Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2021/09/Fotoram.io_Easy-Resize.com_.jpg
    [1] => 640
    [2] => 640
    [3] => 
)
        

Young adult to gatunek literacki, który kierowany jest głównie do młodzieży. Książki z tego gatunku poruszają ważne dla nastolatków tematy, jednocześnie będąc odskocznią od szarej codzienności. W naszym zestawieniu przedstawiamy pięć propozycji książkowych dla młodzieży.

Szukając Alaski
“Szukając Alaski”, John Green, Bukowy Las 2019, fot. mat. prasowe

„Szukając Alaski” John Green

Choć John Green najbardziej kojarzony jest z hitowej powieści „Gwiazd naszych wina” (która doczekała się również ekranizacji), to warto sięgnąć po inne pozycje tego autora. „Szukając Alaski” to debiut Greena, który krytycy porównują do „Buszującego w zbożu” J. D. Salingera.

Miles Halter jest nastolatkiem, który ma w życiu jeden cel – odnaleźć Wielkie Być Może, najintensywniejsze i najbardziej prawdziwe doświadczenie rzeczywistości. Jego największą pasją jest zapamiętywanie ostatnich słów znanych ludzi. W nowej szkole poznaje Alaskę Young, tajemniczą buntowniczkę i posiadaczkę ogromnej ilości książek. Miles dołącza do paczki Alaski i wraz z resztą przyjaciół, zaznaje młodzieńczego życia.

Forma książki jest bardzo ciekawa. Choć zazwyczaj moment kulminacyjny przychodzi znienacka, tutaj doskonale wiemy, kiedy się pojawi. Rozdziały podzielone są na te „PRZED” i „PO, jednocześnie licząc dokładnie dni. Do końca jednak nie wiemy, na co czekamy. „Szukając Alaski” to historia poruszająca wiele ważnych problemów, z którymi muszą poradzić sobie bohaterowie. Próbują oni odpowiedzieć na egzystencjalne pytania i sprostać wielu trudnościom.

Na podstawie książki powstał także serial o tym samym tytule, który można obejrzeć na platformie streamingowej HBO GO. W rolę tytułowej Alaski wcieliła się Kristine Froseth, a w Milesa – Charlie Plummer.

“Prawie jak gwiazda rocka”, Matthew Quick, Otwarte, fot. mat. prasowe

„Prawie jak gwiazda rocka” Matthew Quick

„Prawie jak gwiazda rocka” to powieść młodzieżowa Matthew Quicka, autora znanego dzięki bestsellerowemu „Pamiętnikowi pozytywnego myślenia”. Polecamy również zapoznać się z inną książką tego autora, ponieważ ta pozycja to gwarancja dobrego humoru i nadziei na lepsze jutro.

Amber Appleton to nastolatka, która mieszka z mamą i psem w szkolnym autobusie. Choć jej życie nie jest łatwe, ona wręcz tryska optymizmem. Wszędzie jej pełno. Uczy języka angielskiego Chrystusowe Diwy z Korei, odwiedza dom seniorów i należy do Federacji Fantastycznych Fanatyków Franksa.

Jest prawie jak gwiazda rocka, więc nikogo nie powinien dziwić fakt, że ludzie uwielbiają Amber i to jak zaraża wszystkich pozytywną energią. Jednak w pewnym momencie w jej życiu zdarzy się tragedia, po której dziewczyna będzie musiała ponownie znaleźć sens życia i powód do uśmiechu.

„Prawie jak gwiazda rocka” to kolejna powieść, która doczekała się ekranizacji. Tym razem filmową adaptację można obejrzeć na platformie streamingowej Netflix, a główną rolę zagrała Auli’i Cravalho.

Szukając Alaski
„Nasz ostatni dzień”, Adam Silvera, We need YA, fot. mat. prasowe

„Nasz ostatni dzień” Adam Silvera

Adam Silvera to autor znany ze wzruszających i chwytających za serce, powieści.

Jest piąty września, krótko po północy. Mateo Torrez i Rufus Emeterio otrzymują wiadomość telefoniczną. To właśnie ten dzień jest ich ostatnim. Nie wiedzą, o której umrą ani w jaki sposób.

Z różnych powodów każdy szuka nowej bratniej duszy na czas swojego Dnia Ostatecznego. Na szczęście istnieje specjalna aplikacja, która pozwala odnaleźć „ostatniego przyjaciela” – osobę, która również przeżywa swój ostatni dzień. Dzięki niej Rufus i Mateo spotykają się, aby odbyć swoją ostatnią przygodę. Czy da się przeżyć całe życie w jeden dzień? A może da się oszukać śmierć?

„Nasz ostatni dzień” to książka, w której poniekąd znamy zakończenie. Nie znaczy to jednak, że książka nie jest ciekawa. Wręcz przeciwnie, to piękna opowieść, pełna nadziei, miłości i marzeń. Niesie też przesłanie, że oprócz dbania o innych, należy również zadbać o siebie. Czas, który nam zostaje należy wykorzystać na czerpanie z życia tego, co najlepsze.

Szukając Alaski
„Stowarzyszenie Srok. Jedna to smutek…” Amy McCulloch i Zoe Sugg, Świat książki, fot. mat. prasowe

„Stowarzyszenie Srok. Jedna to smutek…” Amy McCulloch i Zoe Sugg

Amy McCulloch oraz Zoe Sugg (znana również jako Zoella) stworzyły tajemniczą i mroczną historię osadzoną w elitarnej szkole z internatem. Pełno w niej intryg i skrywanych sekretów.

Na jednej z imprez ginie uczennica, a policja uznaje to za nieszczęśliwy wypadek. Nie wszyscy jednak w to wierzą. W internecie pojawia się podcast, który staje się głównym tematem społeczności szkolnej. Padają w nim słowa: „Wiem, kto zabił Lolę”.

Audrey Wagner jest nowa w Illumen Hall i nie czuje się w tu dobrze. Dodatkowo ma wrażenie, że wszyscy w szkole czegoś boją i mają dziwną obsesję na punkcie srok. Ivy Moore-Zhang to jej całkowite przeciwieństwo. Uwielbia ekskluzywną szkołę i traktuje ją jak drugi dom. Ma wyznaczone cele i nie potrzebuje teraz żadnej współlokatorki, a szczególnie takiej, jaką jest Audrey.

Jednak mimo to, łączą siły i wspólnie próbują odkryć, kto stoi za tajemniczym podcastem. Czy śmierć Loli była jednorazowym incydentem, a może to dopiero początek czegoś większego… i strasznego?

Szukając Alaski
„Wiem, że to ty”, Sue Wallman, Books4YA, fot. mat. prasowe

„Wiem, że to ty” Sue Wallman

Sue Wallman, autorka m.in. „Kłamstwa minionego lata” czy „Zobacz, jak oni kłamią”, stworzyła wspaniały thriller młodzieżowy. „Wiem, że to ty” to książka, od której trudno się oderwać.

Narratorką i zarazem główną bohaterką książki jest Ruby. Mając cztery lata, przyczyniła się do śmierci pewnego dziecka. Gdy jako nastolatka zmienia szkołę, od samego początku nie ma łatwo. Ktoś wie o jej przeszłości, o której chciałaby zapomnieć.

Kartkę z napisem „Wiem, że to ty”, Ruby znajduje już w pierwszy dzień w nowej szkole. Jednak mroczne tajemnice to nie wszystko. W szkole zaczynają ginąć uczniowie. Kim jest zabójca? Przypuszczenia szybko padają na nową uczennicę. W końcu już kiedyś kogoś zabiła, to czemu nie miałaby tego zrobić kolejny raz.

Ruby wie, że ktoś chce ją wrobić. Nie wie jednak dlaczego. Za wszelką cenę próbuje znaleźć sprawcę, ale kolejne morderstwa jej tego nie ułatwiają. „Wiem, że to ty” będzie bardzo dobrą pozycją dla osób, które lubią nieco straszniejsze klimaty, jednocześnie osadzone w zwykłej szkole, w której mógłby znaleźć się każdy.

Książki dla młodzieży, choć już z nazwy określają grupę docelową, nie są przeznaczone tylko dla nastolatków. To często bardzo wartościowe książki, niosące przesłanie, a jednocześnie zapewniające dobrą rozrywkę. Nasze propozycje dostarczą czytelnikom niesamowitych wrażeń. Mimo iż część z nich doczekała się ekranizacji, warto sięgnąć najpierw po pierwowzór.

Natalia Zoń – studentka Kultur Mediów. Miłośniczka teatru, a szczególnie musicali. Pasjonatka książek i dobrej muzyki.

Spodobał Ci się nasz artykuł?

🟧 Przeczytaj również: “Pan Lodowego Ogrodu” – tęsknota za obcym światem
🟧 Przeczytaj również: TOP 10 polskich pisarek, które musisz znać!
🟧 Przeczytaj również: Tomasz Kozioł: Powiew świeżości w polskiej literaturze grozy – recenzja „Dziewczyny, która klaszcze”

👉 Znajdź ciekawe wydarzenia kulturalne w naszej >>> wyszukiwarce imprez <<<

Udostępnij:


2024 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content