Organizacja festiwalu w czasie, gdy w Ukrainie trwa wojna, dramatyczna sytuacja uchodźców na granicy z Białorusią nie ma końca, a na świecie szaleje coraz większy kryzys, jest sporym wyzwaniem. To naturalne, że nasze myśli bywają zajęte czymś innym niż kino, filmy, selekcje konkursowe i że z coraz większą niepewnością patrzymy w przyszłość. Jesteśmy jednak przekonani, że w chwili, gdy wiele rzeczy naprawdę nie zależy od nas, warto i trzeba robić to, co kochamy i umiemy najlepiej.
ŻUBROFFKA jest przecież nie tylko festiwalem filmowym, ale także miejscem inspirujących spotkań, rozmów i refleksji, a kontaktów z otwartymi i życzliwymi ludźmi potrzebujemy teraz bardziej niż kiedykolwiek. Warto choć na krótko zapomnieć o troskach i tak jak żubry zgromadzić się w stado, bo wiadomo, że w stadzie łatwiej przetrwać nie tylko srogą zimę, ale także każdy trudny czas. Uznaliśmy też, że najlepszą filozofią na obecne czasy będzie słowiańskie „jakoś to będzie”, które brytyjska BBC trafnie przełożyła na angielski jako “ya-kosh toe ben-jay”!
Do stworzenia głównego projektu graficznego tegorocznego festiwalu zaprosiliśmy wielokrotnie nagradzanego na całym świecie utalentowanego animatora Tomasza Popakula! Identyfikację wizualną w oparciu o jego koncepcję stworzyła graficzka Izabela Sroka. Tomek, zainspirowany wierszem Carla Sandburga Grass (Trawa), twórczo rozwinął naszą ideę, pisząc o tym tak: Ten wiersz nie ma wydźwięku totalnie optymistycznego, jednak miałem wizję, że kiedyś, na zgliszczach czołgów wyrośnie mech, a wokół będą bawić się dzieci i żyć zwierzęta. I choć wydaje się to teraz niewyobrażalne, mroczny czas się skończy, a do głosu dojdą witalne siły wyobraźni i natury. Coś, co jest niezwyciężone i piękne, i co dodaje chyba nam wszystkim otuchy w ciężkich chwilach. Krajobraz puszczy jest też moim wspomnieniem z bycia wolontariuszem na granicy polsko-białoruskiej, gdzie natura była zarówno sceną ukojenia, jak i niebezpieczeństwa.
Nie wiemy, czy w grudniu w Białymstoku będzie tak lubiana przez gości festiwalu baśniowa zima, ale wiemy, że tym razem ŻUBROFFKA również spróbuje dać nam szansę na przeżycie czegoś wyjątkowego oraz że wspólnie jesteśmy w stanie wiele przetrwać i osiągnąć. Zapraszamy więc na kolejną edycję naszego festiwalu!
Jaki w tym roku przygotowaliśmy program?
Nieoczywiste synergie w czasie i przestrzeni ŻUBROFFKA kocha najbardziej, więc już tradycyjnie podczas otwarcia festiwalu zaserwuje widzom filmowo-muzyczną ucztę: Nathan Fake, brytyjski artysta z pogranicza elektro i techno ambientu zilustruje na żywo Kobietę znikąd, arcydzieło francuskiego impresjonizmu filmowego! Film zostanie zaprezentowany dzięki współpracy z ©Les Documents cinématographiques / La Cinémathèque française.
Pierwszego dnia Festiwalu zostanie także otwarta wystawa Kurz wybitnego dokumentalisty Mariusza Foreckiego. Będą to fotografie wykonane przez autora w krajach Związku Radzieckiego – przed jego rozpadem, w trakcie tego procesu i po. Z kurzu, powstałego po upadku ZSRR, wyłoniło się nowe imperium, imperium zła zagrażające ideom humanizmu i prawom człowieka. Po wernisażu wystawy odbędzie się spotkanie z autorem, na które serdecznie zapraszamy.
O nagrody w dziewięciu konkursach ŻUBROFFKI powalczą 122 filmy wyłonione z ponad 4500 zgłoszeń z całego świata. Do zdobycia jest Grand Prix festiwalu oraz nagrody w konkursach polskich (Fabuła.pl, Animacja.pl, Dokument.pl), międzynarodowych (Okno na Wschód, Cały ten Świat) i konkursach o formule otwartej dla wszystkich twórców (Kids, Music video, Na skraju i – nowość! – Midnight shorts).
Krótkie metraże w trzech konkursach polskich i dwóch międzynarodowych oceni międzynarodowe Jury Główne 16. MFFK ZUBROFFKA: Nadja Andrasev (węgierska animatorka, nagrodzona m.in. na Cinéfondation Selection w Cannes i SXSW), Sameh Alaa (egipski reżyser, nagrodzony Złotą Palmą w Konkursie Filmów Krótkometrażowych Festiwalu w Cannes) oraz Michał Marczak (polski reżyser i scenarzysta, wielokrotnie nagradzany m.in. na festiwalu Sundance). Oprócz Grand Prix festiwalu oraz nagród i wyróżnień w każdym z konkursów, Jury przyzna również nagrody specjalne za najlepszą: Animację, Dokument, Fabułę, Zdjęcia oraz Muzykę.
Filmy z pogranicza eksperymentu oraz wideoartu oceni Jury konkursu Na Skraju: Ewa Szabłowska (polska kuratorka i krytyczka, dyrektorka artystyczna MFF Nowe Horyzonty), Peter Cerovšek (słoweński reżyser, scenarzysta, krytyk, kurator filmowy i dyrektor Festiwalu Filmów Krótkometrażowych FeKK Ljubljana) i Teresa Vieira (portugalska krytyczka filmowa i dziennikarka, dyrektorka artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Filmowego BEAST).
Swoje nagrody przyznają także: Młode Jury pod przewodnictwem Marcina Radomskiego autora popularnego kanału KINOrozmowa na YouTube, jury dziennikarzy polskich: Kuba Armata, Typowy Jędrzej – student filmoznawstwa i Bartek Przybyszewski, a także jury dziennikarzy zagranicznych: Elena Rubashevska (Ukraina), Jana Bébarová (Czechy) i Petra Meterc (Słowenia).
Widzowie ŻUBROFFKI także będą oceniać filmy. Najmłodsi – w konkursie Kids, zaś dorośli w konkursach Music video i Midnight shorts. Festiwalowa publiczność przyzna jak co roku własną nagrodę – Dzikiego Żubra, której sponsorem jest firma DrTusz.
W tym roku widzowie ŻUBROFFKI zobaczą filmowe sety Stany graniczne oraz Niewyczerpany wic/dz. Motor humoru w najnowszych filmach krótkometrażowych, wezmą udział w trzech śniadaniach filmowych (bułgarskim, hiszpańskim i podlaskim), obejrzą filmy festiwalowego jury, będą też mieli okazję poświętować 25-lecie Platige Image, najsłynniejszego polskiego studia produkcyjnego i postprodukcyjnego, którego współzałożycielem jest białostoczanin Jarosław Sawko, a największą gwiazdą inny białostoczanin – nominowany do Oscara za „Katedrę” Tomasz Bagiński. Podczas pokazów przewidywane są także rozmowy z twórcami i panele dyskusyjne.
ŻUBROFFKA to także energetyczne wydarzenia muzyczne! Po konkursowym pokazie wideoklipów zacznie się tropikalne taneczne afterparty z założycielami wytwórni Brutality Garden. Z kolei podczas kolejnej odsłony imprezy ŻUBROFFKA goes TECHNO w Famie pojawi się berliński duet producencki Kalte Liebe live, mieszkanka Berlina, rezydentka poznańskiego Projekt LABu i członkini paryskiej załogi RAW – Melania . oraz przedstawiciele lokalnej sceny Rawmance i Klimaszewski aka 997. Sobotni wieczór upłynie pod znakiem ożywczego miksu natury, emocji, tradycji i mowy wielokulturowego Podlasia ze współczesnym żargonem samplowanych dźwięków, a okazją do tego stanie się premierowa płyta SAD czołowej polskiej artystki folkowej Karoliny Cichej i producenta Sw@dy. O muzyczną metafizykę krańca świata zadbają też przedstawiciele warszawskiego Laboratorio Tropical Crew – Cosaco Polaco aka Kuba Kozak i Eylau.
Znakiem firmowym ŻUBROFFKI są także warsztaty filmowe i powstałe podczas nich realizacje! W tym roku dzieciom proponujemy warsztaty Mój zwierzęcy przyjaciel, podczas których pod kierunkiem Agnieszki Waszczeniuk stworzą animowane opowieści o przygodach swoich pupilów. Z kolei młodzież, w ramach warsztatów Podczas produkcji nie ucierpiał żaden posiłek, pochyli się nad globalnym problemem marnowania żywności i pod kierunkiem Marianny Rudakovej stworzy film promujący dobre nawyki w tym temacie. Dodatkowo członkowie Młodego Jury wezmą udział w warsztacie Sztuka wywiadu. KINOrozmowa na YouTube z Marcinem Radomskim.
Serdecznie zapraszamy!
Program Festiwalu
BIAŁYSTOK
7 grudnia 2022 (środa)
godz. 9:00 Kino Forum, ul. Legionowa 5
Konkurs: Kids 12+ cz. II (62’)
godz. 15:00 Uniwersyteckie Centrum Kultury / UwB, ul. Ciołkowskiego 1N
Pokaz Stany graniczne + panel dyskusyjny (60’)
godz. 16:15 Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11
Konkurs Animacja.pl (109’), 16+
godz. 17:00 Kino Forum, ul. Legionowa 5
Konkurs Cały ten Świat cz. I (86’), 16+
godz. 18:30 Foyer Forum, ul. Legionowa 5
Wernisaż wystawy Mariusz Forecki: KURZ
godz. 18:30 Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11
Konkurs Dokument.pl (101’), 16+
godz. 19:00 Klub FAMA, ul. Legionowa 5
Spotkanie wokół wystawy i albumu KURZ Mariusz Foreckiego
godz. 20:15 Kino Forum, ul. Legionowa 5, bilet: 30 zł / 40 zł
Otwarcie Festiwalu: film Kobieta znikąd (Louis Delluc, 1922, 61’) + Nathan Fake live (UK)
godz. 22:30 Zmiana Klimatu, ul. Warszawska 6
Konkurs Midnight Shorts (162’), 18+, bilet: 12 zł
8 grudnia 2022 (czwartek)
godz. 9:00 Kino Forum, ul. Legionowa 5
Konkurs Kids 10+ (53’)
godz. 11:30 Kino Forum, ul. Legionowa 5
Konkurs Kids 12+ cz. I (55’)
godz. 17.00 Kino Forum, ul. Legionowa 5
Konkurs Okno na Wschód cz. II (93’), 16+
godz. 17:15 Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11
Konkurs Fabuła.pl (106’), 16+
godz.18:00 Galeria Arsenał – elektrownia, ul. Elektryczna 13 (od ul. Świętojańskiej)
Konkurs Na skraju – eksperyment i wideo-art (129’), 16+
godz. 19:30 Kino Forum, ul. Legionowa 5
Konkurs Cały ten Świat cz. II (98’), 16+
godz. 20:00 Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11
Konkurs Cały ten Świat cz. III (86’), 16+
godz. 22:00 Klub FAMA, ul. Legionowa 5, bilet: 15 zł
Konkurs Music video (59’), 18+
Afterparty: Noc z Brutality Garden
9 grudnia 2022 (piątek)
godz. 11.30 Kino Forum, ul. Legionowa 5
Konkurs: Kids 15+ (80’)
godz. 13:00 Klub FAMA, ul. Legionowa 5, bilet: 12 zł
Podlaskie Śniadanie Filmowe (74’), 16+
godz. 17:15 Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11
Konkurs Okno na Wschód cz. I (118’), 16+
godz. 17:30 Kino Forum, ul. Legionowa 5
Konkurs Fabuła.pl (106’), 16+
godz. 18:00 Zmiana Klimatu, ul. Warszawska 6
Pokaz Niewyczerpany wic/dz. Motor humoru w najnowszych filmach krótkometrażowych (75’) + panel dyskusyjny, 16+
godz. 20:15 Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11
Konkurs Cały ten Świat cz. I (86’), 16+
godz. 20:30 Kino Forum, ul. Legionowa 5
Konkurs Animacja.pl (109’), 16+
godz. 23:00 Klub FAMA, ul. Legionowa 5, bilet: 20 zł / 30 zł
Koncert ŻUBROFFKA goes TECHNO: Kalte Liebe live / Melania . / Rawmance3000 / Klimaszewski aka 997
10 grudnia 2022 (sobota)
godz. 10:30 Kino Forum, ul. Legionowa 5
Konkurs Kids 6 cz. I + (62’) + warsztaty
godz. 13:00 Klub FAMA, ul. Legionowa 5, bilet: 12 zł
Hiszpańskie Śniadanie Filmowe (78’), 16+
godz. 15:00 Kino Forum, ul. Legionowa 5
Konkurs Cały ten Świat cz. III (86’), 16+
godz. 15:30 Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11
Pokaz Stany graniczne (82’), 16+
godz. 17:15 Kino Forum, ul. Legionowa 5
Konkurs Dokument.pl (101’), 16+
godz. 17:30 Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11
Konkurs Okno na Wschód cz. II (93’), 16+
godz. 19:45 Kino Forum, ul. Legionowa 5
Konkurs Okno na Wschód cz. I (118’), 16+
godz. 20:00 Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11
Konkurs Cały ten Świat cz. II (98’), 16+
godz. 22:30 Klub FAMA, ul. Legionowa 5, bilet: 20 zł / 30 zł
Koncert Karolina Cicha & Sw@Da / Laboratorio Tropical Crew / Sw@Da Dj set
11 grudnia 2022 (niedziela)
godz. 10:30 Kino Forum, ul. Legionowa 5
Konkurs Kids 6+ cz. II (64’) + warsztaty
godz. 12:00 Klub FAMA, ul. Legionowa 5, bilet: 12 zł
Bułgarskie Śniadanie Filmowe (85’), 16+
godz. 14:30 Kino Forum, ul. Legionowa 5
Pokaz Filmy członków Jury + Q&A (90’), 16+
godz. 16:15 Kino Forum, ul. Legionowa 5
Pokaz 25 lat Platige image + Jarek Sawko Q&A (90’), 16+
godz. 19:15 Kino Forum, ul. Legionowa 5
Uroczyste ogłoszenie wyników Festiwalu + pokaz nagrodzonych filmów,16+
PODLASIE
7 grudnia
godz. 18:30 Augustów / Sala widowiskowa MDK, Rynek Zygmunta Augusta 9
Pokaz Krótko! Nie tylko filmowe oblicza Hiszpanii (78’), 16+
8 grudnia 2022
godz. 18:00 Łomża / Galeria pod Arkadami, Stary Rynek
Pokaz Stany graniczne (82’), 16+
godz. 18:00 Sokółka / Sokólski Ośrodek Kultury, Plac Kościuszki 24
Pokaz Nowe Kino Bułgarskie (85’), 16+
godz. 18:00 Bielsk Podlaski / Bielski Dom Kultury, ul. 3 Maja 2
Pokaz Motor humoru w najnowszych filmach krótkometrażowych (75’), 16+
Na wszystkie filmowe pokazy (poza inauguracją festiwalu, konkursami Midnight Shorts i Music Video oraz koncertami i śniadaniami filmowymi) – wstęp wolny!
Napisy w języku polskim!
Bilety – do kupienia w kasie kina Forum (ul. Legionowa 5), kasie BOK/CLZ (ul. Warszawska 19) i na stronie bilety.bok.bialystok.pl
FESTIWAL ZREALIZOWANY Z DOTACJI MIASTA BIAŁEGOSTOKU
Organizator: BIAŁOSTOCKI OŚRODEK KULTURY – DKF „GAG”
www.zubroffka.pl
www.bok.bialystok.pl
www.facebook.com/zubroffka
Oprac.: Dziennikarz obywatelski
Zobacz nasze inne artykuły!
Przeczytaj również: “Wielka woda” – recenzja hitu Netflixa!
Przeczytaj również: Johnny – film o księdzu Kaczkowskim. Warto oglądać?
Przeczytaj również: Krzesimir Dębski – życie i twórczość. Muzyczny wirtuoz, człowiek renesansu
Przeczytaj również: “Królowa” – odważny polski serial Netflixa!
Przeczytaj również: TOP 5 polskich artystów! Poznaj wschodzące gwiazdy muzyki
Znajdź ciekawe wydarzenia w naszej