Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2020/12/soundtrap-h6PDEdr9IZo-unsplash.jpg
    [1] => 640
    [2] => 427
    [3] => 
)
        

Podcast zyskuje na popularności, jednak daleko jeszcze nam do tak powszechnego odbioru jak w Stanach Zjednoczonych. Alternatywa dla audycji radiowych to doskonały sposób, by wyrazić siebie i swoje poglądy. To również świetna okazja, by poznać bliżej temat, który jest w kręgu naszych zainteresowań. Czym jest podcast? Jakie są zalety? Jakie podcasty cieszą się rosnącym zainteresowaniem?

Podcast – co to jest?

O ile pojęcie jest dość znane i często można je usłyszeć lub o nim przeczytać, nie każdy wie, czym jest podcast. To nic innego jak nagranie audio, czasem połączone z obrazem, czyli wideo. Autor porusza w materiale tematy, które wydają mu się godne uwagi i co więcej, ma odpowiednią grupę słuchaczy.

W dobie audycji radiowych byliśmy skazani na to, co serwują nam rozmówcy. Dziś podcasty umożliwiają wybór tematyki, która bezpośrednio odpowiada zainteresowaniom słuchacza. W Internecie można znaleźć bowiem całą masę nagrań o różnej tematyce, co pozwala samodzielnie wybrać odpowiednią kategorię.

Podcast
źródło: pixabay

Skąd popularność podcastów?

Podcasty są proste i nieskomplikowane. Forma przypomina rozmowę kilku osób, które prowadzą ze sobą luźną rozmowę na dany temat. To rozmowy na tzw. “spontanie” i właśnie w tym tkwi ich popularność. To treści łatwe w odbiorze, bez specjalnego przygotowania i wyniosłego słownictwa. Niosą oczywiście ze sobą wartość merytoryczną, jednak są łatwe w odbiorze. Nie wymagają czytania, śledzenia obrazu. Z pewnością podcasty stały się również popularne, gdyż pozwalają na wielozadaniowość. Można wygodnie słuchać treści, jednocześnie wykonując inne czynności.

Podcasty – dlaczego warto ich słuchać?

Podcasty to oczywiście źródło wiedzy. Czasem to luźne wywody o wszystkim i o niczym, czasem to kopalnia wiedzy na dany temat. Wszystko zależy oczywiście od dziedziny i zainteresowania użytkowników. Niewątpliwą zaletą audycji jest również możliwość wykonywania dwóch czynności jednocześnie. Można bowiem słuchać rozmowy jednocześnie prasując, jadąc na rowerze, podczas sprzątania, biegania, czy podczas jazdy samochodem. Audycje to również doskonały sposób, by szlifować język obcy. Z oczywistych względów słuchanie audycji w języku obcym przynosi konkretne korzyści. No i aspekt finansowy, a raczej jego brak. Podcasty są darmowe!

Gdzie słuchać podcastów?

Obecnie Internet jest odpowiedzią na wszystkie wątpliwości. Nie inaczej jest i w tym przypadku. Sieć oferuje szereg rozwiązań dla słuchaczy, gdzie każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Spośród popularnych aplikacji warto wyróżnić Spotify, YouTube, Google Podcast, SoundCloud, Castbox, PlayerFM, iTunes. Wygodnym rozwiązaniem jest również słuchanie podcastów off-line. Można ściągnąć wygodnie plik mp3 i słuchać audycji na dowolnym odtwarzaczu. Podcasty w aplikacji to bardzo wygodne rozwiązanie, jednak należy mieć na uwadze pochłanianie danych z pakietu. Jeśli jednak interesujący podcast nie jest dostępny w aplikacji, można skorzystać z wygodnego i dość znanego rozwiązania – RSS. To z kolei pozwala wykorzystać pozyskany adres, subskrybować daną audycję i słuchać dowolnie na urządzeniu. No właśnie. Na czym słuchać?

Jak słuchać podcastów?

Audycji można słuchać na dowolnym urządzeniu. Sprawdzi się w tym przypadku komputer, tablet, telewizor i oczywiście telefon. W praktyce jednak wiadomo, że to smartfony są obecnie najpopularniejszym urządzeniem do słuchania audycji. Pozwala to na wygodę słuchania w dowolnej chwili. Na spacerze, podczas podróży czy w drodze do lub z pracy, uczelni. Smartfony mają jeszcze jedną zaletę. Bez względu czy to urządzenie z oprogramowaniem na iPhona, czy Android, każda z opcji udostępnia użytkownikom aplikacje, które w większości są darmowe. To doskonałe rozwiązanie, a wybór audycji jest przeogromny.

Lista popularnych podcastów, które zainteresują każdego słuchacza

Internet obfituje w niezliczoną ilość materiałów do słuchania. Jednak należy mieć na uwadze, że spora część to treści mało wartościowe. Dlatego warto zapoznać się z popularnymi kanałami, które cieszą się popularnością, by nie spędzić godzin na poszukiwaniu właściwej audycji. Oto co warto przesłuchać:

“Ja i moje przyjaciółki idiotki” – to podcast Joanny Okuniewskiej. Autorka zyskała popularność głównie ze względu na luźne treści, które dobrze się słucha. Nie brakuje tu humoru, dystansu i życzliwości. Dlatego każda kobieta, nastolatka, która ma już za sobą etap “bycia idiotką” z pewnością powinna sięgnąć po materiał.

“Dwóch typów podcast” – to kanał prowadzony przez…Dwóch Typów. O ich wyjątkowości świadczy już sam fakt, iż w roku 2019 podcast zyskał miano najpopularniejszego w Polsce.

“Kryminatorium” to gratka dla pasjonatów literatury, a konkretnie kryminałów. Tutaj z kolei pojawia się dreszczyk emocji i zaskoczenie rodem z filmów Hitchcocka. Audycje są dopracowane i ciekawie się ich słucha, co więcej treść wzbogacona jest o efekty dźwiękowe.

“7 metrów pod ziemią” – to audycje, których autorem jest Rafał. Zaprasza on do konwersacji zwykłych ludzi, którzy wykonują niecodzienny zawód lub mają za sobą ciekawe przeżycia. To rozmowy nie tylko o życiu, ale również ciekawa relacja przeżyć ludzi, którzy chcą podzielić się swoją historią

“Wolne ścieżki” to podcast skierowany do ludzi, którzy cenią sobie wolność i niezależność. Luźne rozmowy z twórcami, którzy żyją blisko natury, z artystami, którzy podążają własnymi ścieżkami. To dźwiękowe podróże z odgłosami przyrody w tle i liczne zdjęcia, które pozwalają zobaczyć to, co nieosiągalne. A wszystko dostępne na wyciągnięcie ręki, bez konieczności podróżowania. Opiekunem realizacji dźwięku projektu był Janusz Deblessem – zawodowo i życiowo związany z radiową Trójką.

Jaka przyszłość czeka podcasty?

Podcasty to zazwyczaj treści mądre i inspirujące. Dlatego dopóki istnieje zapotrzebowanie i ludzie, którzy poszukują wartościowych materiałów, podcasty będą się rozwijać, by dotrzeć do jeszcze większej rzeszy społeczeństwa. W dobie mediów tak zdominowanych przez niewarte uwagi materiały, treści niosące wartość są niezwykle potrzebne.

Katarzyna Fijałkowska

Zdjęcie: Soundtrap / Unsplash

Przeczytaj również: Najciekawsze podcasty o literaturze – Top 6!
Przeczytaj również: Najlepsze podcasty o sztuce – Top 3!
Przeczytaj również: Podcast-co-to-jest-i-gdzie-słuchać 
Przeczytaj również: Notowania Spotify – zobacz czego słuchano w 2020 r. 

Udostępnij:


2025 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content