dolnoslaskie
Odkrywki. Program obchodów 50. rocznicy Pleneru Ziemia Zgorzelecka ’71
⚪️🟢🟠🟤
Punktem wyjścia do stworzenia programu “Odkrywki” jest przypadająca w 2021 roku 50. rocznica jednego z ważniejszych wydarzeń w powojennej polskiej historii sztuki – Pleneru Ziemia Zgorzelecka 1971. W kolekcji Muzeum Współczesnego Wrocław znajduje się bogata dokumentacja fotograficzna dotycząca przebiegu tego wydarzenia, jak i poszczególnych realizacji artystów i artystek, wykonana przez Natalię Lach-Lachowicz.
Plener trwał niecały miesiąc, odbył się w pobliżu kopalni węgla brunatnego w Opolnie-Zdroju na Dolnym Śląsku i był pierwszym artystycznym plenerem w Polsce i prawdopodobnie na świecie, któremu już w nazwie towarzyszyła troska o naturę – przewodnie hasło brzmiało: “Nauka i sztuka w procesie ochrony naturalnego środowiska człowieka”. W Plenerze wzięło udział ponad czterdzieści osób, wśród nich znaleźli się wybitni artyści i artystki, badacze i badaczki, a nawet przedsiębiorcy.
Organizatorzy Pleneru Ziemia Zgorzelecka spodziewali się, że wydarzenie będzie miało swoją kontynuację w kolejnych latach, przy coraz ściślejszej współpracy z gospodarzami terenu, jednak nigdy nie wrócili do Opolna. Okazją do takiego powrotu po 50. latach jest program Odkrywki, który daje impuls, aby zastanowić się, jaką rolę w procesie ochrony naturalnego środowiska mogą współcześnie odegrać nie tylko sztuka i artyści, ale także my wszyscy – mieszkańcy i mieszkanki Ziemi.
W trakcie trzech letnich rezydencji za sprawą młodych artystek – Wiktorii Kruk, duetu Kingi Bartniak i Iwony Ogrodzkiej oraz Natalii Komorowskiej – Opolno-Zdrój ponownie zmieni się w twórczo-badawczą przestrzeń. Mamy nadzieję, że wspólnie wypracowane koncepcje otworzą dyskusję o różnych potrzebach, rysujących się na granicy kultury, sztuki i ekologii.
‼️ Główne elementy programu “Odkrywki”:
⚪️ Sztuka dla Ziemi i człowieka. Konkurs na projekt artystyczno-społeczny dedykowany mieszkańcom Opolna-Zdroju i okolicy
🟢 Broszura edukacyjna: Kropla wiedzy o Plenerze Ziemia Zgorzelecka ‘71
🟠 Rezydencje artystyczne
🟤 Konferencja podsumowująca
Organizatorzy:
👉 Muzeum Współczesne Wrocław
👉 Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
Partnerzy medialni:
🤝 Telewizja Bogatynia
🤝 ArtRadio Bogatynia
🤝 Portal Zgorzelec.info
Identyfikacja wizualna projektu “Odkrywki”:
👁 Karolina Pietrzyk

Informacje pochodzą ze strony:
https://www.facebook.com/events/167200558669814/

wydarzenia kulturalne - wsparcie kultury

Znajdź inne ciekawe wydarzenia w naszej wyszukiwarce imprez

Udostępnij:


2021 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content