Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2021/06/szprycer.taco_.jpg
    [1] => 400
    [2] => 400
    [3] => 
)
        

Filip Tadeusz Szcześniak, szerzej znany jako Taco Hemingway – polski raper i autor tekstów. Urodzony 29 lipca 1990 w Kairze.

Hemingway zaczął nagrywać w 2011 roku, wtedy również pod pseudonimem Foodvillain wypuścił swój pierwszy anglojęzyczny mixtape pt. Who Killed JFK. Rok później ukazał się kolejny mixtape Young Hems, pod którym podpisał się już jako Taco Hemingway. Album niestety nie został dostrzeżony przez fanów i krytyków. Trzy lata później artysta wydał swój drugi minialbum, który tym razem nagrał w języku polskim, pt. Trójkąt warszawski. Płyta okazała się sukcesem, który przyniósł raperowi rozgłos, dzięki czemu dołączył do wytwórni Asfalt Records. Wydał w niej kolejny minialbum pt. Umowa o dzieło. Publikując kolejne materiały stał się jednym z najpopularniejszych artystów w Polsce.

Został trzynastokrotnie nominowany do nagrody Fryderyków w latach 2016-2020, w tym cztery razy jako laureat w kategorii Album roku hip-hop, jako jedyny artysta zdobył nagrodę trzy razy z rzędu oraz jest jedynym raperem, który został nominowany w kategorii Utwór roku. Jego kolejną nominacją była nominacja do nagród MTV Europe Music Awards w kategorii Najlepszy Polski wykonawca oraz Bestsellery Empiku w kategoriach Muzyka Polska, Muzyka hip-hop oraz Streaming. Żadna z tych nagród nie została przez muzyka odebrana, bo jak sam przyznaje nie przykłada do nich większej uwagi.

Według tygodnika Wprost sytuuje się na 10. Miejscu na liście Najbardziej wpływowych Polaków 2019. Jest pierwszym artystą, którego utwory zostały odtworzone ponad miliard razy na platformie Spotify. Uchodzi  jednak za osobę mało medialną, rzadko udziela wywiadów (nigdy przed kamerą) oraz nie bierze udziału w żadnym spocie reklamowym.

Taco Hemingway – dzieciństwo i początki kariery

Przyszedł na świat 29 lipca 1990 roku w Kairze. Mając trzy lata, przeprowadził się z rodzicami z Egiptu do Kantonu w Chinach. Chodził tam do amerykańskiego, a później chińskiego przedszkola, gdzie spotkał się z trudnościami komunikacyjnymi ze względu na barierę kulturową i językową. Po skończeniu przedszkola w 1996 przeprowadził się z rodziną do Warszawy. Od najmłodszych lat uczył się mówić w dwóch językach, z matką oraz starszą siostrą rozmawiał po angielsku, a z ojcem – po polsku.

Rapem zainteresował go ojciec, z którym od najmłodszych lat go słuchał, jednak pasję do pisania tekstów zaczerpnął od matki. Ukończył XXXIII Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika w Warszawie, gdzie poznał swojego przyszłego producenta Macieja Rumaka Ruszeckiego oraz projektanta graficznego Łukasza Partykę.

Wosk, Marmur i Szprycer: 2016-2018

W lutym 2016 zaczął pracę nad swoim pierwszym albumem studyjnym. W tym samym roku bez zapowiedzi ukazał się jego czwarty minialbum pt. Wosk, który był dostępny do pobrania za darmo na stronie internetowej rapera. Materiał spotkał się z krytyką a artyście zarzucono, że teksty są mniej błyskotliwe niż poprzednio oraz miejscami nudne.

W listopadzie wydał swój pierwszy album studyjny Marmur, który trafił do sprzedaży 2 grudnia wraz z poprzednią płytą Wosk. Albumy uzyskały pozytywne, jednak trochę słabsze opinie niż poprzednie płyty. Jeszcze tego samego roku raper wyruszył na trasę koncertową Marmur Tour.

W lipcu 2017 zapowiedział kolejny minialbum. Pod koniec lipca ukazał się singiel pt. Nostalgia, do którego powstał klip oraz cyfrowy minialbum Szprycer. Hemingway postanowił zmienić stylistykę na tym albumie, przez co znów spotkał się z krytyką. Po premierze płyty wyruszył w kolejną trasę koncertową 2017 Tour, podczas której zagrał w trzynastu miastach.

Taconafide, Cafe Belga i Flagey: 2018-2019

W marcu 2018 Taco Hemingway ogłosił, że nagra wspólną płytę ze swoim kolegą raperem – Quebonafide. Duet został nazwany Taconafide, a ich pierwszy singiel ukazał się w marcu tego samego roku nosząc tytuł Art-B. Raperzy zapowiedzieli wspólną trasę koncertową promującą płytę Ekodiesel Tour. W dwa tygodnie bilety na koncert w Hali Torwar zostały wyprzedane, w podobnym tempie wyprzedali resztę koncertów na wielkich halach w Polsce. Jest to jak dotąd największy sukces komercyjny dotyczący koncertów w historii polskiego rapu.

Pod koniec marca wydali drugi singiel Tamagotchi wraz z teledyskiem. Utwór zyskał ogromny sukces, pobił rekord Eda Sheerana w kategorii najczęściej słuchanego singla w serwisie Spotify w Polsce. Kilka dni później zostały ujawnione dodatki do edycji limitowanej oraz grafiki zapowiadające gości na albumie. Dokładnie 13 kwietnia 2018 roku miała miejsce premiera całej płyty Soma 0,5 mg.

W połowie roku 2018 raper częściowo przeprowadził się z powrotem do Londynu, gdzie studiował na Uniwersytecie Londyńskim. Zapowiedział, że wyda w tym roku jeszcze dwa solowe projekty. Pierwszy projekt to wydany w lipcu album Cafe Belga, który ukazał się bez zapowiedzi. Drugim projektem był mini album dodawany do albumu pt. Flagey. Pod koniec 2018 Taco zapowiedział kolejną trasę koncertową Cafe Belga Tour odwiedzając największe miasta w Polsce. W roku 2019 raper dostał siedem nominacji do nagrody Fryderyków, w tym album Soma 0,5 mg wygrała w kategorii album roku hip-hopu.

Taco Hemingway i jego Pocztówka z WWA, lato ’19, Jarmark i Europa: 2019-2020

Mimo zapowiadanej przerwy w utworze Cafe Belga, 7 lutego 2019 roku w Internecie ukazało się zdjęcie rapera, które zrobiono podczas sesji nagraniowej w studiu. Dwa dni później do sieci wyciekł fragment nowego utworu, który wytwórnia Asfalt Records próbowała bezskutecznie usuwać. W maju tego samego roku Taco Hemingway razem z Dawidem Podsiadło ogłosił koncert na Stadionie Narodowym w Warszawie, dodając, że jest to jedyny koncert w tym roku.

W lipcu raper zapowiedział premierę nowego albumu Pocztówka z WWA, lato ’19 na 9 sierpnia. Płyta zebrała dobre oceny krytyków. Z początkiem roku 2020 ruszył w swoją szóstą trasę koncertową Pocztówka z Polski Tour. Z uwagi na wybuch epidemii COVID-19, trasa została przełożona na inny termin. W trakcie trwania pandemii Hemingway wziął udział w akcji #hot16challenge2, która promowała zbiórkę pieniędzy na rzecz personelu medycznego, sam przekazał na ten cel 100 tysięcy złotych. Dzień przed ciszą wyborczą 10 lipca 2020 roku ukazał się singiel pt. Polskie tango. Przedstawił on polską mentalność, zmartwienie stanem kraju i nawiązał do sytuacji politycznej w Polsce. Singiel ten zapowiedział nowy album Jarmark. Pod koniec lipca w urodziny artysty premierę miał singiel Michael Essien Birthday Party, który zapowiedział kolejny album Europa. Po premierze opinie na temat albumów były podzielone. Krytycy zarzucali mu, że poruszanie takiej tematyki jak polityka kraju to rzucanie banałami, i autor nie ma nic ciekawego do powiedzenia. Inni zaś pochwalili go za nieunikanie trudnej problematyki.

Taco Hemingway bez dwóch zdań jest postacią, która mocno wyróżnia się na polskiej scenie hip-hopowej. Jego styl jakim jest storytelling jest mało spotykany u innych artystów z naszego kraju. Albumy są często jakąś zwartą historią, którą raper stara się nam przekazać. Każdy jego album można pobrać za darmo ze strony Internetowej, zabieg ten zastosował tłumacząc, że pamięta jak sam, jako dziecko nabywał wiele razy nielegalnie albumy muzyczne. Jest postacią mało medialną, przyznał, że po zdobyciu większej popularności praktycznie przestał wychodzić z domu.

Tekst: Weronika Budziak

 

Taco Hemingway

🟧 Przeczytaj: Wszystko o Pezecie!
🟧 Przeczytaj: Piosenki PRL-u. 6 utworów, które oszukały cenzurę!
🟧 Przeczytaj: Wczesny romantyzm kultury muzycznej na ziemiach polskich

Taco Hemingway

Udostępnij:


2024 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content