzieci w rozbawienie, wywołują śmiech, a w tym samym momencie zmuszają dorosłych do przemyśleń. Mają w sobie tajemniczą dwuznaczność. Jako przykład może posłużyć osławiona już scena kłótni rodzinnej w drugiej części Shreka. Dla dzieci, zapewne jedna z tych najbardziej zabawnych, dla dorosłych, oprócz rozśmieszenia, wywołująca również rodzinne wspomnienia, które nie zawsze można skategoryzować jednoznacznie pozytywnie.

Niesłabnąca popularność na przestrzeni lat

Wiele bajek już na stałe wpisało się w kulturę masową. Oprócz głównych produkcji ich marketingowa wartość ciągle się rozrasta. Ogrom zabawek, ubrań, przedstawień teatralnych, niejako wymuszanie na reżyserach czy scenarzystach produkcję kolejnych części, są już wpisane w popularność animacji. A które są tymi okrytymi największą chwałą? Z pewnością Shrek i jego kontynuacje. Niesłabnąca popularność od dziesiątek już lat, obecność produkcji na Netflixie czy wysokie miejsce w przeróżnych rankingach. Co ciekawe, opowieść o zielonym ogrze i jego żonie – ogrzycy oraz przezabawnym ośle ma zapowiedzianą już kolejną – piątą część. Przełamie to pewien rytm, ponieważ poprzednie filmy z tej serii pojawiały się równo co 3 lata, od ostatniego minęło już 11 lat, a piąta część nadal nie ma konkretnie określonej daty premiery, choć czekają na nią miliony osób na całym świecie, zarówno dzieci jak i dorosłych.

Nowe spojrzenie

Uwagę zwraca również propozycja odnowienia pewnej bajki, dokładniej mówiąc Króla Lwa. Nie zdecydowano się na nakręcenie kolejnej części, a jedynie przerobienie wersji z 1994r. na bardziej współczesną. Produkcja niezwykła pod względem graficznym, choć opowiada tę samą historię, którą większość osób już zna, przyciągnęła przed ekrany miliony. Pozwoliła nowemu pokoleniu zapoznać się z historią Simby czy Mufasy, opowieścią, z którą zdecydowanie warto się zapoznać. Popularna piosenka z filmu pt. ,,Miłość rośnie wokół nas” tak pięknie opowiada o wielkich wartościach ważnych dla każdej grupy wiekowej, a Hakuna Matata na stałe wpisała się w słowniki wielu ludzi.

Za to nowe spojrzenie w innym wymiarze zastosowano w Krainie Lodu. Siostrzana miłość i przygoda już nieraz przewijały się w książkach czy filmowych produkcjach. Tutaj jednak pojawia się zupełnie inna historia. Z jednej strony wielkie siostrzane wsparcie, z drugiej niezgoda na niektóre decyzje, wręcz oburzenie. Wielkim plusem bajki jest obecność zabawnego Olafa – bałwana, którego w polskiej wersji językowej cudownie zdubbingował Czesław Mozil.

Mnogość części i ciekawostek

Jednymi z rekordzistów pod względem wyprodukowanych części jest Epoka Lodowcowa i Toy Story. Chociaż opowiadają zupełnie różne historie, dorobiły się swoich rzeszy fanów. Ich lata świetności trwają nadal, ponieważ produkcje ostatnie swoje części wydały odpowiednio w 2016 i 2019r., czyli stosunkowo niedawno.

Pełno jest również ciekawostek związanych z tymi filmami. Jedne z bardziej popularnych związanych z Epoką Lodowcową to te mówiące o pierwotnym założeniu związanym z bajką, która początkowo miała być… dramatem. Jednak wytwórnia Fox zdecydowała się na zmianę gatunku na komedię. Interesującą sprawą jest również ta związana z rysunkami naskalnymi. Te widziane w jaskini są replikami tych pochodzących z Lascaux we Francji, a rysunki bohaterów filmowych, które pojawiły się przy napisach końcowych oraz malunek Sida z jaskini zostały stworzone przez dzieci rysowników, co wydaje się piękną ideą łączącą pokolenia. Toy Story również ma za sobą masę ciekawostek. Jedną z nich jest to, że był to pierwszy pełnometrażowy film stworzony w całości z ujęć tzw. computer generated images, czyli obrazów wygenerowanych komputerowo. Inny szczegół to książki w pokoju głównego bohatera – Andy’ego. Są tam tytuły krótkometrażowych filmów Pixara m.in. Tiny Toy, Knick Knack czy Red’s Dream.

Zwierzęcy świat

Szeroko pojęta przyroda jest ważnym elementem zarówno pełnometrażowych filmów, jak i bajek. Zwierzęta często zastępują ludzi w roli bohaterów. Podobnie jest w przypadku Gdzie jest Nemo? czy Zwierzogrodu. Pełna personifikacja pozwala dzieciom na całościowe zrozumienie przekazu. Występujące tam postacie mają realne problemy.

Pod przykrywką prostych historii ukryte są przeróżne meandry życia. Mnogość historii, przygód bohaterów można przyrównać do własnego życia. Czego uczą nas bajki? Właściwie wszystkiego. Tego, jak zachowywać się w praktycznie każdej sytuacji życiowej, jak reagować na różnorakie problemy, jak pielęgnować wartości czy tradycje. I właśnie z tego oraz oczywiście innych powodów bajki są warte oglądania, ponieważ pod pozorem prostych przygód kryją się wielkie historie.

Natalia Rogowska – studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej w Poznaniu, pasjonatka literatury, polityki i spraw społecznych. Działa również w studenckim radiu Meteor.

 

🟧 Przeczytaj: Przeminęły z Oscarami?
🟧 Przeczytaj: Czy w oscarowych filmach brakuje szczęścia?
🟧 Przeczytaj: Oscar goes to…, czyli nagrody w cieniu pandemii

dziennikarz obywatelski

 

Udostępnij:


2024 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content