Wybierzcie się na wycieczkę po Albanii z poziomu własnego fotela! Książka Izabeli Nowek jako jedna z najświeższych publikacji literatury podróżniczej o tej tematyce, zabierze was w niesamowitą podróż po kraju spod symbolu czarnego orła. Przyjrzyjcie się niesamowitym historiom, malowniczym miastom oraz poznajcie naturę krainy bunkrami i Mercedesami „płynącej”.
Dlaczego Albania?
Kiedy myślimy o półwyspie bałkańskim, pierwszymi państwami, które zazwyczaj przychodzą nam do głowy są piękna Chorwacja, Serbia o długiej i ciekawej historii czy Grecja kojarząca się jako kolebka zachodniej cywilizacji. Gdzieś tam pomiędzy tym wszystkim jest niewielka Albania, niepozorne państwo z niesamowicie intrygującą historią oraz krajobrazem dorównującym najpiękniejszym miejscom na świecie. Autorka książki doskonale wie, co potrafi zaoferować nam kraina czarnego orła i w przyjemny dla czytelnika sposób oddaje wszystko to, co w Albanii najlepsze. Dzięki wysiłkowi Izabeli Nowek poznajemy Albanię od kuchni (również dosłownie, bo podczas lektury jest nam „oferowany” szwedzki stół albańskich potraw narodowych), możemy zanurzyć się w mechanizmy funkcjonowania społeczeństwa albańskiego, dowiedzieć się o najciekawszych i najpiękniejszych miejscach do odwiedzenia, a nawet poznać ciekawostki z życia Envera Hoxhy (XX-wiecznego albańskiego dyktatora), które przy ogólnym stanie wiedzy na temat jego życia za kulisami wielkiej polityki, jawią się nam jako informacje ekskluzywne.
Idealna książka (nie tylko) dla podróżników!
Dzieło zaproponowane przez Izabelę Nowek stanowi nie tylko niesamowity podręcznik turystyczny. Dzięki niemu poznamy również historię, kulturę oraz obecną charakterystykę polityczną, gospodarczą i społeczną Albanii. Dlatego też, książka może zainteresować nie tylko entuzjastów podróży, ale również studentów wielu kierunków, osoby zawodowo zajmujące się regionem, czy po prostu ciekawych świata moli książkowych. Autorka niemalże „za rękę” prowadzi nas przez Albanię, przekazując multum informacji na temat tego państwa, przede wszystkim z perspektywy osoby, która na co dzień obcuje z albańską kulturą i realiami tego miejsca. O wartości książki świadczyć może nie tylko fakt, że Izabela Nowek jest założycielką działającego od ponad 12 lat polsko-albańskiego biura podróży, ale również to, że była ona tłumaczką dla Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR. Do zapoznania się z książką może w takim razie zachęcać nie tylko przyjemny styl czy odpowiednie „ugryzienie” tematu, ale również iście ekspercka sylwetka autorki.
Albania inna niż myślicie
Autorka nie tylko przedstawia nam piękno i urok Albanii, ale również w pewien sposób odczarowuje ten kraj. Myśląc o Albanii, nie zawsze jawi się nam ona jako malownicze i zapierające dech w piersiach miejsce. Stereotypy i uprzedzenia mogą nie tylko odebrać przyjemność z poznawania czegoś nowego, ale również prowadzić do sytuacji, które z perspektywy „trzeciej osoby” (w tym przypadku czytelnika) można uznać za co najmniej komiczne, a już na pewno nieprzyzwoite. Zdarza się bowiem tak, że turyści zabierają ze sobą w podróż swoje niesłuszne i stereotypowe osądy. O wynikach takich okoliczności z rezygnacją opowiada autorka. „Albania. W szponach czarnego orła” uczy niejako, jaka jest Albania, pokazuje przyszłym odwiedzającym jak należy się zachować obcując z kulturą inną niż nasza rodzima. Izabela Nowek pokazuje nam również jak wygląda międzykulturowy dialog polsko-albański, nie tylko z perspektywy turystycznej czy współpracowniczej, ale również małżeńskiej, bo podczas lektury niejednokrotnie dowiadujemy się z doświadczeń autorki jak wygląda związek z Albańczykiem.
Czas Albanii? – Podsumowanie
Z roku na rok, Albania staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem wakacyjnym. W Polsce również odnotować można wzrastające zainteresowanie Albanią. Książka Izabeli Nowek spada nam zatem z nieba oferując zapoznanie się z krainą czarnego orła w przyjemny i prosty sposób. Być może popularność Albanii wśród turystów, pociągnie za sobą zwiększenia zainteresowania nią w kręgu osób, które jeszcze nie myślały o podróży do tej intrygującej krainy. W tym pomóc może oczywiście „Albania. W szponach czarnego orła”. Jak już wspomniałem wcześniej, książka ta nie jest napisana tylko dla zapalonych podróżników, ale stanowi istne kompendium wiedzy, która przydać się może wielu osobom, pałającymi się przeróżnymi zajęciami. Osobiście dodam, że mnie Albania Izabeli Nowek urzekła, co poskutkowało zwiększoną chęcią pozyskiwania wiedzy na temat tego kraju.
„Albania. W szponach czarnego orła” – informacje:
Autorka: Izabela Nowek
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Rok wydania: 2022
Liczba stron: 332
Oprawa: Twarda
ISBN: 9788367324939
Recenzja i zdjęcia: Łukasz Wojno
Artykuł został napisany w ramach Akademii Dziennikarstwa Obywatelskiego w Kulturze
Check out our other articles in english i українська!
Przeczytaj również: „Belladonna” Adalyn Grace – recenzja serii
Przeczytaj również: Upadek Númenoru – tolkienowska opowieść o zatopionym królestwie
Przeczytaj również: “Gruby” – recenzja książki. Chuda opowieść o grubych problemach
Przeczytaj również: Randka Undergroundowa: Nowe spojrzenie na przestrzeń kulturalną Białegostoku
Przeczytaj również: Nowe oblicze slashera – gatunkowa dekonstrukcja i społeczne zaangażowanie
Przeczytaj również: Kos – recenzja. To nie jest film o Kościuszce