Tureckie seriale stanowią przykład produkcji, które spotkały się z wyjątkowo entuzjastycznym przyjęciem wśród polskiej publiczności. Bohaterowie tych seriali wraz z upływem kolejnych odcinków i rozwojem akcji zaczynają być niemal tak bliscy, jak realni towarzysze życia. Dodatkowym aspektem, który wpływa na podniesienie atrakcyjności tych produkcji jest również wyjątkowa uroda aktorów, a także wielopłaszczyznowe wątki i mocno nakreślone czarne charaktery. Wątki dotyczące trudnej lub burzliwej miłości to kolejne zalety, które przyciągają przed ekrany tysiące widzów.
Tureckie seriale – Top 10
»» „Wspaniałe Stulecie” «« to serial emitowany w Polsce od 2014 do 2016 roku, który przedstawia dzieje z życia osmańskiego dworu w czasie panowania Sulejmana Wspaniałego. Najistotniejszy wątek dotyczy tu miłosnego wątku sułtana do Roksolany. Wyjątkowa popularność tej produkcji spowodowała zachwyt polskiej widowni, która finalnie doprowadziła do pojawienia się kolejnych seriali wyprodukowanych w Turcji.
Jednym z nich jest »» „Elif” ««, który opowiada o losach dziewczynki żyjącej z dala od biologicznych rodziców wskutek nieszczęśliwego wypadku.
»» „Wieczna Miłość” «« to z kolei serial przedstawiający miłość między dwójką młodych osób pochodzących ze skrajnie różnych grup społecznych.
»» „Czarna Perła” «« dowodzi z kolei, jak łatwo życiowe plany i dążenia mogą przybrać nagły zwrot.
»» „Kadin” «« to z kolei serial turecki opowiadający o losach matki heroski, gotowej do poświęceń w imię swoich dzieci.
Dużą popularnością cieszył się także serial »» „Nadzieja i Miłość” «« traktujący o losach rodziny ze Stambułu oraz historii miłości między przedstawicielami różnych klas społecznych.
»» „Cena Miłości” «« przedstawia perypetie bohaterów, którzy mieli problem z dochowaniem uczciwości przedmałżeńskiej, a widmo zemsty rodowej nie ułatwia ich losów.
»» „Tragiczna Miłość” «« nawiązuje z kolei to wydarzeń z czasów I wojny światowej i rozpadu rodziny.
»» „Rozdarte Serca” «« traktuje z kolei o perypetiach rodziny, której losy połączyły się wskutek przypadkowego zrządzenia losu.
»» „Tylko z Tobą” «« opowiada o losach bogatego biznesmena, który nie wierzy w prawdziwą miłość i godzi się na aranżowane małżeństwo.
Opisane powyżej produkcje znalazły swoich widzów na całym świecie, którzy z zaangażowaniem śledzili perypetie głównych bohaterów.
Tureckie seriale po polsku – przegląd kulturowy
Tureckie seriale dostarczają także wiedzy o obyczajach – przykład może stanowić choćby noc henny, która stanowi tamtejszą formę wieczoru panieńskiego. Serialowe wydanie takiego wydarzenia jest przedstawiane wyjątkowo ciekawie, dalekie jest także od europejskich wieczorów kawalerskich czy panieńskich obfitujących w alkohol czy pokazy striptizu. Poprawność polityczno-obyczajowa jest właśnie domeną tureckich produkcji.
Innym przykładem umożliwiającym czerpanie z tamtejszej kultury jest przedstawienie tradycyjnej formy tureckich zaślubin. Polega to na odwiedzeniu wybranki przez narzeczonego i jego rodzinę w celu potwierdzenia zaręczyn. Ważne tło wydarzeń stanowi dla bohaterów muzyka, która podkreśla wyjątkowość tureckich seriali. Nie należy tu jednak spodziewać się międzynarodowych hitów, a raczej regionalnych pieśni nawiązujących do tradycji. Trudno spotkać to w europejskich serialach co dowodzi, że omawiane produkcje pozwalają nie tylko śledzić skomplikowane losy bohaterów, ale także poznać choć ułamek kultury Turcji.
Życie przedstawiane w tureckich serialach odbiega od zachodnioeuropejskiej fabuły
Na uwagę zasługuje także przywiązanie do kostiumów; aktorzy reprezentują elegancję, jakiej nie powstydziliby się europejscy bohaterowie seriali – nierzadko ich stylizacje to bowiem niedbałe ubrania. W przypadku seriali nawiązujących do minionych stuleci nie sposób nie zachwycać się pięknymi strojami, które nie tylko wpływają na estetykę serialu, ale dostarczają także wiedzy o modzie z tamtego okresu.
Warto także zwrócić uwagę na to, jak przedstawia się pracę w tureckich serialach. Często bywa tak, że zdobycie wymarzonej posady nie jest poprzedzone wybitnymi umiejętnościami czy imponującym CV – pomaga tutaj często zrządzenie losu, a sama praca jest wykonywana w ultranowoczesnych, luksusowych przestrzeniach i przyciągającym wzrok wystroju.
Jakie wartości uwypuklają tureckie seriale?
Kult patriarchalnych wartości to właśnie domena tureckich produkcji. Ogromną wartość stanowi przywiązanie do tradycji i poszanowanie członków rodziny. O ile w serialach zachodnioeuropejskich nie szczędzi się scen, w których krnąbrne potomstwo obraża rodziców, tak w przypadku tureckich produkcji szacunek dla bliskich jest kluczowy.
Aspekt miłosny jest z reguły główną motywacją, która kieruje działaniami bohaterów. Z reguły moment pierwszego pocałunku jest mocno odwlekany, poprzedzają go bowiem różne problemy, do których nierzadko przyczyniają się także inne postacie z serialu. To, co wyróżnia tureckie produkcje od tych zachodnioeuropejskich to oszczędność w pokazywaniu scen miłosnych. Troska o to, aby te momenty nie były uznane za demoralizujące przybiera niekiedy formę maskowania przejawu uczuć między bohaterami.
Jak jest rola kobiet w tureckich serialach?
Rola kobiet w tureckich serialach stanowi odzwierciedlenie rzeczywistych stereotypów – wciąż pokutuje w tym kraju ideał kobiety, która wiąże się ze swoim pierwszym partnerem. Niektóre środowiska nie patrzą przychylnie na posiadanie byłego chłopaka, podobnie jak mieszkanie razem bez ślubu. Nie jest to co prawda regułą, jednak stanowi to modelowy przykład tureckiej kobiety.
Co więcej – w serialach kobieta jest z reguły przedstawiana albo jako rozdarta między dwoma mężczyznami, albo odrzucająca zaloty absztyfikanta i kreująca się na niedostępną. Utrwalanie tradycyjnego modelu, w którym kobieta jest zależna od mężczyzny i buduje swoje poczucie własnej wartości na uznaniu ze strony partnera to częsta praktyka.
Tureckie seriale – czy warto oglądać?
Tureckie dramaty telewizyjne zdobywają międzynarodową popularność stosunkowo od niedawna. Mocny nacisk na pokazanie kultury i wartości kraju to niejako poboczne wartości wplatane w wątki głównych bohaterów. Różnorodność gatunków – począwszy od komedii, przez seriale obyczajowe czy skończywszy na historycznych produkcjach powodują, że Turcja jest obecnie drugim (po USA) eksporterem seriali TV. Inna kultura i zwyczaje, urodziwi aktorzy i wyjątkowo zawiłe perypetie bohaterów przyciągają tysiące zaangażowanych widzów. Niemal masowe generowanie tych seriali dowodzi, że nie jest to chwilowa moda a raczej dłuższy trend, który na stałe podbił serca oglądających.
Osoby zainteresowane tematyką seriali czytały również: Gambit królowej – hit czy kit?
Przeczytaj: Przyszłość po rozpadzie – recenzja serialu „Plemiona
Przeczytaj: Space Sweepers – czy ten film można zamieść pod dywan?