Inne, Artykuły, Felietony, Film, Muzyka, Literatura

Kulturalne propozycje o wiosennym klimacie

Autor: Natalia Chojnowska | Data dodania: 25.04.2021
wiosna proanima.pl

Zapanowała wiosna, jednak pogoda o tej porze roku bywa zmienna. Mimo to większość ludzi wyczekuje słonecznych, ciepłych dni. Ta nadzieja wprowadza nas w stan radości, oczekiwania na dobre wydarzenia. Miłośnicy kultury z pewnością chcą zaspokoić swoją ciekawość spokojnego klimatu, dokonania dobrych zmian w życiu. W każdej sferze sztuki pojawiły się dzieła, które doskonale wpasowują się w obecny czas!

 

Nowy album akustycznego duetu

Nie tylko zagraniczni artyści obecnie prezentują nowe produkcje. ‘What’s the Deal with Time’ jest albumem wydanym samodzielnie 26. marca 2021 przez Oxford Drama. Jest to polska formacja tworząca utwory w języku angielskim. Nareszcie mamy okazję posłuchać ich trzeciej długogrającej produkcji. Wszystkie dzieła zachowały pierwotny styl. Poprzednie dwie płyty pojawiały się w odstępie trzech lat: ‘Songs’ (2018), ‘In Awe’ (2015). Z każdą kolejną zyskiwali coraz większą rozpoznawalność.

Oxford Drama mogą chwalić się swoją twórczością! Wykonawcy to duet z Wrocławia. Siły połączyli Małgorzata Dryjańska i Marcin Mrówka. Tworząc muzykę, skupiają się na pracy u podstaw. Cenią wartość detali. Osobiście dopracowali każdy dźwięk swoich singli, na przykład ‘Not My Friend’. Akustyczne brzmienie gitary i perkusji może kojarzyć się z porankiem, rozpoczęciem dnia.

Artyści mają swoich mentorów. Źródła podają, iż są jest nim prawdopodobnie zespół Grizzlie Bear lub Morrissey. Jednak tę informację może potwierdzić jedynie Oxford Drama. Inspirację którą wyrażają gitarowym indie (‘You Only See’, ‘What You Like’), dream pop’em (‘Episode Couples’, ‘San Junipero’) oraz surf rock’iem (‘Bachelor of Arts’). Ich piosenki uspokajają, przywołują myśli o marzeniach, nadziei.

Większość artystów pragnie wyrazić uczucia poprzez swoją twórczość. Oxford Drama wyznają, że za pomocą muzyki chcą przekazywać emocje, które towarzyszyły im podczas procesu tworzenia. Nasuwa się wniosek, iż komponowanie sprawiało przyjemność członkom grupy.

„Druga młodość” poruszającej historii

Ludzie z całego świata mówią o popularnej dawniej historii. ‘Firefly Lane’ jest książką napisaną przez Kristin Hannah. Kobieta jest amerykańską pisarką. W Polsce pozycja pojawiła się za pośrednictwem wydawnictwa Świat Książki. Na półkach można dostrzec dwie wersje okładkowe – oryginalną oraz serialową.

Ta obyczajowa historia przedstawia codzienne zmagania dwóch bliskich sobie osób, zaczynając w latach 70., a kończąc na XXI wieku. Powieść jest przypisywana do kategorii literatury pięknej. Składa się z jednego, obszernego tomu. 592 strony fabuły, zostały ocenione na 7,5/10 punktów przez użytkowników portalu Lubimy Czytać. Jest to jednak średnia obliczona z wielu opinii, a każdy obserwuje toczącą się akcję indywidualnie.

‘Firefly Lane’ z języka angielskiego oznacza Aleję Świetlików, przy której mieszkają główne bohaterki. Oryginalny tytuł został zachowany w naszym rodzimym wydaniu, które znalazło się na półkach 13. stycznia 2021. Minął długi czasu od powstania pierwowzoru. Wersja angielska jest starsza o ponad 20 lat! – trafiła do sprzedaży 5. lutego 2008 roku. Prawdopodobnie wydawnictwa zwróciły uwagę na tę pozycję, gdy zarząd Netflix’a postanowił wyprodukować serial oparty na fabule dzieła. Za tłumaczenie odpowiada Daria Kuczyńska-Szymala. Pani Daria sprawiła, że odbiór treści staje się naturalny, a każde słowo wygląda na oszlifowaną całość.

Literatura piękna nie jest jedyną charakterystyką ‘Firefly Lane’. Kategorię można bardziej szczegółowo określić jako fikcja historyczna. Akcja została osadzona w niedalekiej przeszłości. Książka powstała dzięki wydawnictwu St. Martin’s Press. Jednak to polskie wydania sprawiają wrażenie bardziej przykuwających uwagę.

Wszystkie wątki związane są z relacjami międzyludzkimi. Fabuła koncentruje się na przyjaźni między Tully Hart i Kate Mularkey. Tully jest popularną, przebojową dziewczyną, natomiast Kate – jej przeciwieństwem. Podczas pisania autorka inspirowała się własnym doświadczeniem oraz wspomnieniami z Uniwersytetu Waszyngtońskiego, gdzie studiowała prawo.

Mimo że większość czytelników kojarzy pisarkę z dziełem „Słowik”, ‘Firefly Lane’ ponownie znalazło się w centrum zainteresowania. Historia stała się bestsellerem The New York Times. Nie bagatelizuje problemów, z którymi zmagają się nastolatki. Ukazuje ona moc przyjaźni, a także rozterki związane z własną karierą, macierzyństwem. Przedstawia młodych ludzi jako istoty myślące, czujące – w przeciwieństwie do wielu powieści, które opisują młodzież jako bierną wobec perypetii codzienności.

Gdyby nie serial o tym samym tytule, Polacy prawdopodobnie nie doczekaliby się tłumaczenia w najbliższej przyszłości. 3. marca 2021 na platformie Netflix pojawiła się serialowa adaptacja powieści. Składa się z 10 odcinków. Za ich produkcję odpowiada Maddie Friedman. Miłośnicy powieści z pewnością interesowali się, które aktorki zostaną zaangażowane do zdjęć. W rolę Tully wcieliła się Katherine Heigl, natomiast Kate zagrała Sarah Chalke. Warto osobiście zestawić postacie książkowe z serialowymi.

Familijne, motywujące kino

W 2020 roku wyprodukowano film pt.: „Sekret: Odważ się marzyć”. Ta familijna produkcja kierowana jest zarówno do dorosłych jak i dzieci. Trwa 1 godz. 48 min. Wyreżyserował ją Andy Tennant, a do obsady należeli: Katie Holmes, Josh Lucas, Jerry O’Connel.

Oryginalny tytuł widnieje jako ‘The Secret: Dare to Dream’. Ten amerykański dramat został oparty na książce ‘The Secret’ (2006), którego jest autorką Rhonda Byrne. To właśnie pisarka kierowała produkcją filmowej adaptacji.

Miejsce akcji znajduje się w Nowym Orleanie. Wdowa Miranda Wells poznaje optymistycznego Bray’a Johnson’a. Znajomość z mężczyzną oswaja ją z ideą pozytywnego myślenia. Mimo tragedii, które pojawiają się w życiu rodziny, jej członkowie uczą się wypatrywać dobrych elementów codzienności. Jednak Bray zataił przed nową znajomą ważną informację – od której może zależeć ich relacja.

Książka została przetłumaczona na 50 języków. Przez 190 tygodni figurowała na liście bestsellerów The New York Times.

Film opiera się na motywie przewodnim książki, aczkolwiek umieszcza wątek optymizmu wśród romantycznych perypetii Mirandy i emocjonalnych zdarzeń. Taka atmosfera wywołuje u widza ciepły odbiór, pojawienie się uśmiechu na twarzy.

Historia poszukiwań własnego miejsca w świecie

„Emily w Paryżu” jest serialem nakręconym w 2020 roku. Do grupy docelowej odbiorców należą nastolatkowie i dorośli. Twórca Darren Star współpracował z takimi aktorami, jak Lily Collins, Philippine Leroy-Beaulie i Ashley Park.

W oryginalnym języku tytuł prezentuje się jako ‘Emily in Paris’. Fabuła komediodramatu opiera się na francuskiej firmie, do której przeniesiona zostaje amerykańska specjalistka od social mediów. Dziewczyna pragnie przekazać nowym współpracownikom metody pracy, które są typowe dla obywateli Stanów Zjednoczonych. Jednak już na pierwszym kroku napotyka przeszkodę, którą jest nieznajomość języka francuskiego. Nieustannie czuje się wyobcowana, niezrozumiana. Zarząd filmy z góry neguje wszystkie propozycje, które wysnuwa Emily. Poza godzinami pracy spędza czas z przyjaciółkami, rozmawiając o zmartwieniach i potrzebie miłości. Na platformie Instagram tworzy profil @emilyinparis, za pomocą którego dokumentuje swój pobyt w Paryżu i staje się influencerką.

Pierwszy sezon tej romantycznej komedii składa się z 10 odcinków. Każdy z nich ukazuje różnice kulturowe między Francuzami a Amerykanami. Uwydatniono stereotypy związane z mieszkańcami Paryża. Wiele postaci charakteryzuje się skłonnością do flirtu, niechęcią do pracy i seksistowskim opiniami o ludziach.

Nowe pozycje w kategorii filmu, literatury oraz muzyki pojawiają się nieustannie! Ciekawość jest kluczem do odkrycia tych wszystkich elementów. Może któryś z nich okaże się perłą w naszych oczach?

Natalia Chojnowska – pisarka. Publikuje poezję i prozę pod pseudonimem Szklany Anioł. Miłośniczka kawy, mody skandynawskiej i pluszowych zwierząt. Gdyby nie istniał sen – pisałaby w nieskończoność.

🟧 Przeczytaj: Nie mamy się do czego śpieszyć – wywiad z zespołem Oxford Drama
🟧 Przeczytaj: 10 kultowych motywów muzycznych z polskich seriali
🟧 Przeczytaj: Michał Gołkowski – Stalker polskiej fantastyki

wiosna proanima.pl

Udostępnij:

FacebookTwitter


Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.