„Podobno wystarczy pięć jagód belladonny, żeby zabić człowieka.” „Podobno naparstnica jest najbardziej trująca tuż przedtem, zanim nasiona dojrzeją”. Podobno też, aby zostać bestsellerową autorką „New York Timesa” i „USA Today” wystarczy stworzyć serię literacką young adult o miłości, śmierci i dworskich balach. Czyli kilka słów o książkach stworzonych przez amerykańską autorkę młodego pokolenia – Adalyn Grace.
Seria „Belladonna” – o czym jest
Adalyn Grace, to amerykańska pisarka, specjalizująca się w gatunkach fantasy, science fiction oraz romantasy. Jest autorką bestsellerowej serii literackiej dla młodzieży „Belladonna”. Jednakże przypadnie do gustu również osobom, które uwielbiają gotycki klimat, magię, tajemnicę, a nawet romans.
Seria planowo składać się będzie z trzech tytułów, jednak obecnie wydanych jest dwa. Pierwszy z nich, który nosi taki sam tytuł, jak seria, ukazał się w październiku 2023 roku, drugi – „Foxglove”, pojawił się w lutym 2024. Natomiast finałowy tom – „Wisteria” zapowiedziany jest na sierpień 2024, w wydaniu polskim najprawdopodobniej będzie w 2025 roku1.
„Belladonna” opowiada historię nastoletniej Signy Farrow, której śladem podąża Śmierć. Już na wstępie pierwszego tomu, dowiadujemy się, że dziewczyna została osierocona we wczesnym dzieciństwie, przez co trafia pod opiekę różnych członków rodziny, którzy bardziej niż dziewczyną, są zainteresowani jej spadkiem. Każdy z nich jednak umierał w niewyjaśnionych okolicznościach, a Signa musiała zmieniać miejsce swojego pobytu. Jej ostatnią rodziną są Hawthorne’owie, ekscentryczni krewni, mieszkający w ponurym dworze Thorn Grove, w którym również pojawiła się Śmierć.
Poznajemy patriarchę rodu, Elijaha Hawthorne’a, szalejącego z rozpaczy po nagłej śmierci żony Lillian (którą również możemy zobaczyć, ale już nie za życia…). Ponadto spotykamy kuzynostwo, Percy’ego oraz Blythe, która cierpi na tajemniczą i śmiertelną chorobę. I to właśnie przy rozwikłaniu zagadki śmierci ciotki, oraz próby powstrzymania cierpienia Blythe, dziewczyna ma okazję poznać swoją prawdziwą naturę, która jest bardziej skomplikowana, niż będzie jej się wydawać.
W „Foxglove” również dochodzi do morderstwa, lorda Wakefielda – diuka Berness, który miał współpracować z rodziną Hawthorne’ów. O zabójstwo oskarżono właściciela Thorn Grove – Elijaha. Jednak tym razem Signa nie jest sama, a przy rozwiązaniu tajemnicy zabójstwa Wakefielda towarzyszą jest magiczne moce i umiejętności oraz kuzynka Blythe, której zależy na uwolnieniu ojca.
Seria „Belladonna” – wrażenia
„Belladonna” jak i „Foxglove” zachwycają swoją treścią oraz mrocznym, gotyckim klimatem. Autorka umiejętnie buduje nastrój grozy i suspensu. Sprawnie przedstawia czasy balów dworskich, a także tworzy gotycki klimat łączący motywy fantastyczne z kryminalnymi, które powodują chęć szybkiego przeczytania powieści, by rozwiązać skrywające się w nich zagadki.
W książkach przedstawiona jest narracja pierwszoosobowa, która pozwala dogłębnie wczuć się w akcję powieści. Jednakże w „Belladonnie”, narratorem jest Signa, i to jej oczami poznajemy okolice Thorn Grove oraz mieszkańców tego dworu jak i tajemnice, które skrywa. Natomiast w „Foxglove” są wprowadzone rozdziały, w których rządzi Blythe i jej pogląd na otaczające ją osoby i sytuację, w której znajduje się jej rodzina.
W historii o Signie jest dość ciekawie i niecodziennie przeprowadzony wątek związany ze śmiercią. Otóż została ona ucieleśniona i Śmierć jest przedstawiona jako tajemniczy oraz fascynujący mężczyzna, który budzi sprzeczne uczucia w głównej bohaterce. Adalyn Grace, wplątując w pierwszy tom elementy romansu, nie robi tego w sposób brutalny. Fragmenty ukazujące relację Signy ze Śmiercią są subtelne, a zarazem jednoznaczne, przez co jest ona niesłychanie oryginalna i bardzo intrygująca.
Jednakże w drugiej części, postać Śmierci została zmarginalizowana, na rzecz jego „brata”, znanego jako Los. Również jest żywo zainteresowany Signą, a bardziej wspomnieniami o jej poprzednim wcieleniu… Los daje wrażenie władczego, nieznoszącego sprzeciwu mężczyzny, oraz „Pana”, który musi dostać to czego chce. Po Śmierci zaś widać miłość oraz uczucia, którymi pała do Signy. Ukazanie kochającej Śmierci, a złego Losu sprawia, że książka nabiera wyjątkowego brzmienia i oryginalności wśród innych dzieł literackich… Jednak odebranie „mocy” Śmierci powoduje tęsknotę w czytelniku i poczucie braku tej postaci w „Foxglove”.
Niestety seria skrywa również drobne mankamenty, które mogą utrudnić przeczytanie na raz historii osadzonej w gotyckim klimacie. W tomie pierwszym treść początkowych rozdziałów zachęca do poznania losów Signy i Śmierci, jednak fabuła książki z czasem spowalnia, co studzi zapał do jej skończenia. Na szczęście, zakończenie ponownie wzbudza zainteresowanie i buduje chęć dowiedzenia się jakie tajemnice mają do rozwiązania bohaterowie. Pojawiają się także w obu tomach fragmenty, które pokazują bohaterkę w perspektywie młodziutkiej, głupiutkiej dziewczynki, która poza wertowaniem „Poradnika urody i etykiety dla dam” nie ma żadnych zmartwień. Chociaż w ogólnym wrażeniu tych wad było mniej w drugiej części.
„Belladonna” – czy warto przeczytać
Niemniej jednak Adalyn Grace, stworzyła wyjątkową serię, której nie da się odłożyć na półkę i zapomnieć. Już pierwsza część, opowiadająca historię Signy ze Śmiercią, wprawiła zaciekawienie i chęć rozwikłania wszystkich zagadek i tajemnic. Lecz dopiero drugi tom, do którego wprowadzono Blythe i jej historię, pokazał, że to dopiero początek, a nie środek historii. Dlatego oczekiwanie na finał powieści, będzie okupiony niecierpliwością oraz bólem serca na widok zagranicznych zapowiedzi „Wisterii”.
Polecam 8/10
Informacje
Tytuł: „Belladonna”
Autor: Adalyn Grace
Tłumacz: Danuta Górska
ISBN: 978-83-8319-099-0
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uroboros
Data premiery: 11.10.2023
Liczba stron: 384
Oprawa: miękka
Cena: 49,99
Tytuł: „Foxglove”
Autor: Adalyn Grace
Tłumacz: Danuta Górska
ISBN: 978-83-8319-447-9
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uroboros
Data premiery: 12.02.2024
Liczba stron: 400
Oprawa: miękka
Cena: 49,99
Recenzja i zdjęcia: Angelika Brzozowiec
Artykuł został napisany w ramach Akademii Dziennikarstwa Obywatelskiego w Kulturze
Check out our other articles in english i українська!
Przeczytaj również: 25 LAT BESTSELLERÓW EMPIKU. STATUETKI ZA ROK 2023 PRZYZNANE
Przeczytaj również: Fantastyczne ferie w Zamościu Relacja z XIII Zamojskich Ferii z Fantastyką
Przeczytaj również: “Gruby” – recenzja książki. Chuda opowieść o grubych problemach
Przeczytaj również: Randka Undergroundowa: Nowe spojrzenie na przestrzeń kulturalną Białegostoku
Przeczytaj również: Nowe oblicze slashera – gatunkowa dekonstrukcja i społeczne zaangażowanie
Przeczytaj również: Kos – recenzja. To nie jest film o Kościuszce