STANY OSOBNE

„Stany osobne” to projekt artystyczny i edukacyjny, którego główną częścią jest wystawa polsko-ukraińskiego tandemu fotografów Artistic Punks – Julii i Freda Abramovów, prezentowana w Muzeum Pana Tadeusza od 7 maja do 22 sierpnia 2021. Ekspozycja stanowi próbę unaocznienia stanu, w jakim znajduje się osoba doświadczająca kryzysu psychicznego.

● wstęp w ramach biletu do muzeum
● bezpłatne oprowadzania dla grup do 6 osób po wcześniejszej rezerwacji mailowej: info@ossolineum.pl

Jak mówi współautorka zdjęć Julia Abramova: „Chcemy symbolicznie umieścić widza w pamięci i podświadomości innej osoby. W głowie bohatera wystawy widz zobaczy fragmenty wspomnień, historii i opowieści ludzi, którzy go otaczają. A to pomoże mu wczuć się w sytuację cierpiącego człowieka”.

Kryzys z greckiego κρίσις „krisis” oznacza przełom, decydujący zwrot, walkę. Może pojawić się w sytuacjach nadzwyczajnych, zaskakujących, które ciężko kontrolować. Pandemia SARS-CoV-2 to przykład globalnego kryzysu, który zaowocował serią pomniejszych wstrząsów gospodarczych, politycznych, społecznych, a także wywarł znaczący wpływ na życie pojedynczych ludzi, w tym na ich zdrowie psychiczne. Psychologowie i psychiatrzy alarmują: zalew negatywnych informacji, niepewność co do przyszłości, utrata poczucia kontroli nad własnym życiem i przymusowa izolacja mogą skutkować kryzysem psychicznym.

Niezależnie od pandemii koronawirusa we współczesnej psychiatrii rozwija się świadomość tego, jak szkodliwa jest stygmatyzacja osób borykających się z trudnościami psychicznymi. Stąd postulat, aby mówić o kryzysach jako o czymś przejściowym, a nie o chorobach i zaburzeniach, sugerujących stałą dysfunkcję. W skrócie: osoba w kryzysie psychicznym to nie chory, pacjent czy wariat. Również sztuka może być narzędziem zmiany. Taki cel postawili przed sobą artyści odpowiedzialni za wystawę „Stany osobne”, która ma równocześnie oddziaływać na emocje, prowokować reakcje empatyczne i przekazywać rzeczowe informacje na temat zdrowia psychicznego.

Artyści

● Julia Abramova – członkini kreatywnego duetu Artistic Punks. Urodziła się w 1987 roku w Kazachstanie (Ust-Kamenogorsk), ale większość swojego życia mieszkała na południu Ukrainy.

● Fiodor Abramov – członek kreatywnego duetu Artistic Punks. Urodził się w 1990 roku w Mongolii (Ułan Bator), ale większość swojego życia mieszkał na południu Ukrainy.

„Ten projekt jest częścią nas, ponieważ z podobnymi problemami sami mieliśmy do czynienia”.

Współpraca

● Piotr Sokół-Flak – Obecnie Independent HR consultant, współtwórca agencji Nordvarg. Podstawy wiedzy z zakresu psychologii akademickiej nabywał w Instytucie Psychologii UWr; psychologii stosowanej we Wszechnicy UJ. Tu i teraz skoncentrowany na praktykach uważności i dobrostanu społecznego.

Wystawa jest skonstruowana w taki sposób, aby przeprowadzić widza poprzez wizualizacje najmroczniejszych stanów psychiki ku symbolicznemu odzyskaniu zdrowia. Przy wyjściu znajdzie on adresy placówek, telefony i namiary na specjalistów udzielających wsparcia w sytuacji kryzysu psychicznego.

Wskazówki Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM) sformułowane w sierpniu 2020 roku, dotyczące roli placówek kultury w czasie pandemii koronawirusa, zachęcają muzea do podejmowania działań promujących zdrowie psychiczne i wspierających lokalną społeczność. Wystawa „Stany osobne” jest odpowiedzią na ten postulat.

Partnerzy: MiserArt, Fundacja Homo Sacer
Patroni medialni: TVP Kultura, TVP3 Wrocław, Radio Wrocław, Radio RAM, Radio Wrocław Kultura

Udostępnij:

FacebookTwitter


2021 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.