Koncert

KONCERT MOZARTOWSKI retransmisja online / POLSKA OPERA KRÓLEWSKA

Na specjalną prośbę widzów Polskiej Opery Królewskiej - zapraszamy na retransmisję cieszącego się dużą popularnością koncertu LIVE, który zaprezentowaliśmy Państwu 19 grudnia 2020 roku. Materiał zostanie udostępniony na kanale YouTube Polskiej Opery Królewskiej w dniu szczególnym, albowiem właśnie 27 stycznia przypada 265. rocznica urodzin WOLFGANGA AMADEUSA MOZARTA. Genialny symfonik, mistrz muzycznej dramaturgii, miłośnik ludzkiego głosu. Oto Wolfgang Amadeusz Mozart – bohater dzisiejszego koncertu, którego twórczość i biografia inspirują kolejne pokolenia artystów. Wieczór wypełniony muzyką wiedeńskiego mistrza zainauguruje symfonia o pogodnym charakterze, oznaczona w katalogu Köchla numerem 201. Skomponowany przez 18-letniego Mozarta w Salzburgu utwór, przeznaczony na niewielką obsadę instrumentów (obok smyczków w partyturze występują jedynie oboje i rogi), odznacza się szczególną subtelnością. Warto zwrócić uwagę, z jakim wdziękiem i wyczuciem kompozytor wykorzystuje brzmienie instrumentów dętych. W drugiej części koncertu zabrzmią natomiast uwielbiane – tak przez śpiewaków, jak i publiczność – fragmenty ze słynnych oper. Così fan tutte, Le nozze di Figaro, Die Zauberflöte, La finta giardiniera czy Don Giovanni – każde z tych dzieł skrzy się od znakomitych numerów, które doskonale funkcjonują także poza operowym kontekstem. Wszak geniusz Mozarta polega również na tym, że na przestrzeni choćby i pojedynczej arii potrafi oddać charakter danej postaci – czy to komiczny, czy też pełen dramatyzmu. ✅ PROGRAM: Wolfgang Amadeusz Mozart Symfonia A-dur KV 201 (Allegro moderato – Andante – Menuetto – Allegro con spirito) Una donna a quindici anni – aria Despiny z II aktu opery Così fan tutte E amore un ladroncello – aria Dorabelli z II aktu opery Così fan tutte Non più andrai – aria Figara z I aktu opery Le Nozze di Figaro Voi che sapete – aria Cherubina z II aktu opery Le nozze di Figaro Dies Bildnis ist bezaubernd schön – aria Tamina z I aktu opery Die Zauberflöte Madamina il catalogo è questo – aria Leporella z I aktu opery Don Giovanni Che beltà, che leggiadria – aria Belfiore z I aktu opery La finta giardiniera Geme la tortorella – aria Sandriny z I aktu opery La finta giardiniera Pa-Pa-Pa-Papageno – duet Papageny i Papagena z II aktu opery Die Zauberflöte ✅ WYKONAWCY: IWONA HANDZLIK SOPRAN ANETA ŁUKASZEWICZ MEZZOSOPRAN JACEK SZPONARSKI TENOR PAWEŁ MICHALCZUK BAS ORKIESTRA POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ DAWID RUNTZ DYRYGENT 📍Retransmisja na kanale YouTube Polskiej Opery Królewskiej z Teatru Królewskiego w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie Wydarzenie pod Mecenatem PZU Czas trwania koncertu: ok. 1h 15 min.

27.01 - 31.01.2021
19:00 - 19:30

Na specjalną prośbę widzów Polskiej Opery Królewskiej – zapraszamy na retransmisję cieszącego się dużą popularnością koncertu LIVE, który zaprezentowaliśmy Państwu 19 grudnia 2020 roku.
Materiał zostanie udostępniony na kanale YouTube Polskiej Opery Królewskiej w dniu szczególnym, albowiem właśnie 27 stycznia przypada 265. rocznica urodzin WOLFGANGA AMADEUSA MOZARTA.

Genialny symfonik, mistrz muzycznej dramaturgii, miłośnik ludzkiego głosu. Oto Wolfgang Amadeusz Mozart – bohater dzisiejszego koncertu, którego twórczość i biografia inspirują kolejne pokolenia artystów. Wieczór wypełniony muzyką wiedeńskiego mistrza zainauguruje symfonia o pogodnym charakterze, oznaczona w katalogu Köchla numerem 201. Skomponowany przez 18-letniego Mozarta w Salzburgu utwór, przeznaczony na niewielką obsadę instrumentów (obok smyczków w partyturze występują jedynie oboje i rogi), odznacza się szczególną subtelnością. Warto zwrócić uwagę, z jakim wdziękiem i wyczuciem kompozytor wykorzystuje brzmienie instrumentów dętych.
W drugiej części koncertu zabrzmią natomiast uwielbiane – tak przez śpiewaków, jak i publiczność – fragmenty ze słynnych oper. Così fan tutte, Le nozze di Figaro, Die Zauberflöte, La finta giardiniera czy Don Giovanni – każde z tych dzieł skrzy się od znakomitych numerów, które doskonale funkcjonują także poza operowym kontekstem. Wszak geniusz Mozarta polega również na tym, że na przestrzeni choćby i pojedynczej arii potrafi oddać charakter danej postaci – czy to komiczny, czy też pełen dramatyzmu.

✅ PROGRAM:
Wolfgang Amadeusz Mozart
Symfonia A-dur KV 201
(Allegro moderato – Andante – Menuetto – Allegro con spirito)
Una donna a quindici anni – aria Despiny z II aktu opery Così fan tutte
E amore un ladroncello – aria Dorabelli z II aktu opery Così fan tutte
Non più andrai – aria Figara z I aktu opery Le Nozze di Figaro
Voi che sapete – aria Cherubina z II aktu opery Le nozze di Figaro
Dies Bildnis ist bezaubernd schön – aria Tamina z I aktu opery Die Zauberflöte
Madamina il catalogo è questo – aria Leporella z I aktu opery Don Giovanni
Che beltà, che leggiadria – aria Belfiore z I aktu opery La finta giardiniera
Geme la tortorella – aria Sandriny z I aktu opery La finta giardiniera
Pa-Pa-Pa-Papageno – duet Papageny i Papagena z II aktu opery Die Zauberflöte

✅ WYKONAWCY:
IWONA HANDZLIK SOPRAN
ANETA ŁUKASZEWICZ MEZZOSOPRAN
JACEK SZPONARSKI TENOR
PAWEŁ MICHALCZUK BAS
ORKIESTRA POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ
DAWID RUNTZ DYRYGENT

📍Retransmisja na kanale YouTube Polskiej Opery Królewskiej z Teatru Królewskiego w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
Wydarzenie pod Mecenatem PZU
Czas trwania koncertu: ok. 1h 15 min.

Udostępnij:

FacebookTwitter


Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.