Grzegorz Ciechowski był muzykiem rockowym, pianistą, poetą, kompozytorem i autorem tekstów. Znany jako Obywatel G.C. i lider zespołu Republika. 22 grudnia 2021 roku przypada 20. rocznica śmierci artysty.
Grzegorz Ciechowski urodził się 29 sierpnia 1957 roku w Tczewie, gdzie także skończył szkołę. To właśnie już w latach szkolnych rozwijał swoją pasję muzyczną i literacką. Występował w chórze, pisał wiersze, grał na pianinie oraz flecie – najpierw w zespole Nocny Pociąg, a później w Jazz Formation. Po ukończeniu szkoły poszedł na studia na polonistkę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Do zespołu Res Publica, gdzie liderem był Jan Castora, dołączył w 1979 roku. Ciechowski napisał większość utworów i został nowym liderem. Od 1980 roku grupa istniała pod nową nazwą – Republika, choć publicznie zaczęła występować dopiero rok później. Po odejściu z zespołu Castora, grupa potrzebowała nowego gitarzysty, którym miał został Witold Pelc z zespołu Idiom. Jednak ostatecznie został nim Zbigniew Krzywański. Od 1981 roku skład zespołu wyglądał, więc następująco: Grzegorz Ciechowski (śpiew, instrumenty klawiszowe), Sławomir Ciesielski (perkusja), Zbigniew Krzywański (gitara) oraz Paweł Kuczyński (gitara basowa).
Nowatorska muzyka i teksty Ciechowskiego zyskały ogromną publiczność, zajmując wysokie miejsca na listach przebojów, a cały zespół stał się szybko bardzo popularny. W tym czasie powstały takie utwory, jak: „Kombinat”, „Sexy Doll” czy „Biała flaga”. Pierwszy album Republiki, „Nowe sytuacje”, miał premierę w marcu 1983 roku, a wszystkie piosenki zostały napisane przez Grzegorza Ciechowskiego. Rok później w Wielkiej Brytanii ukazała się anglojęzyczna wersja płyty, pod nazwą „1984”.
Umarła Republika – narodził się Obywatel G.C.
Drugi album Republiki, „Nieustanne tango”, miał swoją premierę w 1984 roku. Natomiast rok później Ciechowski został powołany do wojska, co spowodowało, że popularność zespołu spadła. W 1986 roku Republika powróciła do czynnej aktywności – w przygotowywaniu była trzecia płyta. Jednak w wyniku kłótni między liderem a resztą zespołu, Republika przestała istnieć. Grzegorz Ciechowski rozpoczął solową działalność, jako Obywatel G.C.. W tym samym roku wydał także swoją pierwszą solową płytę, o tym samym tytule, co jego pseudonim. Drugim albumem Obywatela G.C. był „Tak! Tak!” (1988). To właśnie na tej płycie pojawiły się takie hity, jak „Nie pytaj o Polskę” czy „Tak… Tak… to ja”. W 1989 roku skomponował natomiast muzykę do filmu „Stan strachu” w reżyserii Janusza Kijowskiego.
Akcja reaktywacja, czyli Republika powraca
Reaktywacja Republiki nastąpiła w 1990 roku na 27. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, kiedy to zespół uczestniczył w koncercie Rock Opole, jednocześnie podsumowując dokonania rodzimego rocka w latach 80.. Zespół zagrał także kilka koncertów dla amerykańskiej Polonii. Ciesielski, Krzywański i Ciechowski, po zakończeniu trasy koncertowej, chcieli kontynuować działalność artystyczną. Nie przystał na to Kuczyński, który zamierzał swoją karierę muzyczną zakończyć.
Republika zaczęła więc działać w trzyosobowym składzie i w 1991 roku rozpoczęła nagrania do albumu pt. „1991” z nowymi wersjami niepublikowanych wcześniej na winylach utworów. W tym samym roku Ciechowski nagrał także solową płytę, „Obywatel świata”, jak i stworzył muzykę do niemieckiego serialu „Schloss Pompon Rouge”. Później artysta wraz z zespołem wydał: płytę „Siódma pieczęć” (1993), wydawnictwo akustyczne „Bez prądu” (1993) oraz „Republikę marzeń” (1995). Solowo natomiast wydał album kompilacyjny „Selekcja” (1993) i tom wierszy „Wokół niej”. W 1996 roku, jako Grzegorz z Ciechowa, wydał album „OjDADAna”, który nawiązywał do polskiego folkloru i na którym posłuchać można choćby utworu „Piejo kury piejo”.
Grzegorz Ciechowski udzielał się także jako producent płytowy. Współpracował m.in. z: Kayah, Kasią Kowalską czy Justyną Steczkowską (pod pseudonimem Ewa Omernik). Kolejnym wydanym albumem Republiki była „Masakra” (1998), która zawierała takie hity, jak „Mamona” czy tytułowy utwór. Ciechowski skomponował także muzykę do filmu “Wiedźmin” (2001) w reżyserii Marka Brodzkiego. Była to także jego ostatnia solowa działalność. W przygotowaniu była kolejna płyta zespołu Republika, jednak nagrania przerwała nagła śmierć Grzegorza Ciechowskiego.
„I przyszła kolej na mnie”
Grzegorz Ciechowski zmarł niespodziewanie 22 grudnia 2001 roku z powodu tętniaka serca. Na płycie pt. „Republika”, z najlepszymi piosenkami zespołu i wydanej już po śmierci artysty, znalazły się cztery niepublikowane wcześniej utwory. Piosenka pt. „Śmierć na pięć” początkowo miała być podstawą nowego wydawnictwa.
Choć od śmierci Grzegorza Ciechowskiego minęło już dwadzieścia lat, jego twórczość dalej nie traci na popularności. 19 czerwca 2021 roku swoją premierę miał spektakl muzyczny, „Kombinat” w reżyserii Wojciecha Kościelniaka, który powstał z inspiracji tekstami Orwella, Huxleya i Kafki. Za punkt wyjścia natomiast przyjął teksty i muzykę Obywatela G.C. oraz Republiki. Także solowi artyści czy zespoły sięgają po twórczość Ciechowskiego. „Nie pytaj o Polskę” można posłuchać w wykonaniu m.in.: Mery Spolsky, Michała Szpaka czy Igora Herbuta. Hania Rani i Dobrawa Czocher wydały album „Biała flaga” z utworami artysty w zupełnie nowych aranżacjach – na fortepian i wiolonczelę. Kasia Kowalska podjęła się na nowo opracować utwory Grzegorza Ciechowskiego i tak oto powstała płyta „Moja Krew”. To tylko kilka z wielu projektów, które powstały po śmierci artysty. Pokazuje to, jak wspaniałym i utalentowanym artystą był Ciechowski. Jego twórczość, czy to solowa, czy z zespołem, dla wielu wciąć jest ogromną inspiracją, a utwory, które stworzył, nie straciły na ważności, a wręcz są, pomimo wielu zmian czy to społecznych, czy politycznych, czy kulturowych, wciąż aktualne.
Tekst: Natalia Zoń – specjalistka ds. sztuk widowiskowych. Miłośniczka teatru, a szczególnie musicali. Gdy akurat nie jest w teatrze, czyta i pisze o kulturze. Wielbicielka dobrej muzyki, szczególnie tej odtwarzanej z winyli.
Przeczytaj: Marek Grechuta – życie i twórczość
Przeczytaj: Adele „30” – recenzja płyty
Przeczytaj: Od Bonda, przez Diunę, aż do Kaliny Jędrusik – filmowe podsumowanie 2021
Znajdź ciekawe wydarzenia kulturalne w naszej >>> wyszukiwarce imprez <<<