Podcasty popularnonaukowe mogą być cennym źródłem wiedzy nawet dla osób niekoniecznie związanych z daną dziedziną naukową. Wystarczy podejść do podcastu z otwartością, ciekawością na świat i oczywiście odpowiednim serwisem streamingowym, w którym można słuchowisko odtworzyć. Poniżej przedstawiam absolutnie subiektywne zestawienie najciekawszych polskich podcastów, które mogą być nie lada gratką dla osób pragnących samo-edukacji. Wachlarz tematyczny jest szeroki, więc na pewno każdy znajdzie tutaj coś wartościowego dla siebie.
„Dział Zagraniczny” Macieja Okraszewskiego – podcast o świecie
Maciej Okraszewski jest z wykształcenia dziennikarzem, który pracował między innymi dla Newsweeka, Wprost, Gazety Wyborczej czy National Geographic. W swoim podcaście samodzielnie przeprowadza wywiady z rozmaitymi gośćmi, którzy często są prawdziwymi ekspertami w swoich wąskich specjalizacjach.
Pozornie może wydawać się, że poszczególnych odcinków podcastu nic ze sobą nie łączy, albowiem każdy temat jest specyficzny i często odcinki odnoszą się do sytuacji w najrozmaitszych zakątkach świata. Aczkolwiek punktem wspólnym dla wszystkich odcinków jest to, że prowadzący zawsze szczegółowo zgłębia temat przed przeprowadzeniem rozmowy, a temat musi być tym czymś, co nie dostaje w ogóle uwagi w polskich mediach popularnych – mimo, że powinno.
Słuchając tego podcastu można dowiedzieć się czemu w Argentynie polityka kręci się wokół piłki nożnej, jak katastrofa klimatyczna zmienia piwo czy jakie seriale ogląda się podczas ramadanu.
„O Zmierzchu” Marty Niedźwieckiej – podcast o wnętrzu
Marta Niedźwiecka na co dzień zajmuje się psychoedukacją, a w szczególności seksuologią. Jest psycholożką i edukatorką, a od czasu do czasu trudni się pisaniem książek popularnonaukowych. Niektóre odcinki podcastu Marty mogą sprawić, że słuchacz poczuje się jakby ktoś podał mu gorącą herbatę i ciepły koc w deszczowy i ponury dzień. Jednak następnym razem możemy dostać otrzeźwiający zimny prysznic. Marta Niedźwiecka nie boi się trudnych i skomplikowanych tematów dotyczących relacji, psychosomatyki, dobrobytu emocjonalnego czy funkcjonowania w społeczeństwie. Podcast jest odpowiedni dla każdego kto chciałby dokonać psychoanalizy na własnym wnętrzu i kto czerpie radość z dowiadywania się nowych rzeczy o samym/ samej sobie.
„Przegadana Godzina” Dawida Myśliwca – godzina dla nauki
Dawid jest przede wszystkim doktorem chemii na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej. Jest także twórcą kanału na YouTube „Naukowy Bełkot”, a podcast „Przegadana Godzina” stanowi niejako kolejny poziom popularnonaukowości treści publikowanych przez naukowca.
W tym podcaście, najczęściej w akompaniamencie ciekawego gościa, Dawid bierze na warsztat określony temat związany z nauką. Często dotyczą one prozaicznych i codziennych rzeczy, ale to nie pozbawia ich niecodziennej ciekawości. W programach Dawida nie brakuje odniesień do sportu, co może mieć luźny związek z faktem, że prowadzący pała ogromną sympatią do koszykówki. Sportowców amatorskich, jak i profesjonalnych może zaciekawić na przykład seria odcinków o tym, czego w sporcie robić nie wolno i dlaczego – czy ma to jakiekolwiek racjonalne, naukowe uzasadnienie czy jest na przykład fanaberią dotyczącą zakładania skarpetek tego samego koloru przez całą drużynę.
Rozważania przedstawiane w podcaście czasem są ze styku dziedzin – fizyki i filozofii, chemii i biologii – co czyni przedstawiane tematy jeszcze bardziej interesującymi.
„Imponderabilia” Karola Paciorka – podcast o innych
Karol Paciorek jest znany przede wszystkim ze swojej działalności na YouTube, ale od kilku lat prowadzi z powodzeniem także podcast w formie audiowizualnej. W trakcie swojej dotychczasowej kariery Karol liznął dziennikarstwa, fotografii, pisarstwa czy prowadzenia programów telewizyjnych. Jednak to nie Karol jest najważniejszy w swoim podcaście, lecz jego goście – którzy to zawsze mają coś ciekawego do powiedzenia. W podcaście „Imponderabilia” gościli już najważniejsi polscy politycy – tacy jak Andrzej Duda, Rafał Trzaskowski czy Krzysztof Bosak, muzycy – Mery Spolsky, Pezet czy Łona, inni twórcy internetowi – wspomniany wcześniej Maciej Okraszewski czy wizytujący wielokrotnie Radek Kotarski. Podcast ten można przyjmować zarówno wybiórczo – gdy interesują nas jedynie konkretni goście lub też zbiorczo – gdy chcemy dowiedzieć się czegoś nowego o znanych osobowościach z Polski i zagranicy.
Podcasty – podsumujmy
Jak widzimy, rynek słuchowisk w Polsce jest bardzo szeroki i każdy może na nim znaleźć jakiś zakątek dla siebie. Wystarczy odpowiednio poszukać, przeczytać zestawienie najlepszych podcastów lub obserwować swoich ulubionych twórców na innych mediach społecznościowych – a nóż oni także zaczną tworzenie własnego podcastu.
Najlepsze podcasty edukacyjne – Top 4:
- Dział Zagraniczny – Maciej Okraszewski
- O Zmierzchu” – Marta Niedźwiecka
- Przegadana Godzina – Dawid Myśliwiec
- Imponderabilia – Karol Paciorek
Artykuł przygotowała: Dominika Przydacz
Artykuł został napisany w ramach Akademii Dziennikarstwa Obywatelskiego w Kulturze
Check out our other articles in english i українська!
Przeczytaj również: Najciekawsze podcasty o literaturze – Top 6!
Przeczytaj również: Najlepsze podcasty o sztuce – Top 3!
Przeczytaj również: “Gruby” – recenzja książki. Chuda opowieść o grubych problemach
Przeczytaj również: Randka Undergroundowa: Przestrzeń kulturalna Białegostoku
Przeczytaj również: Slasher – gatunkowa dekonstrukcja i społeczne zaangażowanie
Przeczytaj również: Podcast-co-to-jest-i-gdzie-słuchać