Dzień Dziecka to idealny czas na sięgnięcie po literaturę dziecięcą. Przedstawiamy zestawienie polskich autorek i ich książek z tego gatunku, które pokochają i ci najmłodsi czytelnicy, i ci nieco starsi.
Kasia Keller
Kasia Keller to autorka licznych publikacji, felietonów oraz artykułów dotyczących edukacji, problemów społecznych i praw dzieci. Jest animatorką kultury i pomysłodawczynią warsztatów upowszechniających czytelnictwo wśród dzieci.
Napisała cykl Malwinka i Lusia (Malwinka i Lusia. Ucieczka jednorożca oraz Malwinka i Lusia. Skarb na końcu tęczy) idealny dla każdego przedszkolaka. Malwinka jest czteroletnią nieśmiałą dziewczynką z niesfornymi lokami. Jej ukochanym zwierzakiem jest Lusia – pluszowa alpaka. Dzięki swojej ogromnej wyobraźni tworzy świat, w którym przeżywa niezwykłe przygody z jej nieodłączną towarzyszką Lusią. Kiedy dorośli nie patrzą, zabawki i przedmioty wokół Malwinki ożywają, a alpaka często jest tą, która ma tyle odwagi, by np. stawić czoła piratom czy sterować latającym dywanem. Opowiadania dostarczą małym czytelnikom wielu emocji i wrażeń, jednocześnie ucząc akceptacji siebie.
Dla nieco starszych dzieci autorka napisała Z kajetu Kajetana. Pogromcy Pogora. Stary kajet kiedyś należał do dziadka, a wcześniej pradziadka Kajetana. Chłopiec dostał go w prezencie na dziesiąte urodziny. Od tego momentu opisuje w nim wszystkie zdarzenia warte zapamiętania, jak np. historia Pogora, czarnego charakteru z gry komputerowej. Problem jednak pojawia się, kiedy sceneria gry zaczyna przypominać okolicę, w której mieszka Kajetan, a Pogor opuszcza swoje sieciowe rewiry.
Kasia Keller jest także współautorką Wróżki ratują święta. Z kim stworzyła zbiór zimowych opowieści? Z jej dziewięcioletnim wtedy synem, Maciejem. W książce znajdziemy trzy opowiadania, przy czym Maciej jest wyłącznym autorem jednej z bajek, a współautorem innej. Całość osadzona jest w okołoświątecznej atmosferze, pełnej wróżek, elfów, magii i … pierniczków. Mimo to poruszają ważne tematy, takie jak: pomoc innym, ciepło domowego ogniska czy współpraca.
Katarzyna Ryrych
Katarzyna Ryrych jest pisarką, poetką, malarką i nauczycielką. Zadebiutowała w 1981 roku tomikiem poezji Zapiski pewnej hipiski. Od tego czasu wydała wiele książek dla młodszych i starszych.
Jedną z nich jest Łopianowe pole. To zbiór opowiadań o dzieciach ze zwykłego podwórka, które są świadkami zupełnie niezwykłych zdarzeń. Tajemniczy pan przechadza się z burzową chmurą na sznurku, huśtawka ożywa, a z pudełka pani Dory ucieka nuda. Choć dzieci różnią się od siebie i zmagają z własnymi problemami, jak bieda czy choroba, tworzą zgraną grupę i wspólnymi siłami (z lekką pomocą magii) potrafią rozwiązać każdą zagadkę.
Lato na Rodos to kolejna mądra książka autorki dla dzieci (choć nie tylko), którą warto przeczytać. Głównym bohaterem jest Porszak, autystyczny chłopiec, który nie znajduje zrozumienia u rodziców. Zaprzyjaźnia się z Turetem, starszym od niego kolegą z biednej rodziny i z zespołem Tourette’a. To właśnie on zaprowadza go do Dziczy, najbardziej niedostępnej i zarośniętej części RODOS, czyli Rodzinnych Ogródków Działkowych (Ogrodzonych Siatką), gdzie wspólnie spędzają lato w towarzystwie Gabaryta, Pandy, Szmirabelli i pracującego nad eliksirem szczęścia Wuja Kukułki.
Agnieszka Mielech
Agnieszka Mielech już jako nastolatka interesowała się literaturą i pisała pierwsze opowiadania dla nastolatek. Kilka z nich zostało nawet opublikowanych w popularnych w tamtych czasach magazynach “Świat Młodych” i “Płomyk”.
Jest autorką cyklu Emi i Tajny Klub Superdziewczyn, który liczy obecnie ponad 40 pozycji. W skład cyklu wchodzą książki drukowane, ebooki oraz audiobooki. Kim jest Emi? To sześcioletnia dziewczynka mieszkająca z rodzicami i labradorem w dużym mieście, która ma zwariowanych przyjaciół. Pewnego dnia dziewczyny postanawiają założyć tajny klub, którego motto brzmi – Nigdy więcej nudy! Ciekawe przygody są pretekstem do przekazania cennych wartości i informacji, jednocześnie dostarczając czytelnikom mnóstwo zabawy.
Agnieszka Mielech napisała także sagę fantasy dla dzieci – Jaga Czekolada. Jaga mieszka w Pierwszym Świecie, gdzie rządzą technologie, a wszyscy mieszkańcy są bardzo do siebie podobni. Pewnego dnia do opuszczonego domu obok Jagi wprowadzają się nowe lokatorki, Lukrecja i Mirella, które wkrótce otwierają kawiarnię z przepysznymi łakociami. Dziewczynka nawet nie podejrzewa, że urocze sąsiadki to czarodziejki z odległej krainy kwitnących migdałowców, Królestwa Almendurii, które wyruszyły z misją ochrony Pierwszego Świata. Szukają one kogoś, kto pokona złego czarnoksiężnika, który zagraża wszystkim światom.
Beata Sarnowska
Beata Sarnowska jest mistrzynią w łączeniu w swoich książkach elementów gry miejskiej, historii miasta i lokalnych zabytków, aby zabrać czytelnika w prawdziwą detektywistyczną podróż. Jej debiutem literackim była powieść Tajemnica zaginionej kotki, w której grupa dzieci prowadzi prywatne śledztwo, aby odnaleźć rasową kotkę Teosię.
Miłośnicy kotów pokochają także jej cykl pt. Koci zaułek, w którym śledzimy losy czterech przyjaciółek. Choć dziewczyny mają całkowicie różne zainteresowania i charaktery, łączy je jedno – wielka miłość do kotów. W każdym tomie autorka skupia się na historii jednej z dziewczyn, które wspólnie pomagają w zaprzyjaźnionej kociej fundacji.
Emilia Kiereś
Emilia Kiereś od najmłodszych lat związana jest z książkami. Jej dzieciństwo zostało zdominowane przez ogromny księgozbiór rodzinny, w którym się zaczytywała. Na studiach wybrała kierunek Filologia polska, a obecnie jest tłumaczką, redaktorką i autorką książek.
Wydała cykl Srebrny dzwoneczek, na który składają się cztery tomy – Srebrny dzwoneczek, Złota gwiazdka, Miedziany listek oraz Cynowy rycerzyk. Pierwsza część to ciepła i ponadczasowa opowieść o mierzeniu się z wielkimi problemami, a także debiut literacki Emilii Kiereś. Poznajemy Marysię, którą za niedługo czeka wiele zmian w życiu – pójście do szkoły, nowi znajomi oraz pojawienie się w rodzinie młodszego brata. Najpierw jednak dziewczynka spędzi wakacje u cioci na wsi, gdzie poznaje Panią Wróżkę. Dodatkowo w książkach ilustracje wykonała mama autorki – Małgorzata Musierowicz.
To nie jedyna współpraca matka-córka. Małgorzata Musierowicz przy pomocy Emilii Kiereś stworzyła Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę oraz Na Jowisza 2! Nadal uzupełniam Jeżycjadę. To zbiór haseł, niepublikowanych dotąd ilustracji, ciekawostek czy anegdot związanych z cyklem Jeżycjada. To prawdziwa gratka dla fanów serii!
Tekst: Natalia Zoń – specjalistka ds. sztuk widowiskowych. Miłośniczka teatru, a szczególnie musicali. Gdy akurat nie jest w teatrze, czyta i pisze o kulturze. Wielbicielka dobrej muzyki, szczególnie tej odtwarzanej z winyli.
Spodobało ci się nasze zestawienie?
Przeczytaj również: Bajkowe propozycje na Dzień Dziecka
Przeczytaj również: TOP 5 książek Katarzyny Bereniki Miszczuk
Przeczytaj również: Najciekawsze filmy anime – co warto obejrzeć?
Przeczytaj również: Skąd się wzięły Pokemony?
Znajdź ciekawe koncerty w naszej