Koncert jest częścią europejskiej trasy koncertowej „The colors of my life” A Cy Coleman Songbook, Janis Siegel i znanego na całym świecie pianisty o białostockich korzeniach – Yarona Gershowskyego. W repertuarze znajdą się utwory Colemana w aranżacjach Yarona, oraz utwory związane z muzycznym dziedzictwem Białegostoku i Podlasia z repertuaru Alicji Grabowskiej.
Dziesięciokrotni zdobywcy nagrody Grammy, muzycznej nagrody Narodowej Akademii Sztuk i Nauk Nagraniowych w USA i Tony Award. Liderzy grupy The Manhattan Transfer wracają do Europy z nowym projektem. Tylko w Białymstoku koncert połączony z udziałem białostockich muzyków i zdobywczyni Niebieskiego Mikrofonu (nagrody Polskiego Radia Białystok). Jazz i muzyka żydowska na najwyższym światowym poziomie w Sali Koncertowej przy ulicy Podleśnej 2 w Białymstoku.Przyjdź posłuchaj opowieści o tym jak muzyka łączy kolory życia, ludzi Nowy Jork i Białystok.
Artyści skupieni wokół grupy The Manhattan Transfer:
Janis Siegel – amerykańska piosenkarka jazzowa, wielokrotna zdobywczyni nagrody Grammy, znana jako członkini grupy wokalnej The Manhattan Transfer.Współpraca: Jona Hendricks, Bobby’ego McFerrin, Dianne Reeves w grupie Sing, Sing, Sing, John DiMartino i Nanny Assis jako Requinte Trio. Członkini Voicestra Bobby’ego McFerrina.
Yaron Gershovsky – uznany na całym świecie jazzowy pianista, aranżer, kompozytor i producent. Ukończył z wyróżnieniem Berklee College of Music w Bostonie. Współpraca: Lonnie Smith, Steve Gadd, Abraham Laboriel, Lew Soloff, Janis Siegel, Ray Brown, Grady Tate, Don Sebesky, The Count Basie Orchestra, Richie Havens, Take 6 i Toots Thielemans. Prace na Broadwayu „City of Angels”, „Swing”.
Darek „Oles” Oleszkiewicz – polski kontrabasista jazzowy. W 1983r na Jazz Juniors w Krakowie uzyskał pierwszą nagrodę za kompozycję jazzową .Współpraca: Jan Ptaszyn-Wróblewski. W 1988 wyjechał do Los Angeles. Członkiem Wydziału Jazzu na Uniwersytecie Kalifornijskim w w Irvine. Udział w realizacji blisko 100 albumów muzycznych. W 2003 nominowany do Fryderyka w kategorii Jazzowy Muzyk Roku.
Adam Czerwiński – wybitny polski perkusista, kompozytor, aranżer oraz producent muzyczny. Współpraca: Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Wojtek Karolak, Janusz Muniak. Art Farmer, Eddie Henderson, Bennie Maupin, Larry Goldings, Garry Bartz, Nigel Kennedy, John Scofield.
Artyści związani z Białymstokiem, tworzący grupę Chanajki
Alicja Grabowska – aktorka, wokalistka, performerka, tekściarka, reżyserka, autorka projektów z zakresu historii muzyki na Podlasiu, creative leader w grupie Chanajki. Absolwentka kierunku aktorskiego Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie , WSL w Białymstoku, stypendystka MKiDN. Od 2005r. zajmuje się szeroko rozumianą podlaską muzyką żydowską oraz inspiruje się historią miasta i ludzi.
Rafał Grabowski – akordeonista, kompozytor, aranżer, absolwent AM w Warszawie oraz Uniwersytetu w Białymstoku na Wydziale Ekonomii i Finansów, pedagog w ZSM w Białymstoku, wykładowca na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina filia w Białymstoku, animator środowisk kulturalnych w Białymstoku, współtwórca grupy Chanajki.
Radosław Koper – absolwent AM w Łodzi w klasie altówki prof. Zbigniewa Friemana. Udział w kursach mistrzowskich pod kierunkiem Melos Quartett w Stuttgarcie oraz kursach kameralnych w Łańcucie i Hochschule fur Musik Hannover. W 2013 roku uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych UM im. Fr. Chopina w Warszawie
Rafał Makarski – wybitny polski kontrabasista związany z orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej, łączący wykonania muzyki klasycznej z wielka miłościa do muzyki barokowej którą rozwija koncertując z grupami Andante, Consort 415 , Capella Cracoviensis, od prawie 20-stu lat współtworzy białostocka grupę Chanajki
Zdjęcia i informacje pochodzą od organizatora
Spodobał Ci się nasz artykuł?
Przeczytaj również: Rebecca F. Kuang „Yellowface” – recenzja. Trupy rynku wydawniczego
Przeczytaj również: Louis de Funès – o tym, kogo wszyscy znają, choć nigdy nie poznali…
Przeczytaj również: Rzeki Londynu – recenzja
Przeczytaj również: Ciężar skóry – opinie o książce
Przeczytaj również: Konsul – recenzja. Stanisław Dąbrowa-Laskowski wspomnienia ze służby
Przeczytaj również: Jadwiga Smosarska – najjaśniejsza z gwiazd międzywojnia
Przeczytaj również: Fallout, Fallout nigdy się nie zmienia – recenzja serialu Amazon Prime
Nic dla Ciebie? Wybierz, co chcesz przeczytać!
✨ recenzje książek
✨ recenzje filmów
✨ recenzje płyt
✨ relacje ze spektakli teatralnych
✨ artykuły o sztuce
✨ recenzje komiksów
✨ nowinki technologiczne
Ucz się z nami! Poczytaj o kulturze w obcym języku:
✨ angielski
✨ francuski
✨ niemiecki
✨ ukraiński