W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej 14 czerwca odbyła się konferencja prasowa organizatorów „XIII Dnia Tradycji Rzeczypospolitej”. Na tle malowniczych domków oraz w towarzystwie przedstawicieli Podlaskiej Chorągwi Husarskiej, prezes Fundacji Obowiązek Polski i dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej oraz inni współorganizatorzy przybliżyli szczegóły zbliżającego się widowiska.
Zawody husarskie, staropolska gra konna Kaptywusz, pokazy, rekonstrukcja Bitwy pod Hodowem z 1694 r. – nazywanej Sarmackimi Termopilami to najważniejsze elementy XIII Dnia Tradycji Rzeczypospolitej, imprezy, która w najbliższą sobotę 17.06. odbywać się będzie na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej koło Białegostoku. Od godziny 14:30 zaplanowany jest pokaz Kaptywusza, później od 15:00 będzie widowisko kulturalno – edukacyjne dla dzieci i dorosłych składające się z szeregu tematycznych pokazów, natomiast od 17:00 będzie trwał V Turniej Husarski im. Mikołaja Branickiego i o 18:30 na arenie pojawią się rekonstruktorzy w celu odtworzenia Bitwy pod Hodowem.
„Chciałbym szczególnie zaakcentować to wyjątkowe wydarzenie ze względu na dużą ilość koni, naprawdę tym się możemy szczycić. (…) Jedni z najlepszych husarzy w Polsce przyjadą właśnie tutaj w gościnne progi naszego Skansenu i będą walczyli o miano najlepszego w turnieju podlaskim im. Stefana Branickiego” – powiedział pan Dariusz Wasilewski z Fundacji Obowiązek Polski. Poinformował również, że impreza zakończy się Bitwą pod Hodowem. Rekonstrukcja bitwy odbywa się przy wsparciu partnerów w postaci Fundacji PZU, firm Enea Ciepło, Lotto oraz Lasów Państwowych, a także Fundacja Orlen i Województwo Podlaskie wspierają jedną z części imprezy – V Turniej Husarski im. S.M. Branickiego w ramach Polskiej Ligi Husarskiej.
„Postaramy się aby ten dzień Państwo z rodzinami spędzili jak najmilej w otoczeniu pięknej przyrody i zwierząt.” – poinformowała dyrektor PMKL pani Katarzyna Ancipiuk – „Czekamy i zapraszamy, bo na pewno będzie bardzo dużo atrakcji, będzie dużo się działo, i możemy wspólnie razem spędzić ciekawie i atrakcyjnie ten czas” – podkreśliła. Zaplanowano również dodatkowe, całodzienne, atrakcje jak stoiska wystawców z rękodziełem i specjałami kulinarnymi, oprowadzanie po Skansenie, grę terenowa z harcerzami w warunkach leśnej aury, turniej ziemniaczany, zabawy na ludowo i wiele innych.
Na wydarzenie zaprosił też Michał Sanczenko, podlaski łucznik z Polskiego Stowarzyszenia Łucznictwa Konnego, które odpowiada za przeprowadzenie szeregu występów i pokazów otwierających wydarzenie. Rekonstruktorzy i sportowcy w barwny i ciekawy sposób przedstawią wydarzenia z historii Polski, kunszt władania bronią, jazdę konną Pocztu Dam Husarskich, musztrę polskiej piechoty oraz sprawność łuczników konnych. Tą część wydarzenia, jak poinformowano, dofinansowano z ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura Interwencje Edycja 2023.
Wydarzenie odbywa się w ramach Obchodów 340 rocznicy Bitwy pod Wiedniem. Organizatorami wydarzenia są: Fundacja Obowiązek Polski, Polskie Stowarzyszenie Łucznictwa Konnego ze współpracą Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Patronatem Honorowym objęli wydarzenie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Podlaskiego, Wojewoda Podlaski oraz Burmistrz Wasilkowa.
Przeczytaj również: Michał Gołkowski – wywiad z pisarzem
Przeczytaj również: Puste niebo Radek Rak – opinia
Przeczytaj również: Prawdziwe hity na Dzień Dziecka!
Przeczytaj również: Polskie autorki literatury dziecięcej
Przeczytaj również: Kopernik. Centrum Wszechświata – recenzja edukacyjnego komiksu
Przeczytaj również: Bajki (nie) tylko dla dzieci – propozycje na Dzień Dziecka