Co obrazy mają wspólnego z ograniczaniem śladu węglowego? Jak sztuka wizualna podejmuje dyskusję w wartkich społecznie i politycznie tematach?
Wystawa ESG Art jest wystawą zbiorową prezentowaną obecnie w przestrzeni Galerii DNA przy ulicy generała Romualda Traugutta 78 we Wrocławiu. Jest to już druga wystawa od czasu, kiedy Galeria DNA znalazła swoją nową siedzibę w tej lokalizacji.
ESG Art to innowacyjna wystawa malarstwa, która eksploruje temat Environmental, Social, Governance, ukazując, w jaki sposób sztuka może odzwierciedlać i angażować się w kwestie zrównoważonego rozwoju. Artystyczne interpretacje zagadnień środowiskowych oraz społecznych będą prezentowane poprzez różnorodne style i techniki malarskie – od abstrakcji po realizm
opis wystawy, z jakim możemy się zapoznać wchodząc do Galerii
Wernisaż wystawy odbył się w piątek 10 maja i od tego czasu wystawa jest dostępna dla oglądających bezpłatnie w godzinach otwarcia Galerii.
Sam wernisaż był okazją do spotkania z autorami prezentowanych prac oraz dowiedzenia się co nieco na temat ich indywidualnego podejścia do zagadnienia poruszanego przez prezentowane obrazy. Niektórzy spośród artystów chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami, uchylali rąbka tajemnicy przybliżając gościom proces twórczy. Inni woleli, by prace broniły się same.
Część z artystów których dzieła prezentowane są obecnie w ramach wystawy to malarze wrocławscy, nierzadko związani z Akademią Sztuk Pięknych imienia Jerzego Gepperta – Piotr Saul, Martyna Merkel czy Aleksander Łęski. Warto wspomnieć tu również choć niektóre nazwiska malarzy pochodzących spoza Wrocławia, których prace możemy oglądać. Są to między innymi: Łozowski Krzysztof, Zieliński Maciej, Painta Marcin, Jankiewicz Łukasz, Justyna Koziczak, Krzysztof Polaczenko.
Koniki, rybki i woda
Temat wystawy choć bardzo aktualny, nie jest łatwy do ujęcia i prezentacji za pomocą sztuki wizualnej. W pracach większości artystów daje się dostrzec, że skupiali się oni głównie wokół pierwszego ,,członu” zagadnienia, mianowicie – environment, czyli środowiska. Widzimy wiele inspiracji tematyką ekologiczną na obrazach Irniny Baranovej – ,,To, co nie istnieje, istnieje” oraz ,,Drzewo życia “ lub Emilii Kamińskiej – ,,Korony drzew”. Pojawiają się motywy roślinne oraz nawiązujące do lasu i drzew. W pracach Krzysztofa Łozowskiego i Wita Bogusławskiego widzimy wodę, w obu przypadkach w nieoczywistym, abstrakcyjnym ujęciu. Wiele prac przedstawia nam treści zaczerpnięte z natury prezentowane jednak za pomocą technik wymagających od nas pewnej refleksji nad odnalezieniem koneksji pomiędzy tematem wystawy, tytułem pracy, a podziwianym dziełem.
Burning man
Na niewielu obrazach znajdziemy ,,faktycznego” człowieka jako nawiązanie do społecznej – social, strony eksplorowania tematu wystawy. Uwagę tutaj przykuwa więc w szczególności praca Krzysztofa Polaczenko ,,Korzenny” prezentując nam na pierwszym planie człekokształtną postać niejako spalającą się na oczach widza. Praca ta w jakiś sposób koreluje z przedstawioną przez Justynę Koziczak twarzą kobiety spalającą się lub może tlącą jakimś wewnętrznym żarem. Dzieła te są do siebie zbliżone stylem, zastosowanymi technikami wykonania oraz doborem barw.
Niełatwy temat
Trudno jest pośród prac prezentowanych na wystawie znaleźć jednoznaczne odniesienie do ostatniej części podtytułu wystawy mianowicie, zarządzanie – governance. Mieszkająca i tworząca we Wrocławiu artystka Katarzyna Polic – Patkowska posiada w swym artystycznym dorobku cały cykl prac pod tytułem ,,Złoty środek”. Siódmy obraz z tej serii możemy zobaczyć na właśnie na wystawie ESG Art. Równe, geometryczne kształty wymalowane za pomocą żywych kolorów otaczają tytułowy złoty środek umieszczony w centralnej części pracy. W swoich poszukiwaniach złotego środka Katarzyna Patkowska inspiruje się nie tylko kompozycja czy geometrią, ale również życiem codziennym oraz funkcjonowaniem otaczającej nas rzeczywistości.
Czegoś brak
Wystawa prezentuje nam blisko pięćdziesiąt obrazów autorstwa kilkudziesięciu artystów, posługujących się rozmaitymi technikami, warsztatem oraz formatami prac. Wiele z nich przykuwa uwagę, jest jednak ale. Znaczna większość prac dotyka tematu prezentowanej wystawy w sposób raczej luźny, pozostawiający wiele miejsca na interpretację. Dominują motywy roślinne i zwierzęce, w oczywisty sposób nawiązujące do kwestii ekologii, jednak człowiek oraz zagadnienie zrównoważonego zarządzania, są niejako pomijane. Można mieć zatem wątpliwości czy dobór prac dźwiga i wyczerpuje temat wystawy. Mimo wszystko ESG Art to przyjemna ekspozycja składająca się z różnorodnych prac, mogących zaspokoić nawet bardzo rozbieżne gusta estetyczne odwiedzających.
Relacja i zdjęcia: Bartosz Pogoń
Artykuł został napisany w ramach Akademii Dziennikarstwa Obywatelskiego w Kulturze
Spodobał Ci się nasz artykuł?
Przeczytaj również: Rebecca F. Kuang „Yellowface” – recenzja. Trupy rynku wydawniczego
Przeczytaj również: Louis de Funès – o tym, kogo wszyscy znają, choć nigdy nie poznali…
Przeczytaj również: Rzeki Londynu – recenzja
Przeczytaj również: Ciężar skóry – recenzja książki/span>
Przeczytaj również: Konsul – recenzja książki. Stanisław Dąbrowa-Laskowski wspomnienia ze służby
Przeczytaj również: Jadwiga Smosarska – najjaśniejsza z gwiazd międzywojnia
Przeczytaj również: Fallout, Fallout nigdy się nie zmienia – recenzja serialu Fallout Amazon Prime