Array
(
  [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2021/07/Karpinski_cover-1400x933.jpg
  [1] => 640
  [2] => 427
  [3] => 1
)
    

Zajrzeliśmy za kulisy… Sali Koncertowej dawnej siedziby Filharmonii Białostockiej przy ul. Podleśnej, gdzie przebiegał proces rejestrowania płyty z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Na albumie znajdą się mniej znane “Pieśni nabożne” autorstwa Franciszka Karpińskiego (1741-1825) wykonane przez chór męski pod batutą Bartosza Izbickiego (muzyk, etnomuzykolog grający na instrumentach dawnych) oraz Mariusza Perkowskiego (animator kultury, dyrygent, założyciel zespołów muzycznych, śpiewak, producent spektakli, wydarzeń i nagrań muzycznych).

„Pieśni nabożne” autorstwa Franciszka Karpińskiego były po raz pierwszy wykonywane w Białymstoku w XVIII wieku podczas jego pobytów letnich w gościnie u Izabeli Branickiej z Poniatowskich. Jak potwierdzają świadectwa historyczne były to dziś najbardziej rozpowszechnione pieśni m.in. „Kiedy ranne wstają zorze” oraz „Wszystkie nasze dzienne sprawy”.

Pieśni nabożne

Pieśni zostały wydane w pobliskim Supraślu w 1792 roku z okazji pierwszej rocznicy Konstytucji 3 maja w oficynie ojców Bazylianów, a egzemplarz śpiewnika został przez autora podarowany jako imieninowy prezent dla ostatniego Króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego. W listownym podziękowaniu król orzekł, iż pieśni te “stawszy się z czasem powszechnym głosem, będą uczyć naród obowiązków względem Boga i ludzi, czystych obyczajów i miłości ojczyzny”. Słowa króla okazały się prorocze i przez dziesiątki lat „Pieśni nabożne” na stałe zrosły się z polską religijnością oraz były nader ważnym nauczycielem patriotyzmu w niełatwych latach niewoli narodu polskiego.

Pieśni nabożne
Bartosz Izbicki
Pieśni nabożne
Od lewej: Bartosz Izbicki i Mariusz Perkowski

Pieśni nabożne

Pieśni nabożne

Pieśni nabożne

Pieśni nabożne
Mariusz Perkowski

Pieśni nabożne

Pieśni nabożne

Pieśni nabożne

Pieśni nabożne

Pieśni nabożne

Pieśni nabożne

Pieśni nabożne

fot. Łukasz Komła

Piosenki Prl-u Przeczytaj: 195. rocznica śmierci Franciszka Karpińskiego (1741-1825)
Piosenki Prl-u Przeczytaj: Ignacy Jan Paderewski – natchniony artysta, zaangażowany polityk
Piosenki Prl-u Przeczytaj: Walther von der Vogelweide – znany bardziej, niż myślisz

Udostępnij:


2022 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.