Dziesiąta, jubileuszowa edycja Targów Książki w Białymstoku upłynęła pod znakiem znakomitej literatury, oryginalnego komiksu oraz ciekawych spotkań autorskich. Fundacja Sąsiedzi jak co roku stanęła na wysokości zadania, zapewniając lokalnym czytelnikom szereg atrakcji. Każdy miłośnik książek mógł na Targach znaleźć coś dla siebie – z wydawnictw obecny był m.in. Egmont, Zysk i s-ka, Muza, Rebis, Sonia Draga i Mięta. Portal Proanima.pl objął wydarzenie patronatem medialnym.
Na Stadionie Miejskim przy Słonecznej 1 już od godzin porannych można było zastać spragnionych czytelniczych wrażeń bibliofilów. Piątek zarezerwowany był dla najmłodszych czytelników – gośćmi Targów Książki w tym dniu byli m.in. Tomasz Samojlik i Adam Wajrak, Paweł Beręsewicz czy Agnieszka Suchowierska. Wystawcy również zadbali o to, by nie zabrakło na Targach literatury dziecięcej. Publikacje dla dzieci od wieku niemowlęcego do wieku 12+ zdominowały wiele stoisk, można było też znaleźć spory wybór puzzli oraz gier planszowych i karcianych o charakterze edukacyjnym i rozrywkowym.
Jeśli piątek zaczął się trzęsieniem ziemi, to co powiedzieć o sobocie, która była wręcz gratką dla miłośników fantasy i young adult. Niekwestionowaną królową tegorocznych Targów Książki w Białymstoku okazała się Weronika Anna Marczak, autorka “Rodziny Monet“, która podbiła serca starszych i młodszych nastolatków jeszcze na platformie Wattpad, a której to publikacja wydana pod szyldem You&Ya (filia wydawnictwa Muza S.A.) osiągnęła ogromny sukces czytelniczy. Podpisywanie przez autorkę książek rozpoczęło się o 10.00, a skończyło o… 17.00.
Fenomenem również była obecność Anety Jadowskiej, autorki m.in. heksalogii o Dorze Wilk oraz dwóch zbiorów opowiadań o familii Koźlaczek, a także aktywnej członkini Hardej Hordy. Spotkanie autorskie z jej udziałem było fascynującym doświadczeniem, można było się co nieco dowiedzieć o inspiracjach autorki, a także o jej doświadczeniach z odwiedzin Białegostoku. Motywem przewodnim sobotnich Targów były również podróże – czy to z Joanną Bator w surrealistycznych opowiadaniach z „Ucieczki Niedźwiedzicy”, czy to z Adamem Wajrakiem w drodze „Na północ. Jak pokochałem Arktykę”, czy to z Marcinem Mellerem poprzez „Czerwoną ziemię” Afryki, czy to z Grzegorzem Kasdepke i jego popisowym „Królikiem po islandzku”.
Niedzielne Targi Książki to z kolei świetna okazja dla melomanów by poznać ulubione głosy z innej, literackiej strony. W tym dniu Stadion Miejski odwiedzili Marek Niedźwiecki – dziennikarz muzyczny od lat związany z radiową Trójką, a obecnie działający w radiu 357 oraz Maria Peszek – wokalistka i performerka. Można było również spotkać się z uznanymi dziennikarzami – Ziemowitem Szczerkiem oraz Małgorzatą Niezabitowską. Ziemowit Szczerek zabłysnął kolejną wnikliwą oraz bardzo aktualną analizą Lwowa będącego tyglem wielu kultur w swoim reportażu „Wymyślone miasto Lwów”, powieść Małgorzaty Niezabitowskiej „Światłość i mrok” to z kolei jej pierwsza publikacja beletrystyczna, ukazująca romantyczną historię również na kanwie przenikania się kultur.
Na Targach Książki było wielu wystawców oferujących spory przekrój książek dla każdej grupy wiekowej oraz w wielu zróżnicowanych gatunkach i konwencjach. Można było spotkać przedstawicieli wielu uznanych wydawnictw, także lokalnych. Podczas niedzielnych Targów Książki pojawiło się także wydawnictwo Mięta – świeża krew na rynku wydawniczym. Wydawnictwo wraz ze swoimi autorami na niedzielnym panelu opowiadało o swojej ofercie dla starszych oraz młodszych czytelników.
– Jesteśmy tutaj pierwszy raz, ale jesteśmy zachwyceni tym, że przychodzą czytelnicy, którzy są naprawdę zainteresowani książkami – mówi Agnieszka Trzeszkowska-Bereza, założycielka i współwłaścicielka wydawnictwa Mięta w wywiadzie z naszą reporterką.
Zainteresowanie czytelników imprezą było widoczne gołym okiem. Bibliofile wynosili książkowe zdobycze wręcz stosikami. W pewnym momencie można było poczuć się jak wśród swoich – zwłaszcza w momencie, gdy obok ciebie młoda dziewczyna w entuzjastyczny sposób zachwyca się komiksem o tematyce mitologii nordyckiej. Stereotypowo mówi się, że miejsca pełne ludzi to piekło dla introwertyków, którzy preferują zaszycie się z książką w domu ponad imprezy, jednak Targi Książki w Białymstoku to chwalebny wyjątek od tej reguły. Organizatorzy Festiwalu Na Pograniczu Kultur – Fundacja Sąsiedzi – co roku pozytywnie zaskakują. Do zobaczenia na Targach Książki w 2024 roku!
Relacja i zdjęcia: Magdalena Gosk
Spodobała Ci się nasza relacja z Targów Książki w Białymstoku 2023 ? Check out our other articles in english i українська!
Przeczytaj również: TOP 10 polskich pisarek, które musisz znać!
Przeczytaj również: Książki, które warto przeczytać
Przeczytaj również: Simona Kossak – zaklinaczka zwierząt, miłośniczka przyrody
Przeczytaj również: „Wróciło” – recenzja książki Justyny Stanisz
Przeczytaj również: “Wuthering Heights” Kate Bush – recenzja płyty
Znajdź ciekawe wydarzenia w naszej