Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2022/04/Krzesimir-Debski.jpg
    [1] => 640
    [2] => 427
    [3] => 
)
        

Krzesimir Dębski to nazwisko, które jest dobrze znane wśród miłośników muzyki filmowej. Jest to autor wielu znanych motywów muzycznych, który jest w stanie zanucić każdy z nas. Jego muzyczne kompozycje nieustannie zachwycają zarówno młodszą, jak i starszą widownię.

Krzesimir Dębski – życiorys

Urodził się 26 października 1953 w Wałbrzychu. Ma polsko-ukraińskie korzenie, a jego ojciec jest muzykiem pianistą. Jest kompozytorem, aranżerem oraz producentem muzycznym, a także dyrygentem oraz skrzypkiem jazzowym. Prowadzi także działalność naukową – jest profesorem Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

Krzesimir Dębski jest laureatem wielu nagród, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Zdobył między innymi I nagrodę na Światowym Konkursie Jazzowym w Hoeilaart (1983), czy w Konkursie Kompozytorskim z okazji 25-lecia Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej “Poznańska Wiosna Muzyczna” (1986). W roku 1985 został wyróżniony przez amerykańskie czasopismo „Down Beat”, w którym znalazł się wśród 10 najlepszych skrzypków jazzowych świata. Był członkiem Prezydium Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich (1995-1999) oraz był wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. Krzesimir Dębski to także kawaler orderu Ecce Homo (2010), otrzymał także medal „Zasłużony kulturze Gloria Artis” (2015) oraz medal „pro Patria” (2017).
Jest autorem ponad 30 płyt z kompozycjami dla uznanych wytwórni płytowych, skomponował także ponad 50 utworów symfonicznych i kameralnych. Był związany z Poznańskimi Madrygalistami, a także z kabaretem Tey. Grał, komponował i wykonywał aranżacje dla Orkiestry Polskiego Radia w Poznaniu. Jest ojcem czwórki dzieci, z czego jego syn, Radzimir Dębski (Jimek) jest również uznanym w Polsce i na świecie kompozytorem.

Magia ekranu zaklęta w nutach

To, co jest niewątpliwie domeną Krzesimira Dębskiego, jest muzyka filmowa i serialowa. Stworzył muzykę do ponad 50 filmów fabularnych i dokumentalnych! Ma na koncie również ponad 40 kompozycji teatralnych.

Jednym z jego bardziej znanych dzieł jest muzyka do filmu Ogniem i Mieczem w reżyserii Jerzego Hoffmana, która niewątpliwie wpada w pamięć oraz buduje klimat niezwykłej opowieści będącej adaptacją powieści Henryka Sienkiewicza. Skomponował również słynną Dumkę na Dwa Serca, wykonywaną przez Edytę Górniak i Mietka Szcześniaka, która była piosenką promującą film. O tym romantycznym utworze nie sposób zapomnieć, gdyż chwyta za serce i jest pięknym preludium do historii Skrzetuskiego, Heleny i Bohuna. Ciekawym utworem jest Pieśń Heleny na chór i orkiestrę symfoniczną, która w zasadzie jest instrumentalną wersją Dumki…, w której można odczuć delikatność i uczuciowość sienkiewiczowskiej bohaterki. Głos Olgi Pasiecznik jest magnetyczny i bardzo romantyczny, stanowiąc kropkę nad „i” cudownej kompozycji. Spośród utworów symfonicznych zdecydowanie warto wyróżnić także Bitwę na chór i orkiestrę symfoniczną, która z początku nadaje atmosferę niepokoju i napięcia, by przejść w ton doskonale wpasowujący się do scen batalistycznych.

Za muzykę do Ogniem i Mieczem Krzesimir Dębski otrzymał w roku 1999 Fryderyka w kategorii Kompozytor Roku, a także nagrodę Philip Award w roku 2000. Oprócz tego, z jego filmowych kompozycji można wyróżnić także m.in. muzykę do Starej Baśni czy W pustyni i w puszczy, które również nadają tonu i klimatu opowiadanym historiom, a które również zostały docenione, zarówno przez krytyków, jak i przez słuchaczy.

Krzesimir Dębski jest również kompozytorem muzyki serialowej. Jest odpowiedzialny za motywy muzyczne z Klanu, Na dobre i na złe, a także Rancza. Utwory te są powszechnie znane i w jakiś sposób wręcz kultowe wśród polskich widzów. Dzisiejsi trzydziestolatkowie mogą również pamiętać jego utwory skomponowane do polskich seriali młodzieżowych. Każdy, kto pamięta Maszynę Zmian, Tajemnicę Sagali, Gwiezdnego Pirata czy Magiczne Drzewo, z pewnością kojarzy niezwykłą ścieżkę dźwiękową towarzyszącą przygodom młodocianych bohaterów. To zdecydowanie magiczna podróż w nostalgię, która nie pozostawia słuchacza obojętnym. Warto wspomnieć, że za muzykę do Maszyny Zmian Krzesimir Dębski otrzymał w 1998 roku nominację do nagrody Emmy, co zdecydowanie jest ogromnym wyróżnieniem na tym polu.

Krzesimir Dębski – tego o nim nie wiecie!

Krzesimir Dębski w swej pracy twórczej na piedestale stawia muzykę poważną. To jej tworzeniu poświęca znaczną część swojego czasu. Mimo że jest artystą wszechstronnym, to najbardziej cieszy go fakt, że jego utwory, oprócz festiwali, są grane również na koncertach filharmonicznych. Jest autorem ponad 120 utworów symfonicznych i kameralnych, w tym symfonii, oper, oratoriów czy utworów religijnych. Skomponował także 11 koncertów instrumentalnych. To także laureat wielu konkursów kompozytorskich.

Utwory Krzesimira Dębskiego były wykonywane na najbardziej prestiżowych festiwalach takich jak Luzern Festiwal czy Piano Spheres w Los Angeles. Jego utwory można było usłyszeć także na festiwalach w Malmo, Brukseli, Pasadenie, Meksyku i Indiach. Spośród muzyków, którzy wykonywali utwory Krzesimira Dębskiego warto wspomnieć o Vadimie Riepinie, Jose Curze, Andrzeju Dobberze, Susan Svrcek, Danieju Stabrawie czy Giladzie Atzmonie, a także o muzykach z Filharmonii Berlińskiej, Solvguttene Chor z Oslo i Konstantym Andrzeju Kulce. Spośród jego utworów warto wymienić między innymi kompozycje wokalno-instrumentalne do utworów najwybitniejszych współczesnych poetów, jak na przykład Biografioły stworzone do poezji Stanisława Barańczaka na 6 głosów męskich, 7 Pieśni stworzone do poezji Wisławy Szymborskiej na sopran, tenor, chór żeński i orkiestrę symfoniczną czy Psalm nr 1 stworzony do poezji Czesława Miłosza na chór i orkiestrę symfoniczną.

Krzesimir Dębski to z pewnością jedna z najjaśniejszych gwiazd polskiej muzyki. Jest wybitnym kompozytorem, którego kunszt docenili słuchacze z Polski i ze świata. To artysta wszechstronny, który potrafi się odnaleźć w przeróżnych odmiennych gatunkach muzycznych, a który umiłował sobie szczególnie muzykę poważną. Spośród jego kompozycji każdy znajdzie coś dla siebie i zachwyci się na pewno, gdyż Krzesimir Dębski do perfekcji opanował umiejętność zaczarowania odbiorcy.

 

sercem z Ukrainą koncert Krzesimira Dębskiego i zbiórka
Krzesimir Dębski wystąpił w Operze i Filharmonii Podlaskiej 27 marca w ramach koncertu “Sercem z Ukrainą“. Patronem medialnym wydarzenia jest Fundacja Pro Anima.

 

Krzesimir Dębski – wybrane filmy i seriale:

  • Ogniem i mieczem
  • Stara Baśń
  • W pustyni i w puszczy
  • Klan
  • Na dobre i na złe
  • Ranczo
  • Maszyna Zmian
  • Tajemnica Sagali
  • Gwiezdny Pirat 
  • Magiczne Drzewo

Wybrane utwory kompozytora:

  • Dumka na Dwa Serca – Edyta Górniak i Mieczysław Szcześniak
  • Pieśń Heleny z filmu Ogniem i Mieczem
  • Bitwa z filmu Ogniem i Mieczem
  • Biografioły
  • 7 pieśni
  • Psalm nr 1

Recenzja: Magdalena Gosk – Absolwentka filologii polskiej, copywriter, a także początkujący redaktor. Interesuje się mitologią, a także filmami animowanymi. W wolnych chwilach zajmuje się art journalingiem i odkrywa kulturę Dalekiego Wschodu. Słucha wielu gatunków muzycznych – jest otwarta na muzykę z różnych krajów świata oraz epok.

Spodobał ci się nasz tekst o Krzesimirze Dębskim??

recenzja” Przeczytaj również: Wojciech Kilar – geniusz polskiej muzyki
recenzja Przeczytaj również: Słynne kompozytorki muzyki filmowej
recenzja Przeczytaj również: Puste niebo – recenzja książki. Radek Rak pokazuje zabytki Lublina


👉 Znajdź ciekawe koncerty w naszej

>>>wyszukiwarce imprez<<<

Udostępnij:


2025 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content