Array
(
  [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2021/12/najciekawsze-kompozytorki.jpg
  [1] => 500
  [2] => 281
  [3] => 
)
    

John Williams, Ennio Morricone, Hans Zimmer, Jan Kaczmarek – nazwiska tych kompozytorów znają praktycznie wszyscy. Co jednak z kobietami, które działają w branży? Czy jest ich wiele, czy kompozytorki muzyki filmowej muszą ukrywać się pod męskimi pseudonimami? Jak zaczęła się ich przygoda z muzyką, czy ich działania są w jakikolwiek sposób związane z feminizmem i empowermentem w dziedzinie kompozycji? Oto sylwetki czterech kobiet, które zmieniły oblicze światowej muzyki filmowej lub, być może, już wkrótce dość mocno się do tego przyczynią.

 

Lesley Barber

 kompozytorki muzyki filmowej
Lesley Barber, fot. Katherine Holland

Kompozytorki muzyki filmowej od których należy zacząć zestawienie oczywiście od Lesley Barber – jest to multiinstrumentalistka, dyrygentka, producentka oraz pianistka urodzona w 1962 roku w stolicy Kanady. Pierwsze kompozycje tworzyła już jako dziesięcioletnia dziewczynka, a gdy rozpoczęła naukę na Uniwersytecie w Toronto, studiowała pod czujnym okiem znanego kanadyjskiego kompozytora i edukatora, Gustava Ciamagi. Już po ukończeniu uczelni pracowała jako muzyk, głównie zajmując się ścieżkami dźwiękowymi do alternatywnych spektakli. W końcu została dostrzeżona przez świat filmowy, a jej najbardziej znanym dziełem jest ścieżka dźwiękowa do filmu “Manchester by the Sea” (2016, reż. Kenneth Lonergan), za którą otrzymała szereg prestiżowych nagród. Jako swoje główne inspiracje muzyczne wymienia Haydna, Pj Harvey, Radiohead, Ennio Morricone oraz Philipa Glassa. Hollywood Reporter w 2016 roku umieścił ją, jako pierwszą kobietę, na liście najpopularniejszych kompozytorów na świecie.

Kathryn Bostic

 kompozytorki muzyki filmowej
Kathryn Bostic, fot. mat. prasowe

Amerykańska kompozytorka, związana głównie z Broadwayem i sceną musicalową. Jako pierwsza afroamerykańska artystka dołączyła do Academy of Motion Picture Arts and Sciences, które jest odpowiedzialne za przyznawanie nagrody popularnych Oscarów. Jej najbardziej uznanym dziełem jest ilustracja muzyczna do filmu dokumentalnego “Toni Morrison: The Pieces I Am” (2019,  Timothy Greenfield-Sanders).

Wendy Carlos

 kompozytorki muzyki filmowej

Na tej liście zdecydowanie nie mogło zabraknąć Wendy Carlos, kompozytorki odpowiedzialnej za genialne ścieżki dźwiękowe do najbardziej znanych filmów Stanleya Kubricka – “Mechanicznej Pomarańczy” (1971) oraz “Lśnienia” (1980). Urodzona w 1939 roku w rodzinie robotniczej, odebrała jednak wykształcenie muzyczne dzięki interwencji matki, grającej na pianinie. Od początku wykazywała wybitne talenty, nie tylko artystyczne, ale i naukowe – pierwsze stypendium zdobyła, konstruując coś na kształt maszyny przypominającej komputer. Jej ulubionym instrumentem szybko stał się syntezator – lubiła także eksperymentować z gatunkami, mieszając muzykę klasyczną z ambientem oraz elektroniką.

Joanna Bruzdowicz-Tittel

 kompozytorki muzyki filmowej
20.07.2006 Wroclaw 6 Miedzynarodowy Festiwal Filmowy Era Nowe Horyzonty Dzien pierwszy N/z Joanna Bruzdowicz
fot Milosz Poloch/REPORTER

Polski akcent na naszej liście. Urodzona w 1943 roku w Warszawie, utalentowana pianistka i kompozytorka, związana zawodowo i osobiście z Francją, zajmuje się także publicystyką muzyczną i krytyką, wykładając na najlepszych światowych uniwersytetach. Skomponowała muzykę do ponad 36 filmów pełnometrażowych, będąc najbardziej aktywną w przedziale lat 1980-2000.

Czy muzyka filmowa i kompozycja w ogóle powinna być dalej domeną mężczyzn? Czy istnieje coś takiego, jak „męski styl gry”? Tym zagadnieniem teoretycy zajmowali się przez poprzednie dobre pięćdziesiąt lat, na przykładzie wymienionych kobiet widać wyraźnie, że ich prace nie różnią się i nie ustępują niczym utworom Glassa, Zimmera czy Williamsa.

 

Słynne kompozytorki muzyki filmowej:

 •  Lesley Barber
 • Kathryn Bostic
 • Wendy Carlos
 • Joanna Bruzdowicz-Tittel

Artykuł: Joanna Kwapień

🟧 Przeczytaj: Hans Zimmer – najlepsza muzyka filmowa
🟧 Przeczytaj: Ennio Morricone. Jeden z największych kompozytorów muzyki filmowej
🟧 Przeczytaj: Wojciech Kilar – geniusz polskiej sceny muzyki klasycznej

👉 Znajdź ciekawe wydarzenia kulturalne w naszej >>> wyszukiwarce imprez <<<

Udostępnij:


2022 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.