Fantasy Online Convention – Focon

Focon – Najbardziej internetowy #Konwent w sieci

Każdemu, kto usłyszy “konwent”, w głowie pojawiają się wspomnienia z prelekcji, barwne stoiska wystawców i niepowtarzalna atmosfera związaną z towarzystwem setek ludzi o tych samych zainteresowaniach. A co, jeśli powiedzielibyśmy Ci, że to wszystko, a nawet więcej, możesz mieć w świecie wirtualnym?

Focon, czyli Fantasy Online Convention, podjął wyzwanie stworzenia konwentu specjalnie zaprojektowanego na potrzeby rzeczywistości wirtualnej. Choć wydarzenie jest inspirowane tradycyjną formułą, to pełno w nim rozwiązań stworzonych specjalnie dla potrzeb internetu.

Dzięki swojej niematerialnej formie Focon ogranicza tylko wyobraźnia organizatorów. Ani czas, ani w przestrzeń nie są przeszkodą. Każdy prelegent czy wystawca może być z innego kontynentu. Już dziś wśród ogłoszonych gości są nie tylko Polacy, ale też Amerykanie oraz Chinka, a będzie jeszcze więcej twórców z najróżniejszych krańców świata. Program jest budowany tak, aby zapewnić gości ze wszystkich dziedzin nie-mainstreamowej, fantastycznej, rozrywki, począwszy od książek i gier planszowych, przez filmy i mangę aż do gier komputerowych.

A to wszystko bez kolejek, z prywatną kanapą i łazienką oraz salami prelekcyjnymi nawet dla 250 osób, czyli w najbardziej komfortowych warunkach, jakie można sobie wyobrazić.

Jesteś fanem biletów, ale nie lubisz płacić za wejście na imprezę?

Choć wydaje się, że jest niemożliwym połączyć te dwie rzeczy, to Focon właśnie to zrobił. Dla uczestników wydarzenie będzie całkowicie bezpłatne. Ale jeśli właśnie należysz do fanów fizycznych pamiątek, możesz zakupić kolekcjonerski, numerowany bilet wraz z programem.
Dzięki temu dołączysz Foconowy identyfikator do swojej kolekcji oraz zrobisz coś dobrego -twoja zapłata za bilet sprawi, że Focon będzie jeszcze lepszy!

A co z wystawcami?

Focon wie, że wystawcy i ich stoiska są nieodłączną częścią każdego wydarzenia i opracował idealne rozwiązanie dla wszystkich konwentowych zwiedzaczy stoisk. Nie obawiaj się – nie grozi Ci szukanie ich na Facebookowym timelinie, ani przeglądanie setek produktów na portalach aukcyjnych. Po wejściu na stronę www.focon.pl zaraz obok programu znajdziesz stronę z wirtualną salą wystawców. A na niej, stworzoną przez grafika, mapę złożoną ze stoisk Foconowych wystawców. Każde stoisko będzie linkiem, który przeniesie Cię do… pokoju wideokonferencyjnego wystawcy! A tam będzie jego stoisko i on sam, do Waszej dyspozycji. Możecie porozmawiać na interesujące Was tematy, obejrzeć produkty, wysłuchać prezentacji i oczywiście wybrać swoje konwentowe souveniry i zakupić je bezpośrednio na stronie
wystawcy, do której dostaniecie od niego link na chacie. Jesteście wygłodniali fantastycznych zdobyczy po roku bez żadnego konwentu? To szykujcie się! Tutaj żaden lockdown nie stanie Wam na drodze do zakupów.

To nie koniec atrakcji!

Jak wiadomo nie samą treścią i zakupami człowiek żyje. Focon będzie miał jeszcze wiele innych atrakcji. Najciekawiej z nich prezentuje się gra konwentowa, której mechanizmy są wzorowane na grach miejskich. Podczas wydarzenia będziecie mogli szukać wskazówek, rozwiązywać zagadki i zdobywać nagrody. Szczegóły tej atrakcji tak jak i konkursu cosplay nie są jeszcze ujawnione, ale z pewnością niedługo wszystko stanie się jasne.

Kto do tej pory potwierdził swoją obecność?

Choć pierwsze oficjalne informacje o tym, że Focon się odbędzie, pojawiły się bardzo
niedawno to już dziś wiadomo, że gościć na nim będą:
Eugeniusz Dębski – polski pisarz z prawie 40 letnim stażem;
Michael Mammay – amerykański pisarz, którego książki przebojem weszły do Polski w zeszłym roku i jedna z nich jest nominowana do nagrody Książka Roku 2020 portalu LubimyCzytać.pl;
Regina Kanyu Wang – nagradzana chińska pisarka science-fiction, tłumaczka i popularyzatorka chińskiej literatury na świecie;
Robert Brown – amerykański muzyk, wokalista steampunkowej kapeli Abney Park;
Michał Gołkowski – popularny polski pisarz z 23 książkami na koncie;
● a także Magdalena Kucenty, Grzegorz Wielgus, Maria Zdybska czy Łukasz Rzadkowski.
Matt Ruff​ – autor bestsellerowej książki Kraina Lovecrafta, na podstawie której HBO nakręciło wielokrotnie nagradzany serial o tym samym tytule,
Marek Brodzki​ – człowiek, który dał fanom pierwszego, żywego Wiedźmina w postaci Michała Żebrowskiego, czyli reżyser filmu i serialu Wiedźmin,
Arkady Saulski​ – co prawda pisarz, ale jego książki są w recenzjach określane jako bardzo filmowe 😉
Tomasz Kamiński​ – polski, debiutujący, obiecujący pisarz fantasy
Andrzej Ziemiański – Obecnie choć jest jednym z najpopularniejszych autorów w Polsce, uważa się za współautora swoich książek – wraz ze swoimi czytelnikami. Jest uzależniony od spotkań autorskich, chciałby wiedzieć co czytelnicy zmieniliby w jego książkach.
Peter A. Flannery – chce pisać książki, które sprawią ludziom przyjemność. Biorąc pod uwagę, że jego pierwsza książka – Mag Bitewny – została nominowana do nagrody “Książka Roku 2020” portalu Lubimyczytac.pl, a tymczasem nakładem Fabryki Słów już ukazała się druga część – to chyba się udało.
Adam Przechrzta za swoją książkę “Gambit Wielkopolskiego” otrzymał w 2014 roku Srebrne Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. A już wiele lat wcześniej Maciej Parowski wymieniał go obok Twardocha i Orbitowskiego jako młodego i zdolnego pisarza, który będzie miał swój udział w wywróceniu fantastyki do góry nogami i nadaniu jej nowej jakości.
Krzysztof Piersa jest licencjonowanym terapeuta ds. uzależnień, twórcą kanału “Żywot Pisarza”, a także autorem serii fantastycznej “Kosmiczne Bobry”. Swoje zajęcie pisarskie traktuje z pełnym zaangażowaniem i profesjonalizmem – w ciągu kilku lat odbył kilkaset spotkań autorskich.
Rebbeca F. Kuang – amerykanka chińskiego pochodzenia. Jej najbardziej znaną powieścią jest „Wojna makowa”, która została zaliczona do najlepszych powieści 2018 roku przez chociażby The Time, czy The Guardian oraz uhonorowana kilkoma nagrodami.
Mochi Chuu – cosplayerka z Włoch, studiuje programowanie i design gier komputerowych, graczka i miłośniczka jedzenia… w każdej postaci. 😉 Uwielbia tworzyć cosplay’e, podziwia pasję, z jaką robią to inni. Chciałaby całemu światu pokazać jak niesamowitych artystów – cosplayerów mają Włosi.
KattLett, czyli Michalina Daszuta, jest autorką komiksów inspirowanych japońską mangą. Nakładem wydawnictwa Kotori ukazała się 5-tomowa seria “Exitus Letalis” uzupełniona o dodatkowy tom we wrześniu 2020 roku. Od czasu opublikowania pierwszego komiksu co roku pojawiały się kolejne jak Artificial People, czy Pentagram Alchemist.
Magda “Cathia” Kozłowska – zna ją cały fandom. Aktywnie uczestniczy w polskim środowisku fanowskim już od ponad 20 lat. Na konwentach prowadzi prelekcje i panele, które sprawiają, że cała sala jest pełna, Jak sama o sobie mówi jest “zwierzęciem konwentowym”. Mól książkowy, fanka “Star Warsów” i “Supernaturala”, członkini Legionu 501, przewodnik turystyczny, rękodzielnik (robi fantastyczne kartki) i jeszcze potrafi coś wspomnieć o robieniu czegoś “w wolnych chwilach”!

Ten zestaw gości, choć jeszcze nie duży, pokazuje, że po Foconie można się spodziewać świetnych atrakcji z wielu różnych dziedzin.
Jeśli zjada Cię ciekawość następnych gości Foconu, to już niedługo na stronie i w mediach społecznościowym pojawi się kolejna porcja nazwisk, więc śledź uważnie.

Daj się porwać niesamowitej przygodzie jaką jest Focon, czyli Fantasy Online
Convention!

Więcej informacji oraz aktualna lista potwierdzonych gości znajdują się tutaj:
www.focon.pl
www.facebook.com/FoconPL
www.instagram.com/focon.pl
https://twitter.com/FoconOnline

Udostępnij:

FacebookTwitter


Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.