28.07.2022
Filmowa relacja z uroczystości odsłonięcia muralu Jana Klemensa Branickiego:
27.05.2022
Oficjalne odsłonięcie muralu pamięci Jan Klemensa Branickiego odbyło się 27 maja (piątek).
16.05.2022
Dziękujemy za setki maili, miłe słowa i komentarze. Jest nam niezmiernie miło, że koncepcja muralu Wam się podoba. Więcej na temat J. K. Branickiego możecie poczytać w artykule Hetman Jan Klemens Branicki.
12.05.2022
Nasz 𝐦𝐮𝐫𝐚𝐥 nabiera kształtów❗ Zgodnie z naszą maksymą „Wzrasta to, czemu poświęcasz uwagę” dbamy o to, aby pozostało po nas wiele piękna 🥰. Na pewno już wiecie, kto będzie spoglądał na ul. Antoniukowską. Dziękujemy Partnerom i Sponsorom za urzeczywistnienie wspólnej wizji upamiętnienia 𝐉𝐚𝐧𝐚 𝐊𝐥𝐞𝐦𝐞𝐧𝐬𝐚 𝐁𝐫𝐚𝐧𝐢𝐜𝐤𝐢𝐞𝐠𝐨, mecenasa kultury i najrządniejszego magnata w Polsce w XVIII wieku.
10.05.2022
Dzisiaj rozstawiamy rusztowania ⚒️. Będzie się działo 🥰
11.04.2022
Uchylamy rąbka tajemnicy 😊
Mural będzie zawierał kod QR, który będzie przekierowywał na tę stronę, na której jesteś, ale to nie wszystko…
Najbliższym projektem, który “ożywi” nasz mural, będzie pierwsza edycja gry terenowej, planowanej na lato 2022 r. Zabierzemy Was w podróż po pełnych ciekawostek miejscach Białegostoku – a kto wie? – może jeszcze dalej? 🙂
Prace ruszają z początkiem maja.
8.03.2022
Rada Spółdzielni Mieszkaniowej „Rodzina Kolejowa” udostępniła nam piękną ścianę bloku przy ul. Antoniukowskiej 48 w Białymstoku.
Jakub Ponikarczyk („Autentiko”) zebrał wszystko w zgrabny brief, na podstawie którego artysta – Amadeusz Mierzwa z „Goodlooking Studio” dopracowuje już ostatnie szczegóły projektu, a za chwilę – mamy nadzieję, że pod koniec marca 2022 r. będziemy mogli rozpocząć prace na ścianie😊
Jesteście ciekawi? Wkrótce pokażemy piękną grafikę, która będzie cieszyć nasze oczy!
Tymczasem ściana jeszcze czeka…
Dlaczego mural w Białymstoku?
Bo mural jest dla wszystkich! Bo chcemy wyprowadzić sztukę na mury naszego miasta, pragniemy aby była interaktywna!
Założenie projektowe:
1. Jako przedsiębiorcy, artyści, czy po prostu obywatele – jesteśmy odpowiedzialni za kulturę.
Nasz mural powstaje dzięki współczesnym Mecenasom Kultury – Fundacji Pro Anima oraz przedsiębiorcom z klasą, którzy stanowią współczesną Magnaterię Białegostoku.
2. Cele projektu
- Zainspirować ludzi do refleksji na temat tego, co wspierają swoją uwagą (oraz pieniędzmi – w przypadku przedsiębiorców) i jaki ma to wpływ na jakość kultury, która nas otacza.
- Upamiętnić J. K. Branickiego jako przykład wspierania na wielką skalę wartościowej kultury.
3. Opis projektu
Pomysł na projekt i koncepcję muralu Jana Klemensa Branickiego powstawał w kontekście 250 rocznicy śmierci hetmana Branickiego.
Ma przedstawiać i w godny sposób upamiętniać jego sylwetkę – zwłaszcza w kontekście wkładu w kulturę. Jan K. Branicki był jednym z największych mecenasów kultury w historii Polski i bezsprzecznie największym w historii naszego miasta Białegostoku.
Chcieliśmy, aby łączył w sobie cechy malarstwa tradycyjnego, z jednoczesnym zastosowaniem patchworkowych rozwiązań graficznych – nadających obrazowi dynamiki.
4. Idea
Idea, którą chcemy umieścić na muralu wynika ze zjawiska występującego
w całym społeczeństwie – niezależnie od „klasy”/„poziomu”.
Krytykujemy niski poziom rozrywki i sztuki w Białymstoku, jednocześnie niejednokrotnie nie podejmujemy działań, aby to zmienić.
Przecież mamy możliwość doświadczać kultury w całym jej bogactwie – róbmy to!
Zamiast krytykować niezadowalający poziom kultury – zaangażujmy się w różne jej formy – również te o tzw. wysokiej randze artystycznej 😊
Naszym celem jest skłonienie do refleksji i inspiracji swojego rodzaju rachunku sumienia, – przecież nic nas nie powstrzymuje, aby wspierać swoją obecnością i wyborami różnorodnych form piękna.
Pozytywną postacią, wzorem i autorytetem będzie nasz bohater – J. K. Branicki.
5. Hasło
“Wzrasta to, czemu poświęcasz uwagę.”
Pamięci J.K. Branickiego – największego mecenasa sztuki w historii Białegostoku
Koncepcja graficzna łączy w sobie malarstwo tradycyjne z techniką kolażu, dzięki czemu kompozycja jest dynamiczna i atrakcyjna wizualnie, a jednocześnie wskazuje na złożoną osobowość J.K. Branickiego – który był znany jako pretendent do polskiego tronu, magnat, znakomity przedsiębiorca, mecenas kultury – a jednocześnie odszedł nie pozostawiwszy spadkobiercy. Bez wątpienia jest bohaterem, którego dobre imię powinno leżeć nam – Białostoczanom – na sercu.
Chcemy zjednoczyć mieszkańców naszego miasta wokół idei pielęgnowania najlepszych naszych tradycji. Róbmy dobro – również dla kultury i sztuki i bądźmy dumni z miejsca, w którym żyjemy 😊 Wkrótce więcej szczegółów
Latem 2021 r. wpadliśmy na pomysł zrobienia muralu i zaraz potem wystartowaliśmy z projektem.
Ruszyliśmy ze zbiórką, w którą zaangażowali się nasi białostoccy przedsiębiorcy – dziękujemy, jesteście wspaniali!
Nasi Mecenasi Kultury – Odpowiedzialni Przedsiębiorcy z Klasą
Koordynator projektu – Magdalena Pietraszko / Fundacja Pro Anima, tel. (+48) 604 571 600
Nadzór Kreatywny – Jakub Ponikarczyk / “Autentiko”