Luty w Klubie Żak upłynie pod znakiem filmu, dwóch cykli: „Kino Żak w Waszym domu” oraz projektu edukacyjnego Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej (NHEF). Zapraszamy także na pierwszą wystawę w tym roku. Odwiedź Klub Żak!
Klub Żak: Wystawa Przemysława Garczyńskiego „Figury Pierwsze”
Obrazy Przemysława Garczyńskiego oparte są na formach geometrycznych i iluzji przestrzeni. Wystawa stanowi refleksję artysty na temat pejzażu, jako jednego z podstawowych tematów malarskich. Sięgając po wątki architektoniczne skupia się Garczyński nad twórczością człowieka, w jego pracach architektura stanowi metaforę przestrzeni, w której się znajdujemy, poruszamy.
Prace artysty pojawią się w Galerii Żak 11 lutego i oczywiście nie mamy obecnie pewności, czy będziemy mogli zaprosić publiczność na wystawę do Klubu, ale umożliwimy obejrzenie obrazów przez filmową rejestrację wystawy, a kuratorka Agata Nowosielska i artysta opowiedzą o każdym z nich. Film będzie dostępny na stronie Facebook.com/Galeria-Klub Żak na kanale YouTube Klub Żak.
Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej
Prelekcja, seans filmowy, omówienie filmu, dostęp do scenariuszy lekcji filmowych, a dla przedszkolaków i uczniów klas I-III propozycja zajęć warsztatowych – to w skrócie zawiera pakiet na zajęcia NHEF online na platformie internetowej (koszt udziału dla 1 osoby: 8 zł). Na zajęcia można zapisać całą klasę, ale też można w nich uczestniczyć pojedynczo lub rodzinnie. Na przedszkolaków i najmłodszych uczniów (klasy I-III) czekają filmy „Pettson i Findus – wielka wyprowadzka”, „Kacper i Emma na safari”, „Kapitan Morten i Królowa Pająków” oraz „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu”. Uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych mogą zainteresować historia rudowłosej „Szczęściary” czy „Blanka”, filipiński film o dziewczynce, która utrzymuje się z drobnych kradzieży na ulicach Manili i marzy o rodzinie, a także pełne przygód „Niezwykłe lato z Tess” oraz zestaw „Zestaw filmów dokumentalnych: świat wokół”.
Z kolei bohaterowie filmu „Aga” Nanook i Sedna mieszkają na północy Jakucji. Każdego dnia zmagają się z trudnymi warunkami atmosferycznymi i doceniają piękno świata, który ich otacza. Wiedzą, że muszą zachować dystans, żeby przetrwać i pogodzić się z przeprowadzką córki do miasta. To oszałamiające widowisko ze wszystkimi odcieniami mroźnej bieli, a jednocześnie kameralna opowieść o rozpadzie rodziny jest propozycją dla uczniów szkół średnich i miłośników kina ambitnego. Więcej informacji i formularz zapisów są na stronie: www.klubzak.com.pl w zakładce KINO (informacje edukacja@klubzak.com.pl), a zapisy i bilety za 8 zł są dostępne na stronie: www.nhef.pl/nhef-online.
Kino Żak w Waszym domu – seanse online
W cyklu filmowym „Kino Żak w Waszym domu” proponujemy tytuły, które pojawiają się w repertuarze kin studyjnych, a takim jest właśnie Kino Żak. Filmy można oglądać od czwartku do niedzieli (o g.20.00) w tematycznych zestawach. W pierwszy tydzień lutego proponujemy dwa tytuły pod szyldem „Artysta i forma filmowa”.
Forma przekazu audiowizualnego jest bardzo często wykorzystywana przez artystów, których w pierwszym odruchu wcale nie musimy kojarzyć z historią kina. „Serce miłości” (4 – 5.02) Łukasza Rondudy, kuratora Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i artysty multimedialnego to znakomite kreacje aktorskie Justyny Wasilewskiej i Jacka Poniedziałka. Drugi film, „Serce psa” (6 – 7.02) jest dziełem Laurie Anderson, kompozytorki, performerki, rzeźbiarki, rysowniczki komiksów, artystki-rezydentki w NASA (sic!).
Drugi tydzień lutego to „Kino drogi”. Filmowcy od wielu lat utwierdzają nas w przekonaniu, że warto portretować podróżujących bohaterów. Nikogo nie trzeba przekonywać, że kino drogi ma wiele oblicz – potwierdzają to także „Wędrówka na Zachód” Tsaia Ming-lianga (11 – 12.02) i „American Honey” Andrei Arnold (13 – 14.02), filmy skrajnie odmienne pod względem tematycznym i estetycznym.
„Wobec imigrantów” – to propozycja na trzeci tydzień lutego i dwa filmy „Po tamtej stronie” i „Samba”. Wielu kinomanów druga dekada XXI wieku będzie kojarzyć się – między innymi – z filmami, w których akcentuje się temat migracji. Reżyserzy pochylali się jednak nie tylko nad postępującą globalizacją i różnorodnymi problemami wynikającymi z asymilacji w obrębie danego kraju, ale też kwestią uchodźców. Waga zagadnienia niejednokrotnie skłaniała realizatorów do realizacji poważnych dramatów społecznych. Ale – jak udowadniają autorzy filmów „Po tamtej stronie” (18 – 19.02) i „Samba” (20-21.02) – w niektórych sytuacjach humor może pomóc w uwypukleniu zaangażowanego przekazu.
Ostatni tydzień lutego upłynie pod znakiem pod znakiem Slow Cinema, niegdyś znanego jedynie bywalcom wybranych festiwali filmowych, dziś dostrzegane jest przez większość kinomanów. Slow cinema ma swoich reprezentantów właściwie pod każdą szerokością geograficzną: także na Tajwanie, gdzie swoje filmy kręcił Hou Hsiao-hsien, oraz w Meksyku, z którego pochodzi Carlos Reygadas. W tym zestawie znajdzie się chiński film „Zabójczyni” (25 – 26.02), nagrodzony na festiwalu w Cannes za reżyserię oraz meksykański „Nasz czas”.
Program / luty 2021
- 4 – 5.02.2021 / G.20.00 / SERCE MIŁOŚCI / r. Łukasz Ronduda (Performer) / scen. Robert Bolesto (Ostatnia rodzina, Córki dancingu) / wys. Justyna Wasilewska (Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej, Ikar. Legenda Mietka Kosza), Jacek Poniedziałek (Boisko bezdomnych, Rewers) / Polska / 2017 / 78 min.
- 6 – 7.02.2021/ G.20.00 / SERCE PSA / Heart of a Dog / r. Laurie Anderson / Francja, USA / 2015 / MFF w Wenecji 2015: Nagroda Specjalna / 75 min.
- 11 – 12.02.2021 / G.20.00 / WĘDRÓWKA NA ZACHÓD / Xi You / r. Tsai Ming-liang (Niech żyje miłość, Dni) / Francja, Tajwan / 2014 / 56 min
- 13 – 14.02.2021/ G.20.00 / AMERICAN HONEY / r. Andrea Arnold (Fish Tank, Wichrowe wzgórza) / wys. Sasha Lane (Złe wychowanie Cameron Post), Shia LaBeouf (Sokół z masłem orzechowym, Słodziak), Riley Keough (Dom, który zbudował Jack, Tajemnice Silver Lake) / USA, Wielka Brytania / 2016 / MFF w Cannes 2016: Nagroda Jury / 158 min.
- 18 – 19.02.2021 / G.20.00 / PO TAMTEJ STRONIE / Toivon tuolla puolen / r. Aki Kaurismäki (Człowiek bez przeszłości, Człowiek z Hawru) / Finlandia, Niemcy / 2017 / MFF w Berlinie 2017: Srebrny Niedźwiedź (Najlepszy reżyser) / 98 min.
- 20 – 21.02.2021/ G.20.00 / SAMBA / r. Olivier Nakache i Éric Toledano (Nietykalni, Nasze najlepsze wesele, Nadzwyczajni) / wys. Omar Sy (Nietykalni, Jutro będziemy szczęśliwi, Lupin), Charlotte Gainsbourg (Antychryst, Nimfomanka, Melancholia), Tahar Rahim (Prorok, Przeszłość) / Francja / 2014 / 120 min.
- 25 – 26.02.2021 / G.20.00 / ZABÓJCZYNI / Nie Yin Niang / r. Hou Hsiao-hsien (Podróż czerwonego balonika) / Chiny, Francja, Hongkong, Tajwan / 2015 / MFF w Cannes 2015: Najlepszy reżyser / 105 min.
- 27 – 28.02.2021/ G.20.00 / NASZ CZAS / Nuestro tiempo / r. Carlos Reygadas (Ciche światło, Post tenebras lux) / Dania, Francja, Meksyk, Niemcy, Szwecja / 2018 / 173 min.
Bilety na seanse online za 14 zł są dostępne w sklepie Klub Żak – tickets.klubzak.com.pl, a sprzedaż na dany seans kończy się o g.19.00 w dniu seansu. Filmy są dostępne tylko w Polsce. Film należy zacząć oglądać między 20.00, a 22.00. Od momentu pierwszego uruchomienia filmu widz ma 3 godziny na dokończenie oglądania, niezależnie od tego, o której godzinie zaczął oglądać film. W ciągu tych 3 godzin kod będzie działał na każdym urządzeniu, ale tylko na jednym naraz.
Osoby zainteresowane filmem czytały również: Lupin – nowy serial Netflixa
Przeczytaj: Zapomniane melodie – najciekawsze polskie musicale filmowe