Spragnieni kultury Krakowianie – lecz nie tylko oni! – mogą liczyć na sporą dawkę filmowych emocji w plenerze. Temat wyjątkowy, bo społecznie zaangażowany. Dotyczy bowiem ekologii i problemów z nią związanych.
16 sierpnia wystartowała tegoroczna edycja Kraków Green Film Festival, która już po raz trzeci dostarcza emocji widzom, tym razem aż do 23 sierpnia. W 6 plenerowych kinach na terenie Krakowa można zobaczyć 52 projekcje filmowe w ramach konkursu głównego oraz 20 pokazów specjalnych. Wszystkie dostępne także na specjalnie dedykowanej platformie VOD: www.vod.greenfestival.pl
Organizatorem tego niezwykłego przedsięwzięcia jest Green Festival Foundation, fundacja dla której głównym celem statutowym jest prowadzenie edukacji ekologicznej i zrównoważony rozwój. Działania te osadzone są przede wszystkim w kontekście przekazu filmowego, którego zadaniem jest stanowienie ekologicznego przekazu dla społeczeństwa. Wszystkie festiwalowe filmy łączy więc jedno – ekologiczna tematyka. Ocieplenie klimatu, wymieranie rzadkich gatunków zwierząt, katastrofy ekologiczne to istotne problemy, które należy poruszać, szczególnie w dzisiejszych konsumpcyjnych czasach. Skąd jednak idea stworzenia przedsięwzięcia na taką skalę właśnie z ekologią w tle? – Pomysł na festiwal wiąże się z obserwacją rzeczywistości. Kilka lat temu Piotr Biedroń, który jest współzałożycielem Fundacji Green Festiwal zrealizował film z Pawłem Delągiem i Sarsą dotyczący tematyki smogu. Wówczas też zaczęły nam się otwierać oczy na kolejne obszary, wcześniej każdemu z nas wydawało się, że żyjemy ekologicznie – zdradził jeden z pomysłodawców festiwalu Grzegorz Dukielski w rozmowie z Dziennikiem Polskim.
– Kierunek, w jakim zmierza świat nie ma przyszłości. Musimy zrobić krok wstecz, zmienić nasze postrzeganie. Człowiek tak zdominował tę planetę, że teraz musimy być za nią bardziej odpowiedzialni, przecież nikt nie zabroni nam dalej jej niszczyć, musimy sami się zatrzymać. Po pierwszej edycji dopiero otwierały nam się oczy, jak wielu rzeczy jeszcze nie wiemy i jak dużo się nauczyliśmy.
Niektóre z prezentowanych filmów mają na festiwalu swoją polską premierę, dla części z nich będzie to także premiera światowa. Głównym zamierzeniem twórców jest bowiem stworzenie szansy dla rozwoju młodych twórców filmowych, przy jednoczesnej ekspozycji dzieł już znanych, które znalazły uznanie wśród publiczności na całym świecie. Tym samym podczas wydarzenia będziemy mieli okazję zobaczyć takie hity jak Kraina Miodu, czyli zdobywcę I nagrody na festiwalu Sundance oraz tegorocznej nominacji do Oscara aż w dwóch kategoriach. Pojawią się także inne doskonałe produkcje jak Antropocen. Epoka Człowieka, Zatoka Cieni, Genesis 2.0. czy Prawdziwe Oblicze Transportu Zwierząt.
Festiwal to swoiste święto kina, a także ludzi, którym losy naszej planety nie są obojętne. Pokazy filmowe to jednak niejedyne atrakcje, które czekają na świadomych widzów. Wydarzenia towarzyszące przedsięwzięciu to m.in. spotkania edukacyjne z ekspertami ONZ, WWF oraz Polskiej Akademii Nauk, wykłady tematyczne, a także wystawy fotograficzne fotografów zajmujących się tematyką ekologii. Do dyspozycji wszystkich zwolenników świadomej konsumpcji są także przestrzenie festiwalowych miasteczek z warsztatami ekologicznymi oraz degustacjami kuchni roślinnej.
Otoczenie pokazów będzie równie zachwycające, co sama idea, ponieważ projekcje plenerowe odbywać się będą w najpiękniejszych zakątkach Krakowa w 6 różnych lokalizacjach: kinie centralnym na Bulwarze Czerwieńskim (na wysokości ulicy Smoczej), kinie w Zet Pe Te (Dolnych Młynach 10), kinie w Fortach Kleparz, kinie w Parku Bednarskiego, kinie w Parku Krakowskim oraz kinie w Parku Reduta. W jury zasiedli z kolei najznamienitsi aktorzy, producenci, kompozytorzy – polscy i zagraniczni – Paweł Deląg, Matylda Damięcka, Marco Recalchi, Susan Kucera, Tekla Mrozowicka, Niels Christian Askholm czy Kristian Krönes.
Twórcy festiwalu zadbali także, aby edukować nas w przystępny i uporządkowany sposób. Tym samym każdy dzień festiwalu odpowiadać będzie innemu tematowi ekologicznemu: dzień 1 to antropocen, dzień 2 – smartcity, 3 to świadoma konsumpcja, 4 dotyczy klimatu i praw człowieka, 5 – zagrożonych gatunków, 6 – produkcji żywności w kontekście ekologii, 7 – katastrof ekonomicznych, 8 – ostatni, przeznaczony jest na pokazy laureatów. Szczegółowy program dostępny jest na stronie www.greenfestival.pl.
Potencjalni odbiorcy mogą pobrać także specjalną aplikację mobilną dedykowaną festiwalowi. Dzięki niej głodni wrażeń widzowie będą mogli samodzielnie przyznać twórcom Nagrody Publiczności. Jakie funkcjonalności posiada jeszcze aplikacja? Znalazł się tam przewodnik po wydarzeniach i harmonogram z możliwością sortowania i filtrowania danych, opcja głosowania na ulubione produkcje, funkcja personalizacji spisu filmów i dostosowywania ich do własnego harmonogramu, a także możliwość połączenia się z mediami społecznościowymi i współdzielenia doświadczeń z innymi użytkownikami. Aplikacja jest skierowana głównie do osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat ekologii. Dzięki niej mogą one sprawdzić się, a przy okazji zdobyć nagrody. Quizy są przeprowadzane online na profilu Kraków Green Film Festival (facebook.com/KrakowGreenFilmFestival) oraz na żywo w czasie imprez festiwalowych organizowanych przez Fundację Green Festival. Dzięki powiadomieniom zagorzali fani ekologii na pewno nie przeoczą żadnego quizu na żywo!
To wydarzenie o charakterze międzynarodowym skłania przede wszystkim do refleksji – czy przekaz filmowy jest w stanie zmienić nasze nawyki i nauczyć nas bycia bardziej eko oraz zero waste?
– Konsumujemy, bo wszystko jest tanie i łatwo dostępne. Śmieci taniej jest wysłać do Afryki niż recyklingować. Filmy uświadamiają nam, że wrzucenie śmieci do odpowiedniego pojemnika to nie wszystko – podsumowuje Grzegorz Dukielski.
Karolina Magiera – z wykształcenia polityk społeczny i menedżer kultury. Obecnie specjalista ds. promocji jednej z krakowskich instytucji kultury, a także Wiceprezes Fundacji Sztukarnia –organizacji wspierającej działania kulturalne, edukacyjne i społeczne. Związana również z wieloma organizacjami pozarządowymi oraz agencjami marketingowymi, które wspiera jako szkoleniowiec, researcher oraz copywriter.
Poprzedni wpis autorki: “Incydent polski” – sztuka cyrkowa w obliczu kryzysu [Festiwal Carnaval