Baza online słynnych rzeźb czy choćby przedmiotów codziennego użytku pochodzących z odległych epok historycznych aż po współczesność osiągnęła 18 tys. rekordów! Trójwymiarowe modele rzeźb można pobrać za darmo i wydrukować przy użyciu drukarki 3D! Często niedostępna sztuka jest teraz na wyciągnięcie ręki!
Sztuka w Twoim domu!
Inicjatorem tego wyjątkowego projektu jest organizacja Scan the World, która wspólnie z najważniejszymi muzeami i instytucjami kultury na świecie, w tym galeriami sztuki, domami aukcyjnymi, a nawet prywatnymi kolekcjonerami od kilku lat rozbudowuje bazę dzieł sztuki i nie tylko. Scan the World nieustannie rozwija współpracę przy tym przedsięwzięciu z Google Arts and Culture.
Wśród muzeów, które biorą udział w tym projekcie znajdziemy takie instytucje jak:
-
- Muzeum Brytyjskie w Londynie
- Luwr i Muzeum Rodina w Paryżu
- Metropolitalne Muzeum Sztuki w Nowym Jorku
- Państwowe Muzeum Sztuki w Kopenhadze
- Muzeum Anatomii Uniwersytetu Edynburskiego
- Szwedzka Narodowa Galeria Sztuki w Sztokholmie
Seria zeskanowanych modeli, która powstała w efekcie współpracy z różnymi muzeami została również udostępniona w Google Arts and Culture i można ją oglądać za pomocą nowatorskiej przeglądarki 3D typu open source stworzonej przez Google. Modele da się przeglądać w wyszukiwarce Google oraz w rzeczywistości mieszanej na telefonie lub komputerze. Każdy obiekt ma aktywne linki kierujące do konkretnej strony obiektu na platformie MyMiniFactory, skąd można pobrać modele 3D i je wydrukować! Bazę można łatwo filtrować szukając obiektów choćby po dacie powstania, miejscu pochodzenia, wymiarach, czy stylistyce do której należą.
Zeskanowane dzieła zostały bardzo dokładnie opisane przez muzealnych kustoszy, badaczy i miłośników kultury z uwzględnieniem oryginalnych wymiarów obiektywów, a także z podaniem ilości materiału potrzebnego do wykonania wydruku. W parametrach znalazły się również informacje o tym jak długo zajmie nam wydrukowanie obiektu w określonej drukarce 3D.
Całą bazę można obejrzeć na stronie Scan the World: www.myminifactory.com/scantheworld
– Dziedzictwo kulturowe jest ważne dla badań historycznych i edukacji, a także dla budowania poczucia tożsamości wśród społeczności. Dokumentując przeszłość, dziedzictwo kulturowe przybiera zarówno formę fizyczną, jak i niematerialną, na którą składają się przedmioty, pomniki, wierzenia, rytuały i tradycje.
Scan the World gromadzi historie ludzi i muzeów, aby podzielić się różnymi poglądami na temat znaczenia i wpływu kultury, pomagając zróżnicować nasze osobiste podejście do sztuki. Ponieważ różne osoby będą miały bardzo różne doświadczenia i wartości w ramach własnej kultury, ta sieć zapewnia bezpieczną przestrzeń do dzielenia się i odkrywania kultury, bez względu na to, skąd ona pochodzi – wyjaśniają twórcy Scan the World.
Przeczytaj: Sztuka w przestrzeni publicznej
Przeczytaj: Nowe technologie w instytucjach kultury – o fablabach i mejkerach słów kilka
Przeczytaj: Less is more, czyli oszczędność jest w cenie