Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2021/07/Wiedzmin-jak-czytac-ksiazki.jpg
    [1] => 600
    [2] => 600
    [3] => 
)
        

Cały świat mówi o Wiedźminie. Mamy książki, komiksy, seriale, gry komputerowe i planszowe, a od niedawna również na smartfony. Od czego jednak najlepiej rozpocząć przygodę z naszym bohaterem? Oczywiście od książek. Dlatego, specjalnie dla Was, przygotowaliśmy poradnik: Wiedźmin – Jak czytać książki, w którym pomagamy odnaleźć się w całym gąszczu powieści, jakie przygotował dla nas Andrzej Sapkowski.

Postać Geralta z Rivii (aka Biały Wilk, vel Rzeźnik z Blaviken) po raz pierwszy ukazała się światu w opowiadaniu zatytułowanym po prostu “Wiedźmin”. Zostało ono opublikowane na łamach miesięcznika “Fantastyka” w grudniu 1986 r. Seria luźno powiązanych ze sobą opowiadań wkrótce dała początek pełnoprawnej sadze, która bardzo szybko stała się czołowym przykładem tak polskiej, jak i światowej fantastyki. Same opowiadania nie miały jednak ścisłego ciągu fabularnego i stanowiły kolekcję niezależnych historii. Z tego powodu ustanowienie definitywnej chronologii może stanowić dla nowych czytelników spore wyzwanie.

 

Uniwersum Wiedźmina – Wiedźminlandia

Twórczość Andrzeja Sapkowskiego znalazła fanów na całym świecie. Będące produktem studia CD Project Red gry z gatunku RPG (Role-Playing Game), stanowiące niekanoniczną kontynuację przygód Geralta, zostały wielokrotnie docenione nagrodami przez najbardziej szanowane głosy sceny cyfrowej. Fani serialu “Wiedźmin”, również wielokrotnie nagradzanego, także z niecierpliwością wyczekują dalszej części przygód Rzeźnika z Blaviken. Jego premiera nie będzie jednak jedynym dużym wydarzeniem o tej tematyce w 2021 r. Otóż w lipcu odbył się bowiem pierwszy w historii WitcherCon – cyfrowy konwent fanów Białego Wilka, natomiast Netflix wyprodukował dobry  serial animowany “Wiedźmin: Zmora Wilka”.

 

Inspirowani Andrzejem Sapkowskim młodzi twórcy wciąż publikują własne historie osadzone w świecie “Wiedźmina”. W rezultacie półki z polską fantastyką zapełniają opowiadania, powieści i komiksy autorstwa wieloletnich fanów.

Wiedźmin – jak czytać książki? Można według kolejności wydawania

Obecnie całość historii Geralta jest dostępna dzięki Wydawnictwu SuperNowa. Składają się na nią trzy zbiory opowiadań, pięć tomów Sagi o Wiedźminie oraz będący poza linią fabularną sagi Sezon Burz. Według kolejności wydania jest to więc:

  1. Miecz Przeznaczenia – zbiór opowiadań (1992)
  2. Ostatnie Życzenie – zbiór opowiadań (1993)
  3. Krew elfów – Tom I Sagi o Wiedźminie (1994)
  4. Czas Pogardy – Tom II Sagi o Wiedźminie (1995)
  5. Chrzest Ognia – Tom III Sagi o Wiedźminie (1996)
  6. Wieża Jaskółki – Tom IV Sagi o Wiedźminie (1997)
  7. Pani Jeziora – Tom V Sagi o Wiedźminie (1999)
  8. Coś się kończy, coś się zaczyna – zbiór opowiadań (2000)
  9. Sezon Burz – poza linią Sagi o Wiedźminie (2013)

 

Wiedźmin – jak czytać książki? Kolejność polecana przez fanów

Wiedząc, w jakiej kolejności wydano poszczególne tytuły, łatwo uznać, że jest to idealna kolejność czytania. Fani książek zdołali jednak uporządkować przedstawione w nich historie według chronologii wydarzeń. Odbiega ona znacząco od tej zaprezentowanej przez wydawnictwa. Oto kolejność, w jakiej należy czytać “Wiedźmina” tak, by uniknąć zaburzenia kolejności wydarzeń:

  1. Droga z której się nie wraca (opowiadanie)
  2. Ziarno prawdy (opowiadanie)
  3. Mniejsze zło (opowiadanie)
  4. Kraniec świata (opowiadanie)
  5. Ostatnie życzenie (opowiadanie)
  6. Sezon Burz (powieść, ale bez epilogu)
  7. Kwestia ceny (opowiadanie)
  8. Wiedźmin (opowiadanie)
  9. Głos rozsądku (opowiadanie)
  10. Granica możliwości (opowiadanie)
  11. Okruch lodu (opowiadanie)
  12. Wieczny ogień (opowiadanie)
  13. Trochę poświęcenia (opowiadanie)
  14. Miecz przeznaczenia (opowiadanie)
  15. Coś więcej (opowiadanie)
  16. Krew elfów – Tom I Sagi o Wiedźminie
  17. Czas Pogardy – Tom II Sagi o Wiedźminie
  18. Chrzest Ognia – Tom III Sagi o Wiedźminie
  19. Wieża Jaskółki – Tom IV Sagi o Wiedźminie
  20. Pani Jeziora – Tom V Sagi o Wiedźminie
  21. Coś się kończy, coś się zaczyna (opowiadanie)
  22. Sezon Burz – (tylko sam epilog)

Jak zatem widać, przygodę z Geraltem zacząć należy od opowiadań, które mają miejsce przed wydarzeniami z sagi wiedźmińskiej. Ciekawa jest natomiast kwestia Sezonu Burz, który został napisany długo po zakończeniu prac nad całą serią. Choć przedstawiona w nim akcja ma miejsce zarówno przed, jak i po tej ujętej w sadze, wśród fanów panuje opinia, iż należy zostawić je na koniec w całości, by nadać pewnym wątkom potrzebnego kontekstu.

jak czytać wiedźmina Sezon Burz
Jak czytać wiedźmina? Okładka książki Sezon Burz.  

Drugi „problem” stanowi zbiór Coś się kończy, coś się zaczyna, który w kanon nie wpasowuje się w ogóle. Po pierwsze zawiera on część opowiadań niezwiązanych ze światem Wiedźmina, po drugie, te które historii Geralta dotyczą, zdają się zaprzeczać wydarzeniom opisanym w ciągu kanonicznym. Rozwiązanie tej zagadki jest dość proste – opowiadanie, którego tytuł nosi cały zbiór, zostało napisane, wbrew plotkom, nie jako “alternatywne zakończenie”, a jako opowieść całkowicie odrębna, nie mająca żadnego powiązania z główną Sagą.

 

Wiedźmin – czy warto czytać?

Historia Geralta z Rivii jak i całego Uniwersum Wiedźmina (Wiedźminlandia) jest zdecydowanie warta poznania. Zagłębiając się w wykreowany przez Andrzeja Sapkowskiego świat, uważny czytelnik dostrzeże, poza intrygującą fabułą i barwnymi opisami, przede wszystkim długotrwałą debatę na temat moralności. Wiedźmin postawi przed odbiorcą pytania, na które ani autor, ani bohaterowie nie przedstawią łatwej, jednoznacznej odpowiedzi. Losy Białego Wilka, w moim mniemaniu, to przede wszystkim gorzka lekcja dotycząca podejmowanych przez nas wyborów i wiążących się z nimi konsekwencji.

Uważam, że zdecydowanie warto przeczytać Wiedźmina. W twórczości Andrzeja Sapkowskiego każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie, coś co będzie wyjątkowe i niebanalne. Jako miłośnik fantastyki jestem w stanie z czystym sumieniem polecić sagę o Wiedźminie oraz wytworzone wokół niej uniwersum zarówno zagorzałym fanom gatunku, jak i osobom, dla których losy Geralta stanowić będą swego rodzaju “Chrzest Ognia“.

Opinia: Miłosz Skupiński
Fot. Szymon Martysz i Łukasz Komła

UNIWERSUM WIEDŹMINA – PRZECZYTAJ NOWE ARTYKUŁY

 

🟧 PrzeczytajBuntownicza kobieta – serial, który Cię zachwyci
🟧 Przeczytaj: Ikony polskiej fantastyki 
🟧 Przeczytaj: BrainStorm – poznaj twórców piosenki Maybe  

Znajdź ciekawe wydarzenia kulturalne w naszej >>> wyszukiwarce imprez <<<

Udostępnij:


2024 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content