Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2021/06/pezet.jpg
    [1] => 640
    [2] => 450
    [3] => 
)
        

Kim jest Paweł z Ursynowa? Jan Paweł Kapliński, urodzony 18 kwietnia 1980 roku w Warszawie – polski raper, osobowość telewizyjna, a dodatkowo przedsiębiorca. Bliżej znany każdemu fanowi gatunku jako Pezet. Po 7 latach nieobecności w 2019 roku wrócił na scenę z nowym materiałem.

Na scenie Pezet debiutuje od niemal początku polskiej kultury hiphopowej, czyli od lat 90. Zaczynał od grupy Płomień 81, którą założył razem ze swoim szkolnym kolegą – Marcinem Doneszem (pseudonim Onar). Razem z zespołem do roku 2005 zrealizował trzy albumy zatytułowane Na zawsze będzie płonął (1999), Nasze dni (2000) oraz Historie z sąsiedztwa (2005). W 2002 roku nastąpił przełom w karierze Pezeta, który wydał swój pierwszy album solowy Muzyka klasyczna.

Za album Muzyka poważna wydany w 2004, który zrealizował razem z Mikołajem „Noonem” Bugajakiem Kapliński został nominowany do prestiżowej nagrody muzycznej, mianowicie Fryderyka w kategorii Album Roku Hip-hop/R&B. Kilka lat później przyszedł nowy album – Muzyka rozrywkowa, a wraz z nim nowa nominacja. Był prezenterem programu telewizyjnego Rap Fura, który emitowany był na antenie stacji Viva. Wystąpił również gościnnie w serialu kryminalnym stacji TVN – Kryminalni. Od roku 2013 na antenie stacji RBL.TV. razem z Rafałem Groblem współprowadzi audycję Muzyka nowoczesna. Od 2010 roku prowadzi wytwórnię muzyczną Koka Beats. Jest również właścicielem marki odzieżowej Koka.

Początki kariery: Muzyka klasyczna

Po założeniu w 1998 roku grupy Płomień 81, którego nazwę pomogła stworzyć mama Onara proponując jej pierwszy człon, natomiast liczba „81” pochodzi od numeru szkoły podstawowej, pod którą niegdyś przesiadywali młodzi. Grupa dostała propozycję realizacji albumu od wytwórni Asfalt Records. W ten sposób 27 sierpnia 1999 roku powstała płyta Na zawsze będzie płonął. Niezadowoleni z promocji krążka Pezet i Onar podpisali w 2000 roku kontrakt z wytwórnią R.R.X., która tego samego roku wydała ich kolejną płytę Nasze dni. Po tym Onar i Pezet zdecydowali się na współpracę z innymi twórcami. W 2002 roku ukazał się solowy album Kaplińskiego Muzyka klasyczna. Po sukcesie tej płyty, rozpoczęły się prace nad kolejną.

Muzyka poważna

W roku 2004 powstał album Muzyka poważna. Na tejże płycie znalazło się wiele przemyśleń rapera związanych z młodością, życiowymi błędami oraz jego bliskimi. W tym samym roku Pezet wystąpił gościnnie w kompozycjach Otwieram wino oraz Radio WWA Sidneya Polaka. Wznowił on też współpracę z Onarem wydając w ten sposób ich trzeci wspólny album Historie z sąsiedztwa. W 2006 roku raper rozpoczął współpracę ze stacją telewizyjną Viva Polska, gdzie prowadził program Rap Fura.

Muzyka rozrywkowa i Muzyka emocjonalna

Rok po rozpoczęciu współpracy z Viva Polska Pezet wydał kolejny solowy album Muzyka rozrywkowa. Tytuł płyty oddaje jej klimat, który odchodzi od estetyki poprzednich płyt i skłania się ku muzyce klubowej.
Dwa lata później Pezet wraca z nowym materiałem jakim jest minialbum Muzyka emocjonalna. Album został wydany tylko w 5000 egzemplarzy, które kupić można było wyłącznie za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej projektu.

Przerwa w karierze

W 2011 roku premierę miał singiel Co mam powiedzieć zapowiadający kolejny solowy album Radio Pezet, którego producentem był Sidney Polak. Singiel Noc i dzień był następnym promującym tę płytę, gościnnie wystąpił w nim Fokus. Premiera całego albumu niestety z niewyjaśnionych przyczyn miała kilkumiesięczne opóźnienie. W sierpniu 2012 roku ukazał się trzeci singiel Supergirl ogłaszający realizację krążka.

W tym samym roku artysta odwołał swoją trasę koncertową powołując się na problemy zdrowotne. W 2013 roku raper udzielając wywiadu przyznał, że ma problemy z kręgosłupem, przez które grozi mu kalectwo. Wraz z premierą singla Ostatni track pojawiły się spekulacje, iż Pezet kończy swoją karierę. Po 4 latach jednak wrócił do koncertowania, występując na imprezie w Białymstoku. Udzielając wywiadu dla Gazety Wyborczej zapowiedział, że pracuje nad nową płytą, która będzie jego ostatnią w karierze.

Muzyka współczesna

Rok 2019 był rokiem wielkiego powrotu. Singiel Obrazy Pollocka zapowiedział album Muzyka współczesna, nad którą pracował wspólnie z Auerem. W tym samym roku Pezet zapowiedział jedyny planowy koncert promujący płytę. Koncert odbył się 19 grudnia na Hali Torwar w Warszawie. Po sukcesie, którym było wyprzedanie biletów w kilka chwil, Kapliński podjął decyzję o ruszeniu w trasę koncertową Magenta Tour, niestety przez epidemię koronawirusa z zapowiedzianych koncertów odbyły się one tylko w Katowicach oraz Gdyni. W 2020 roku Pezet powrócił razem z Onarem jako Płomień 81.
matura

Nowy biznes Pezeta

Mając na swoim koncie już markę odzieżową Koka oraz wytwórnię muzyczną Koka Beats, Pezet zdecydował się pójść krok dalej. Wystartował z własną marką produktów CBD – MAGENTA CBD. Według Pezeta to jego odpowiedź na szybkie tempo życia i ciągłe nerwy. Ważną informacją dla konsumenta jest to, że w produktach zawartość THC jest mniejsze niż 0,2, a oznacza to, że są one dopuszczone do obrotu na terenie Unii Europejskiej. W wywiadach raper zaznacza, że wszystko jest dla ludzi, a on sam nie używa substancji psychoaktywnych, wystarczy mu tylko dobra kawa i stosowanie CBD. Susz, który jest zawarty w produktach ma działanie wyłącznie prozdrowotne i odstresowujące, a niska zawartość THC nie wywołuje żadnych efektów psychoaktywnych. Cały desing nawiązuje wizualnie do ostatniego albumu Muzyka współczesna.

Pezet jest postacią, która odegrała znaczącą rolę w kształtowaniu się polskiej sceny hiphopowej. Oryginalny styl i autentyczność pozwoliła mu na zdobycie rzeszy fanów. Jako artysta i przedsiębiorca wychodzi naprzeciw, przedstawiając i realizując pomysły na miarę współczesnych czasów. Na pewno zapisze się on na długo w historii muzyki.

Weronika Budziak

🟧 Przeczytaj: Być albo nie być artystą – kto artystą jest, a kto nie?
🟧 Przeczytaj: „Rap inteligencki”, czyli gatunkowy zamach stanu. Fakty i mity o „rapie dla wykształciuchów”
🟧 Przeczytaj: Nim nastał dźwięk. Krótka historia kina niemego w Polsce

matura

Udostępnij:


2024 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content